Seimo Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė Seime užregistravo patobulintą Maisto įstatymo, Reklamos įstatymo ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimo bei papildymo projektų paketą, skirtą vaikų ir paauglių sveikatai apsaugoti, apribojant energinių gėrimų prieinamumą asmenims iki 18 metų bei draudžiantį energinių gėrimų reklamą, skirtą asmenims iki 18 metų.
„Paprastai energiniai gėrimai parduotuvėse išdėstyti prie gaiviųjų gėrimų, tarsi tam tikra gaiviųjų gėrimų rūšis, tačiau taip nėra. Retas vaikas ar paauglys žino, kokį poveikį sveikatai turi šie gėrimai. Pagrindinė veiklioji energinių gėrimų sudedamoji dalis yra kofeinas, todėl didžiausias pavojus sveikatai yra kofeino perdozavimas, kuris pasireiškia ypatingu poveikiu centrinei nervų sistemai bei kardiovaskulinei sistemai. O tai yra ypatingai pavojinga augančiam organizmui. Privalome apsaugoti vaikus nuo jų nežinojimo ir apgaulingos reklamos. Tam ir skirti šie mano siūlomi patobulinti įstatymų pakeitimo projektai“, – teigia D. Mikutienė.
Pagal pateiktas įstatymų projektų nuostatas bus numatyta administracinė atsakomybė už nustatytos energinių gėrimų pardavimo tvarkos pažeidimus. Seimo narė siūlo energinių gėrimų pardavėjus, nusižengusius šiam įstatymui, bausti pinigine bauda nuo dviejų iki keturių šimtų litų.
„Šis mano siūlymas nėra kažkokia naujiena pasaulyje. Norvegijoje ir Švedijoje leista tokius gėrimus pardavinėti tik vaistinėse kaip vaistinius preparatus. Islandijoje ir Urugvajuje yra uždrausta parduoti energinius gėrimus, kuriuose yra daug kofeino ar taurino. Kanadoje ant tokių gėrimų skardinių turi būti įspėjamieji užrašai vaikams, nėščiosioms ir kofeinui jautriems žmonėms bei įspėjimai dėl rizikos vartojant šiuos gėrimus kartu su alkoholiu. Kitose šalyse, pvz., Prancūzijoje, Danijoje, Airijoje, Turkijoje, JAV, Australijoje, viešai reiškiamas susirūpinimas dėl daug kofeino turinčių energinių gėrimų saugumo. Mokslininkai, gydytojai ir politikai nuolat kelia klausimą dėl šių gėrimų poveikio žmonių, o ypač jaunimo, sveikatai, dėl jų vartojimo ir prieinamumo ribojimo, atitinkamo ženklinimo ir sudėties. Vis garsiau kalbama apie draudimo pardavinėti bei reklamuoti šiuos gėrimus asmenims iki 18 metų galimybes ir kitose šalyse. Tad Lietuva ne išimtis, atėjo metas mums pasirūpinti savo vaikais“, – sako parlamentarė.
D. Mikutienė teigia, kad dabar energiniai gėrimai yra lengvai prieinami ir socialiai patrauklūs, jų reklama agresyvi, formuojamas teigiamas tokių gėrimų įvaizdis, todėl šių gėrimų vartojimas tarp jaunimo plinta. 2010 m. Higienos instituto atliktos IV, VII, XI klasių moksleivių anketinės apklausos duomenimis, apie pusė Lietuvos moksleivių vartoja energinius gėrimus. Daugiau kaip dešimtadalis jų tokius gėrimus vartoja kelis kartus per savaitę, beveik 5 proc. vaikinių nurodė, kad energinius gėrimus vartoja kasdien.
„Nepakanka uždrausti pardavinėti šiuos gėrimus vaikams ir paaugliams, reikia šviesti visuomenę, kuo plačiau informuoti apie tokių gėrimų poveikį organizmui, o taip pat būtina apriboti ir jų reklamą. Neabejoju, kad turi būti draudžiama nurodyti energinius gėrimus kaip rėmėjų gaminius labdaros, paramos renginiuose, akcijose bei konkursuose, skirtuose asmenims iki 18 metų. Taip pat siūlau, kad tokių gėrimų nebūtų galima reklamuoti žiniasklaidos priemonėse, skirtose vaikams ir paaugliams. Tik sisteminių priemonių dėka bus įmanoma pažaboti šitų gėrimų paplitimą vaikų bei paauglių tarpe“, – neabejoja Seimo narė.
Tiksinčia bomba D. Mikutienė pavadino plintančią tarp jaunimo energinių gėrimų maišymo su alkoholiu madą. 2011 m. Vilniaus miesto Visuomenės sveikatos biuro atlikto tyrimo duomenimis, 23,8 proc. energinių gėrimų vartotojų juos vartojo kartu su alkoholiniais gėrimais.
„Tai šokiruoja. Gydytojai ir mokslininkai publikuoja straipsnius viešojoje erdvėje, kad energiniai gėrimai ne mažiau pavojingi nei alkoholis, ypač paaugliams. O jų derinys yra žudantis. Juk kofeinas didina kraujospūdį, o vartojant jį su alkoholiu šis poveikis dar labiau sustiprinamas. Energinio gėrimo ir alkoholio mišinys gali sukelti sunkų apsinuodijimą, sutrikdyti vidaus organų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Tokie „kokteiliukai“ silpnina suvokimo funkcijas, slopina apsinuodijimo alkoholiu simptomus, todėl didėja nelaimingų atsitikimų rizika. Negalima energinių gėrimų maišyti su alkoholiu, todėl ir siūlau, kad energinių gėrimų reklamoje būtų privaloma tai nurodyti. Energinių gėrimų karaliavimas Lietuvoje it senas pūlinys – galima apsimesti, kad jo nėra, bet ateis diena, kai jis sprogs. Tada bus jau vėlu“, – teigia parlamentarė.
lrs.lt