Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Šeimos gydytojai Panevėžyje dirbs ir naktimis(2)

Agnė Baltutytė | 2017-05-21 11:35:14

Sunegalavę panevėžiečiai šeimos gydytojo konsultacijos jau sulauks net ir tuomet, kai pirminės sveikatos priežiūros įstaigos nedirbs. Panevėžio konsultacijų poliklinikos kaimynystėje, A. Jakšto g. 6A, nuo gegužės 22-osios 19 val. duris atveria pirmasis Lietuvoje budinčio šeimos gydytojo kabinetas. Tokia naujovė turėtų gerokai sutrumpinti eiles Respublikinės Panevėžio ligoninės priimamajame.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Eilėms deda tašką

Ūmiai susirgusiems panevėžiečiams nebereiks blaškytis jo koridoriais laukiant, kol gydytojas apžiūrės – budinčio šeimos gydytojo kabinetas dirbs kasdien nuo 19 val. iki 8 val., o savaitgaliais ir švenčių dienomis – ištisą parą.

Panevėžyje iki šiol šeimos gydytoją prisišaukti būdavo galima tik darbo dienomis, tad naktį, savaitgalį ar per šventes ūmiai susirgusiems žmonėms telikdavo apsiginkluoti kantrybe ir ligoninėje apžiūros laukti kartais net keletą valandų.

Budinčio šeimos gydytojo kabinetą įsteigusio Integralios medicinos centro direktorė Sandra Navickienė teigia, jog metų metus gyvavusiai ydingai praktikai ir eilėms priimamajame turės būti padėtas taškas.

„Budinčio šeimos gydytojo kabinetas teiks įprastas pirminio lygio ambulatorines paslaugas, tai yra atliks šeimos gydytojo funkcijas – priims ūmiai susirgusius pacientus. Ėmus karščiuoti, prasidėjus ūmiam bėrimui, pakilus kraujospūdžiui, apsinuodijus maistu, peršalus žmonės kreipiasi į savo šeimos gydytoją, o kai jis nedirbs, pagalbą suteiks Budinčio šeimos gydytojo kabineto komanda. Pacientams nebereikės ligoninės priimamajame laukti valandas bendroje eilėje. Mes teiksime pirminio lygio ambulatorines paslaugas“, – tvirtina S. Navickienė.

Tyrimai – per keliolika minučių

Naujasis Budinčio šeimos gydytojo kabinetas aprūpintas visa reikalinga modernia medicinos įranga. Atvykusiems pacientams bus teikiama būtinoji pagalba, atliekami tyrimai, išduodami nedarbingumo pažymėjimai, perrišamos žaizdos, leidžiami reikiami vaistai ir panašiai.

Tiksliai ir operatyviai diagnozuoti ligą medikams padės inovatyvi ir aukščiausius tyrimų kokybės reikalavimus atitinkanti mobilioji laboratorija. Joje iš to paties kraujo mėginio itin išsamūs, net iki keturiolikos parametrų, tyrimai atliekami tik per 12 minučių. Tai leis budinčiam šeimos gydytojui vos per keliolika minučių diagnozuoti paciento ligą ir skirti reikalingą gydymą.

O įvertinus, kad sunegalavusiam žmogui reikalinga sudėtingesnė nei šeimos gydytojo pagalba, iškviesta greitosios medicinos pagalbos brigada pacientą pristatys į ligoninę.

Kitose šeimos klinikose ar poliklinikose įprasta, kad žinių apie kraujo tyrimą tenka laukti kartais net keletą dienų, nes mėginiai siunčiami į laboratorijas ir, geriausiu atveju, tyrimų atsakymai šeimos gydytoją pasiekia tik po paros.

Patyrusi komanda

Budinčio šeimos gydytojo komandą sudarys šeši šeimos gydytojai, turintys ne tik darbo kabinete patirties. Keletas jų darbuojasi Kauno klinikų, Kėdainių, Jonavos ligoninių priėmimo-skubios pagalbos skyriuose. Prie naujosios kartos gydytojų prisijungė septynios taip pat didelę patirtį ekstremaliose situacijose įgijusios slaugytojos, besidarbuojančios Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos, Kardiologijos skyriuose, Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stotyje.

„Personalas surinktas labai atsakingai. Ilgai rinkome stiprią kompetentingų ir patyrusių medikų komandą“, – teigė S. Navickienė. Kauno klinikų bei Kėdainių ligoninės priimamuosiuose dirbantis gydytojas Tomas Mauručaitis kone kasdien susiduria su situacijomis, kai norisi, bet nėra galimybės pagelbėti ūmiai sunegalavusiems pacientams.

„Į priimamąjį atvažiuoja daugybė žmonių, kuriems pakaktų šeimos gydytojo apžiūros. Jie tiesiog neturi kur daugiau kreiptis po darbo valandų. Matau, sėdi pacientas, kuriam skauda nugarą, bet negaliu padėti, nes atvyksta greitoji su sunkios būklės ligoniu. Suprantu, kad pagal negalavimų indikacijas besiskundžiančio nugaros skausmais patologija nėra tokia ūmi, kad reikėtų trūks plyš skubios pagalbos. Žmogus nustumiamas į eilės galą ir priverstas laukti“, – pasakojo T. Mauručaitis.

Jo nuomone, budinčio šeimos gydytojo kabineto paslauga tokia aktuali ir reikalinga, kad Panevėžio patirtį turėtų ateityje perimti ir kiti šalies miestai.

„Šeimos gydytojas yra asmuo, turintis apžiūrėti pacientus, jų šeimas bet kuriuo paros metu. Tačiau dėl didelio prisirašiusiųjų skaičiaus tai tampa labai sudėtinga. Tarnyba, veikianti, kai nedirba poliklinikos, šeimos klinikos, yra būtina. Šitą projektą norisi padėti įgyvendinti visomis keturiomis“, – entuziastingai nusiteikęs gydytojas.

Sutarčių daugėja

Budinčio šeimos gydytojo kabineto paslaugos nemokamai teikiamos draustiems privalomuoju sveikatos draudimu pacientams nedirbant jų šeimos klinikoms, jei šios sudariusios sutartį su Integralios pagalbos centru. Visiems kitų šeimos klinikų pacientams ir asmenims, neturintiems privalomojo sveikatos draudimo, paslaugos bus mokamos, išskyrus būtinąją pagalbą. Šiuo metu sutartis jau pasirašė Panevėžio miesto poliklinika, Savanorių aikštės šeimos ambulatorija, J. Pauliuko šeimos klinika, „MediCa“ klinika, Respublikos gatvės šeimos klinika, Pavilnio klinika. Nuo birželio 1-osios galės kreiptis ir Krekenavos pirminės sveikatos priežiūros centro pacientai.

„Sutartys su pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis sudaromos nuolat, jų vis daugėja ir tikimės, kad netrukus būsime pasirašę su visomis Panevėžio miesto ir rajono šeimos klinikomis bei poliklinikomis, juk visi dirbame dėl gyventojų“, – teigia S. Navickienė.

Trečdaliui pakaktų šeimos gydytojo

Iš Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties pernai gautų iškvietimų net 33 procentai buvo dėl lėtinių ligų, kai pacientams būtų pakakę šeimos gydytojo apžiūros. Tačiau poliklinikų ir šeimos klinikų ne darbo metu jiems teko vykti į vienintelės Panevėžyje ištisą parą veikiančios gydymo įstaigos – Respublikinės Panevėžio ligoninės priimamąjį.

„Būna, kai Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą aptarnaujama iki 600 ligonių. Įsivaizduokit, kad trečdalis jų neturėtų čia patekti“, – sako ligoninės vyriausiasis gydytojas Ivanas Dorošas. Kad Budinčio šeimos gydytojo tarnyba būtų didelis palengvinimas pacientams bei medikams, sutinka ir Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Rūta Ramoškienė. Pagal teisės aktuose apibrėžtus reikalavimus greitosios medicinos pagalbos gaunami iškvietimai skirstomi į skubius, kai privalu atvykti per 15 minučių mieste ir per 25 minutes kaimo vietovėse, bei neskubius, į kuriuos atvykstama maždaug per 45 minutes.

„Važinėdami į neskubius iškvietimus, gaištame laiką ir pradedame vėluoti į skubius“, – pripažįsta stoties vadovė. Pasak R. Ramoškienės, bėda, kad nesant mieste naktimis dirbančios šeimos gydytojo tarnybos, paramedikai apkraunami papildomu darbu.

„Mes negalime nei vaistų išrašyti, nei nedarbingumo pažymėjimo, o dalis nesunkiai sunegalavusių žmonių greitąją kviečiasi būtent to tikėdamiesi – važiuoja į priimamąjį, nes šeimos gydytojas nebedirba, o sukarščiavusiam žmogui, pavyzdžiui, dirbančiam pamainomis, skubiai reikalingas nedarbingumo pažymėjimas“, – pasakojo R. Ramoškienė.

Mėtė kaip karštą bulvę

Kad būtinybė steigti Budinčio šeimos gydytojo tarnybą seniai pribrendusi, vienareikšmiškai sutinka ir Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas. Anot jo, klausimas, kur po darbo valandų dėtis pacientams, kuriems tikrai nereikia skubios pagalbos, bet dėl ūmių negalavimų būtina šeimos gydytojo konsultacija, keliamas jau keletą metų.

„Šitą problemą nagrinėjome susitikimuose su asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovais. Bet tą paslaugą kaip karštą bulvę viena įstaiga nuo kitos mėtė jau keletą metų – gal Savivaldybė padarys, o gal miesto poliklinika“, – teigė J. Narbutas.

Jo nuomone, lig šiol buvusi įprasta tvarka, kai po šeimos gydytojų darbo valandų pacientai dėl bet kokių negalavimų lėkdavo į Respublikinės Panevėžio ligoninės priimamąjį, privedė iki panevėžiečius piktinančios eilių problemos. „Į priimamąjį suplūsta žmonės tikrai ne dėl būtinosios pagalbos, o kada prireikia būtinosios, kartais tenka laukti ir valandą, dvi tris ar net keturias“, – sako J. Narbutas.

Atvira niša

Šiuo metu už pacientams, kuriems nereikalinga būtinoji medicinos pagalba, Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje suteiktą paslaugą apmoka pačios pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos pagal ligoninės pateiktas sąskaitas. J. Narbuto nuomone, šeimos klinikoms, poliklinikoms neturėtų būti skirtumo, kam mokėti – ligoninei ar Budinčio šeimos gydytojo tarnybai.

„Savaitgaliais ligoninės priėmimo skyriaus darbas iš viso paralyžiuojamas būtent dėl nesunkių ligonių. Įsivaizduoju, kad ligoninė tikrai su tokia tarnyba nekonkuruotų, o su dideliu džiaugsmu šeimos gydytojo funkcijas jai atiduotų“, – kalbėjo J. Narbutas.

Visgi jis pripažįsta, kad pradžia nebus lengva. Dar kurį laiką sunegalavę panevėžiečiai iš įpročio trauks į ligoninės priimamąjį, tad pirminės sveikatos priežiūros įstaigos prie jų prisirašiusiems pacientams turėtų pateikti labai aiškią informaciją, kur kreiptis pasibaigus šeimos gydytojų darbo laikui. Budinčio šeimos gydytojo tarnybai niša atvira ne tik Panevėžyje, bet ir visoje Lietuvoje. Panašaus pobūdžio paslauga teikiama tik vienoje iš Vilniaus poliklinikų. J. Narbuto nuomone, tokią situaciją sukūrė spragos sveikatos įstaigų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

„Tarsi teisės aktai kalba, kad gerai tokia tarnyba būtų, bet kai nėra konkretumo, visada nueinama lengviausiu keliu. O kam daryti, jei galima nedaryti – kažkas atsiduria priėmimo skyriuje, kažkas pasiskambinęs telefonu gauna konsultaciją“, – sako J. Narbutas.

Geresnį sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą gyventojams privalanti užtikrinti Savivaldybė viliasi, kad pacientai greitai pajus tokios naujovės naudą. „Įvertinus, koks perkrautas Panevėžio ligoninės priimamasis, nekyla abejonių, kad naktimis dirbančio šeimos gydytojo paslauga miestui labai reikalinga. Savivaldybės interesas, kad būtų patenkintas gyventojų poreikis medicinos paslaugas gauti ištisą parą ir operatyviai, nelaukiant eilėje ištisas valandas“, – teigė Panevėžio meras Rytis Račkauskas.

Panevėžyje, A. Jakšto g. 6A, budinčio šeimos gydytojo kabinetas darbo dienomis veiks nuo 19 iki 8 valandos ryto. Savaitgaliais ir švenčių dienomis – visą parą. Kabineto telefonas – 8-45-555959.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų