Pastaruoju metu uostamiestyje jaučiamas tam tikras sujudimas, užkertant kelią narkotikų vartojimui. Į narkomanijos problemą dėmesį atkreipė miesto politikai, policija likvidavo ne vieną narkotikų platinimo tašką mieste.
Sukrusti yra dėl ko: į narkotikų liūną klimpsta vis daugiau žmonių, jų amžius jaunėja, gyventojai jau nebeapsikenčia nuo kvaišalų priklausomų asmenų kaimynystės ir jaučiasi nesaugūs.
Gyventojai skundžiasi
Vienos politinės partijos pernai metų pabaigoje surengta gyventojų apklausa nustebino pačius apklausos iniciatorius.
"Norėjome, kad gyventojai išsakytų opiausias miesto problemas, tad pateikėme klausimus apie aplinkos tvarkymą, transportą, komunalinį ūkį, švietimą, kultūrą, valstybės institucijų darbą. Į anketą įrašėme klausimą ir apie narkomaniją bei kitas priklausomybes. Labai nustebome, kad Klaipėdos gyventojai vieną iš trijų pagrindinių miesto problemų nurodė narkomaniją ir kad dėl to jaučiasi nesaugūs. Narkomanijos problema aplenkė net šildymo, transporto aktualijas", - stebėjosi miesto Tarybos narė Lilija Petraitienė.
Pasak jos, buvo apklausti 680 gyventojų, aplankyti 27 daugiabučiai.
"Net trečdalis apklaustųjų nurodė, kur vyksta prekyba narkotikais ir kitomis psichotropinėmis medžiagomis. Didžioji dalis gyventojų teigė, jog mieste tenka susidurti su apsvaigusiais nuo narkotikų ir alkoholio žmonėmis, kad tenka dažnai matyti besimėtančius panaudotus švirkštus mieste, ypač pietinėje dalyje. Gyventojai tvirtino, kad mieste narkomanų daugiau negu alkoholikų, reikalavo daugiau policijos dėmesio ir siūlė kuo daugiau šviesti jaunimą apie narkotikų žalą", - sakė L. Petraitienė.
"Žmonės tikrai nėra abejingi juos supančiai aplinkai ir stebi, kas vyksta. Mus informavo, kad prekyba psichotropinėmis medžiagomis vyksta prie didžiųjų prekybos centrų, mašinų stovėjimo aikštelėse, skveruose, taksi stovėjimo vietose, butuose, žmonės nurodė net valandas, kada ir kur viskas vyksta", - pasakojo apklausą vykdęs politikės talkininkas Klaidas Graževičius.
Visą surinktą medžiagą apie narkotikų platinimo taškus L. Petraitienė perdavė policijai. Netrukus mieste buvo įvykdyta operacija, kurios metu buvo uždaryta daug narkotikų platinimo taškų.
"Pati esu buvusi užpulta narkomano prie savo namų, tad puikiai suprantu, kokia tai yra skaudi problema mūsų mieste. Manau, kad tik visos bendruomenės susitelkimas, pilietiškumas ir viešumas padės sutramdyti narkotikų prekeivių įžūlumą", - mano miesto politikė.
Kvaišaus platina ir gimnazistai
Tuo tarpu policijos pareigūnams kelia siaubą vis jaunėjantis su narkotikų vartojimu ir platinimu susijusių asmenų amžius.
"Jau ne kartą buvo sulaikytas vienos gimnazijos 16 - metis moksleivis, platinantis narkotines medžiagas. O ir vartojančiųjų amžius jaunėja - rūkyti "žolę" bando 13-14 - mečiai. "Žolė" - tarsi tramplinas į rimtesnių narkotikų vartojimą", - sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro 4-ojo skyriaus viršininkė Virginija Razmantienė.
Anot jau dešimtmetį narkotikų prevencijos srityje dirbančios pareigūnės, baisu yra tai, kad daugėja nuo narkotikų priklausomų asmenų. Pastaruoju metu, anot. V. Razmantienės, uostamiestyje pasirodė ir naujos psichotropinės medžiagos miltelių pavidalu, kurios, manoma, atgabenamos iš Kinijos. Tarp kvaišalų populiariausia
išlieka "žolė", amfetaminai, heroinas.
"Kova su narkotikais yra kova be pabaigos tol, kol bus paklausa. Verstis kvaišalų prekyba rizikuojama, nes kai kurie "taškai" per mėnesį uždirba po keliolika tūkstančių litų. "Tašką" uždaryti neužtenka, reikia pagauti platintojus, juos nubausti, ir tada "taškai" savaime užsidarys. Labai gaila jaunimo, kuris įjunksta į narkotikus. Manau, ne vienas net nebandytų narkotikų, jei kada nors pamatytų į areštinę pakliuvusį apsivogusį seną narkomaną, sergantį, žaizdotą, kamuojamą skausmų. O daugelis jaunuolių galvoja, kad parūkyti "žolės" yra nekaltas užsiėmimas, nors visi užkietėję narkomanai nuo to kaip tik ir "užsikabina", - įsitikinusi policijos pareigūnė V. Razmantienė.
Uždarė "taškus"
Gruodžio pabaigoje Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai, reaguodami į miesto gyventojų skundus ir realizuodami anksčiau pradėtus tyrimus, parengė ir atliko stambią operaciją, nukreiptą prieš "mažmeninę" narkotinių (psichotropinių) medžiagų prekybą "taškuose". Iš viso operacijos metu sulaikyti 22 asmenys. Tarp jų - narkotinių (psichotropinių) medžiagų platinimo tinklą Klaipėdos mieste organizavę ir kontroliavę asmenys, šių medžiagų kurjeriai, perpardavinėtojai bei jas vartojantys asmenys.
Policijos pareigūnai nutraukė 8 narkotinių (psichotropinių) medžiagų platinimo "taškų" veiklą Paryžiaus Komunos, Debreceno, Naujakiemio, Rumpiškės, I. Simonaitytės bei Žalgirio gatvėse. Iš neteisėtos apyvartos paimta kanapių ir jų dalių, psichotropinių vaistų, taip pat didelis kiekis narkotinės medžiagos - heroino.
Stiprins prevenciją
Neseniai Narkotikų kontrolės komisija pirmą kartą inicijavo švietimo įstaigų aplinkos patikrinimą, siekiant išsiaiškinti narkotikų paplitimą mokyklose. Gavus įstaigų vadovų leidimus gruodžio mėnesį pasirinktose uostamiesčio ugdymo įstaigose naujos kartos testais buvo tiriama mokinių aplinka: specialiu lakmuso popieriumi tikrinamos klasės, vaikų asmeniniai daiktai, mokymo priemonės, stalai ir kt.
"Vienoje įstaigoje neradome nieko, tačiau situacija kitose dviejose įstaigose tikrai nuliūdino. Vienur aptikome kanapių, kitur - amfetaminų ir opijatų pėdsakų",- sakė Narkotikų kontrolės komisijos pirmininkė Natalja Istomina.
Šiais metais taip pat numatoma tęsti ankstyvosios prevencijos priemones, orientuojantis į tikslines įvairaus amžiaus gyventojų grupes, pradedant net nuo ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų supažindinimo su narkotikų paplitimo grėsme.
"Nuo narkotikų priklausomų asmenų skaičius didėja, narkotinių medžiagų vartojimas auga. Apie narkotikų žalą kalbėti su keturiolikmečiais jau per vėlu, nes ne vienas jau gali būti paragavęs kvaišalų. Būtina pradėti prevencines priemones gerokai anksčiau", - įsitikinęs Aleksandras Slatvickis, Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas.
Jolanta Beniušytė