Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Visuomenės sveikatos priežiūros ir jo lydimųjų įstatymų pataisas (projektas Nr. XIP-3328(2), kuriomis nuspręsta reorganizuoti Valstybinę visuomenės sveikatos priežiūros tarnybą. Už pagrindinio Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimus balsavo 72 Seimo nariai, prieš – 10, susilaikė 13.
„Sveikatos apsaugos ministerijoje yra Visuomenės sveikatos departamentas su 23 etatais. Jis formuoja politiką šios srities, taip pat atstovauja Lietuvai įvairiose Europos Sąjungos institucijose. Prie ministerijos yra įkurta Visuomenės sveikatos tarnyba su 67 etatais. Jos funkcijos yra panašios – formuoja politiką, taip pat atstovauja Lietuvai įvairiose Europos Sąjungos institucijose ir vykdo kontrolę ir priežiūrą. Jai yra pavaldūs 10 visuomenės sveikatos centrų regionuose, jie vykdo kontrolę, priežiūrą, išdavinėja leidimus ir t. t. Per paskutiniuosius dvejus metus išaiškėjo, kad Visuomenės sveikatos tarnyba dubliuoja tam tikras funkcijas, todėl įstatymo projektu siūloma reorganizuoti Visuomenės sveikatos tarnybą perskirstant jos funkcijas“, – anksčiau yra kalbėjęs vienas iš pataisų iniciatorių, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.
Priimtais įstatymų pakeitimais nutarta Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos vykdomas funkcijas, susijusias su kontrole, priežiūra, pažymėjimų, liudijimų išdavimu perduoti visuomenės sveikatos centrams apskrityse, nes daugelį šių funkcijų visiškai arba iš dalies visuomenės sveikatos centrai vykdo ir šiuo metu. Funkcijos, susijusios su Lietuvos Respublikos pozicijų visuomenės sveikatos saugos srityje Europos Sąjungos institucijose ir jų darbo grupėse nagrinėjamais klausimais rengimu, atstovavimu Lietuvos Respublikos interesams Europos Sąjungos institucijose ir jų darbo grupėse, bendradarbiavimu, bus perduotos Sveikatos apsaugos ministerijai.
Pagal priimtas pataisas visuomenės sveikatos centrai apskrityse taps tiesiogiai pavaldūs Sveikatos apsaugos ministerijai.
Kaip pažymima dokumentų aiškinamajame rašte, tokiu būdu bus gerinamas teikiamų administracinių paslaugų prieinamumas ir kokybė, padidės sprendimų priėmimo operatyvumas, sumažės vadovaujančių grandžių skaičius, bus taupomos valstybės biudžeto lėšos, racionaliau naudojami materialiniai, finansiniai ir žmogiškieji ištekliai.
Šie įstatymų pakeitimai įsigalios 2012 m. liepos 1 d.
lrs.lt