Penktadienis, 2023.09.22
Reklama

Saugus seksas ir prezervatyvai - geriausios priemonės išvengti lytinių organų pūslelinės

2012-01-10 23:54:20

Manoma, kad apie 20 proc. Europos ir JAV suaugusiųjų yra užsikrėtę Herpes genitalis (HSV-2) virusais. Jei žmogus apsikrėtęs, vaistų, kuriais būna galima išnaikinti virusus, nėra. Kartkartėmis virusai suaktyvėja ir sukelią lytinių organų pūslelinę. Tai dažniausiai atsitinka tada, kai nusilpsta užsikrėtusiojo imunitetas ir nervinėse galūnėlėse tūnantys virusai staiga suaktyvėja. Vieniems žmonėms Herpes virusai aktyvūs žiemos bei pavasario periodu, kitiems – vasaros bei rudens sezoną.

Herpes virusai skirstomi į du tipus. I tipas vadinamas Herpes labialis ir sukelia lūpų pūslelinę, II tipas  vadinamas Herpes genitalis (HSV-2) ir sukelia genitalijų pūslelinę.

Tyrimas parodė, kad patikimų vaistų nėra

Jolanta Česienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

JAV tyrinėtojų grupė, vadovaujama C. Johnstin iš Vašingtono, užsikrėtusiuosius HSV-2 virusais įtraukė į tyrimą, kurio metu jie buvo gydymi antiherpetiniais vaistais  įprastinėmis dozėmis bei didelėmis dozėmis. Iš viso buvo trys tiriamosios grupės: pirmojoje daliai pacientų nebuvo skiriamas joks gydymas, kitais daliai buvo skiriamas acikloviras 400 mg dukart per dieną. Antrojoje grupėje standartinė  500 mg dienai valacikloviro dozė buvo lyginta su didele acikloviro doze (800 mg triskart per dieną). Trečiojoje grupėje buvo lyginama standartinė valacikloviro dozė (500 mg dienai) su didele valacikloviro doze (1,0 gramo triskart per dieną).

Iš viso tyrime dalyvavo 113 pacientų. Kiekvienos grupės dalyviai buvo gydomi  4-7 savaites. Po to padaroma savaitės pertrauka ir pacientui buvo skiriamas kitas tos pačios grupės gydymas (kryžminis metodas).

Kiekvienam pacientui genitalijų tepinėliai buvo imami 4 kartus per dieną. Iš viso surinkti  23 605 tepinėliai. Iš jų  1 272 (5,4 proc.) patvirtintas HSV-2  virusas.

Tiems 23 pacientams, kurie nevartojo vaistų, buvo paimti 2 123 tepinėliai. Iš jų teigiami  HSV-2 virusui buvo 384 (18 proc.).

Tyrimo rezultatai parodė, kad aktyvaus gydymo metu tepinėliuose gerokai rečiau būdavo randama HSV-2 virusų.  Kai pacientai buvo aktyviai gydomi antivirusiniais vaistais, tik 1 proc. jų tepinėliuose HSV-2 virusai būdavo aptinkami gydant įprastine acikloviro doze ir 6 proc.  gydant standartine valacikloviro doze.

Tačiau nutraukus gydymą virusai vėl būdavo aptinkami gana dažnai, nors klinikinių ligos pasireiškimo atvejų gydymo grupėse buvo mažiau.

Tyrimo autoriai daro išvadą, kad kol kas nėra patikimų vaistų gydyti šių virusų infekcijai. Todėl teigia, kad patikimiausia  priemonė išvengti genitalijų Herpes virusų yra saugus seksas ir prezervatyvai.

Sunki, nepagydoma, bet galima išvengti

Gydytoja dermatovenerologė Jolanta Česienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad genitalijų pūslelinė pasireiškia tokiais simptomais kaip niežulys, skausmas, bėrimas, pūslelės, šlapiavimas, net karščiavimas.

„Vienam gali atsirasti tik viena kita pūslelė ir žmogus net nepajunta, bet būna ir taip, kad lytinės lūpos sutinsta, žmogus nepaeina, karščiuoja, jam be galo skauda. Kuo  stipresnis imunitetas, tuo reakcija mažesnė“, - sakė ji.

Šios ligos atvejai Lietuvoje neregistruojami, todėl sužinoti tikslius susirgimo šia liga atvejų skaičius neįmanoma. Tačiau liga gana paplitusi, - patikino gydytoja.

Kaip ir parodė tyrimas, liga nepagydoma, priešvirusiniais vaistais panaikinami tik simptomai. Anot J. Česienės, virusai lieka gyventi nerviniuose ganglijuose ir laukia progos vėl išlįsti. Kai kurioms moterims virusus išprovokuoja kiekvienos mėnesinės, kiti serga rečiau.

Liga ne tik sunki, bet pavojinga, ypač moterims, nes joms pastojus tenka planuoti cezario pjūvio operaciją, kad gimdydamos natūraliu būdu jos neužkrėstų naujagimio ir kad bėrimas neišplistų aukštyn genitalijomis į gimdą, lytinius takus.

Genitalijų pūsleline užsikrečiama lytiniu keliu, labai dažnai -  oralinių santykių metu: jei pūslelinė yra ant lūpų, ji pernešama ant genitalijų.

Todėl gydytoja J. Česienė rekomenduoja saugotis atsitiktinių lytinių santykių, jei partneriai keičiami – naudotis prezervatyvais, atsisakyti oralinio sekso, atsiradus simptomams, santykius atidėti, taip pat svarbu stiprinti imunitetą.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Johnston C, et al "Standard-dose and high-dose daily antiviral therapy for short episodes of genital HSV-2 reactivation: Three randomised, open-label, cross-over trials" Lancet 2012; DOI: 10.1016/S0140-6736(11)61750-9.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: pūslelinė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Rožinio kaspino mėnuo: kada paskutinį kartą tikrinotės savo krūtis?
Artėjantis spalio mėnuo yra skirtas palaikyti moteris, kovojančias su krūties vėžiu, siekiant išreikšti solidarumą šios...
Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota
Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šve...
Ko reikia gerai odos, kaulų bei sąnarių būklei palaikyti?
Nuo kolageno tiesiogiai priklauso nepriekaištinga žmogaus plaukų, nagų, odos, dantų, kaulų ir sąnarių būklė. Jo dėka vis...
Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų prale...
Kada dėl kūdikius kamuojančių pilvo dieglių reikėtų apsilankyti pas gydytoją?
Kiekvienas suaugęs žmogus yra susidūręs su pilvo skausmu ir žino, kokia tai gali būti nemaloni būklė, bet ar žinojote, j...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų