Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Šalutinis vaistų poveikis: plaukų garbanojimasis, slinkimas ar net spalvos pakitimas

ekodiena.lt | 2012-10-10 09:58:59

Jei vieną dieną jūsų plaukai ims ir susigarbanos ar pakeis spalvą – vienas įtariamųjų „nusikaltėlių“ sąraše gali būti ir jūsų vartojami vaistai, rašo dailymail.co.uk.

Plaukai
Redakcijos archyvo nuotr.

Melburno universiteto mokslininkų grupės atliktame tyrime pažymima, kad vaistų nuo kraujo spaudimo, nuo spuogų, depresijos ar net paprasčiausių nuskausminamųjų vartojimas gali sukelti plaukų slinkimą. Dar neįprasčiau – jūsų rudi plaukai gali „suliepsnoti“ ugnine spalva ar visiškai tiesūs – susigarbanoti.

Plaukų slinkimas ar plonėjimas gali pasireikšti net praėjus metams po vaistų vartojimo, tačiau džiuginantis dalykas – šis nemalonus šalutinis poveikis laikinas ir mažai tikėtina, kad bus ilgalaikis.

Ataskaitoje pažymima, kad nereikia griebtis drastiškų priemonių, jei pastebėjote pokyčių savo plaukų struktūroje, tačiau būtina pasitarti su savo gydytoju, kuris gali skirti arba mažesnę vaistų dozę, arba juos pakeisti kitais.

„Plaukų slinkimo ar jų struktūros pakitimo priežastys dažnai yra nežinomos ir sunkiai nustatomos, tačiau visada reikia atsižvelgti į tai, kokius vaistus vartojate ar vartojote“, – sako Newcastle universiteto profesorius dermatologas Semas Šusteris.

Kai matomi nežymūs plaukų būklės pokyčiai, dažniausiai situacija pagerėja vos nustojus vartoti vaistus. Tokiu atveju jums gali tekti toleruoti laikinus „nemalonumus“, jei nuo vartojamų vaistų priklauso jūsų sveikata.

Visiems gerai žinoma, kad chemoterapijos metu į žmogaus organizmą patekę vaistai žudo vėžines ląsteles, tačiau tuo pačiu jie žudo ir kitas sparčiai augančias organizmo ląsteles, tokias kaip plaukų šaknys. Todėl, chemoterapija besigydantiems pacientams per dvi-tris savaites nuslenka plaukai.

Kai kurie vaistai gali įtakoti plaukų tekstūrą ir atspalvį, tačiau mokslininkai ramina, kad plaukai turėtų ataugti per tris-dešimt mėnesių po gydymo.

Daugeliu atvejų manoma, kad vaistai įtakoja plaukų augimo ciklą, kuris sudarytas iš trijų etapų. Pirmasis augimo etapas ant skalpo (po oda), kuris trunka nuo trijų iki penkių metų, plaukai paauga maždaug vieną centimetrą per mėnesį. Sekantis etapas jau trumpesnis – jis trunka apie dvi savaites ir yra vadinamas tarpiniu, kai plauko folikulas ruošiasi „paleisti plauką“. Galutinis, trijų mėnesių pereinamasis laikotarpis, vadinamas „ramybės faze“, kai plaukai nustoja augti ir galiausiai iškrenta. Po trijų mėnesių folikulas pradeda auginti naują plauką. Laimei, toks augimas yra atsitiktinai „išsimėtęs“ po visą mūsų skalpą, todėl plaukai yra pakankamai tolygiai pasiskirstę po visą galvą.

Pateikiame vaistų sąrašą, kurie gali įtakoti jūsų plaukų būklės pokyčius:

Vaistai nuo epilepsijos

Kai kurie vaistai nuo epilepsijos ar skirti migrenos gydymui gali įtakoti plaukų slinkimą ar net tiesių plaukų susigarbanojimą. Galime pateikti pavyzdį: vartojant natrio valproatą plaukų slinkimas pastebimas 3-10 proc. besigydančių pacientų, rečiau – plaukų garbanojimasis. 7 proc. pacientų plaukų slinkimas užfiksuotas tuomet, kai jie buvo gydomi natrio valproato bei valproininės rūgšties deriniu.

Vaistai nuo depresijos

Šie vaistai gali sutrikdyti plaukų augimo ciklą – jie gali pagreitinti plaukų iškritimą vadinamojoje „ramybės fazėje“. Paprastai šioje fazėje plaukas „gyvena“ tris mėnesius ir tik po to iškrenta, tačiau dėl

nežinomų priežasčių vaistai nuo depresijos šį procesą pagreitina ir plaukas iškrenta vos šiai fazei prasidėjus.

Fluoksetinas – geriau žinomas kaip prozakas – yra vaistas nuo depresijos, kuris labiausiai „prisideda“ prie plaukų slinkimo. Melburno universiteto tyrėjų komanda pažymi, kad plaukų slinkimas gali tęstis iki vienerių metų po vaistų vartojimo arba gali liautis vos pabaigus gydymo kursą.

Tricikliai antidepresantai, kuriuose yra imipramino, amitriptilino bei doksepino, taip pat gali sukelti plaukų slinkimą.

Kad ir kaip būtų nemalonu stebėti savo slenkančius plaukus, žmonės, vartojantys antidepresantus neturėtų panikuoti, nes šis efektas tik laikinas.

Ličio preparatai, paprastai skiriami bipolinio sutrikimo gydymui, plaukų slinkimą sukelia 12 proc. vaistus vartojančių pacientų.

Vėlgi, specialistai pataria nepanikuoti ir jokiu būdu nepasitarus su gydytoju nenutraukti vaistų vartojimo, nes psichinė sveikata tikrai svarbesnė už kelis iškritusius plaukus.

Vaistai nuo psoriazės

Psoriazė – viena iš seniausiai žinomų odos ligų. Tai – lėtinė odos liga, pasireiškianti odos uždegimu ir odą dengiančiais sidabro spalvos žyneliais. Žvyneliai susiformuoja iš odos išorinio sluoksnio ląstelių, besidalijančių greičiau nei normaliai ir besikaupiančių odos paviršiuje. Įvairių šaltinių duomenimis, žvyneline serga nuo 0,5 iki 5 proc. pasaulio gyventojų, Lietuvoje sergančiųjų yra apie 120 tūkstančių.

Kai kurių šios ligos gydymo būdų tikslas – sulėtinti naujų odos ląstelių gamybą. Tačiau tai dažnai lemia pacientų plaukų spalvos pakitimą bei garbanojimąsi. Pavyzdžiui, acitretino vartojimas kai kuriems pacientams patamsina plaukų spalvą, o etretinato vartojimas per tris mėnesius plaukų spalvą pašviesina nuo tamsiai rudos iki rusvai rudos spalvos.

Plaukų spalvą įtakoja melanino, esančio plauko šaknyje, kiekis. Šis procesas yra kontroliuojamas specializuotų ląstelių grupės, vadinamos plaukų melanocitais.

Kontraceptinės tabletės

Buvo pastebėta, kad plaukai pradėjo slinkti moterims, kurios ilgą laiką vartojusios, nustojo gerti kontraceptines tabletes.

Viena teorija teigia, kad taip yra dėl to, kad kontraceptikuose esančios medžiagos mažina testosterono lygį, todėl sumažėja plaukų slinkimo rizika net toms moterims, kurių plaukai yra natūraliai linkę slinkti. Bet kai šios moterys nustoja vartoti kontraceptines tabletes, apsauga baigiasi ir plaukai gali pradėti slinkti net labai intensyviai.

Gera žinia ta, kad plaukų slinkimas, padarius pertrauką po ilgalaikio kontraceptinių preparatų naudojimo, yra trumpalaikis. Kai tik organizmas „apsivalo“, susibalansuoja ir plaukų būklė.

Beta adrenoreceptorių blokatoriai

Šie vaistai plačiai naudojami aukšto kraujospūdžio gydymui ir taip pat „grasina“ plaukų retėjimu. Ypač du beta blokatoriai, metoprololis bei propranololis, gali sumažinti jūsų plaukų apimtį. Šie beta blokatoriai, kaip ir kai kurie vaistai nuo depresijos, gali sutrikdyti plaukų augimo ciklą – jie gali pagreitinti plaukų iškritimą vadinamojoje „ramybės fazėje“.

Kita vaistų grupė, vartojama aukšto kraujospūdžio gydymui, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, taip pat gali įtakoti plaukų slinkimą.

Vaistai spuogų gydymui

Retinoidai, kurie yra gaunami iš vitamino A, dažnai naudojami dermatologijoje, taip pat ir spuogų gydymui. Melburno universiteto tyrėjų studijoje pažymima, kad jie gali įtakoti plaukų slinkimą, tačiau mažam skaičiui pacientų. Rizika didėja tik tuomet, kai skiriamos didelės šio vaisto dozės, tokiu atveju plaukai gali pradėti slinkti ne tik nuo galvos, bet ir nuo kitų plaukuotų kūno vietų.

Mokslininkai pažymi, kad paprastai vitaminas A apsaugo plauko folikulus nuo pažeidimų, tačiau per didelis jo kiekis gali folikulus laikinai „uždaryti“.

Retinoidai taip pat gali pakeisti plaukų tekstūrą bei atspalvį. Šie vaistai daro didelį poveikį ląstelėms, kurios gamina keratiną, o tai gali sukelti tankio, tekstūros bei atspalvio pokyčius.

Ibuprofeno vartojimas

Šie nuskausminamieji vaistai taip pat įtakoja plaukų slinkimą. Vaistas gali sukelti tokias komplikacijas, kaip plaukų slinkimas, tačiau pažymima, kad tokie atvejai itin reti – pasireiškia mažiau nei vienam iš šimto šį vaistą vartojančiųjų. Galima teigti, kad tai neįprastas šalutinis poveikis.

Nutraukus vaistų vartojimą, plaukų būklė (išslinkimas ar suplonėjimas) atsistato per 8-9 mėnesius.

Kraują skystinantys vaistai

Pacientams, kuriems yra padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika, dažnai skiriami kraują skystinantys vaistai – mažo molekulinio svorio heparinas. Šie vaistai gali pakenkti plaukų folikului, todėl ima slinkti plaukai.

Kraują skystinantis vaistas varfarinas gali sukelti tokių pačių problemų kaip ir mažo molekulinio svorio heparinas, tačiau tokių atvejų pastebėta ženkliai mažiau.

Vėlgi, specialistai perspėja, kad patiems nustoti vartoti šiuos vaistus, nors ir jums pasireiškia plaukų slinkimas, griežtai draudžiama. Kaip jau minėjome anksčiau, jūsų gyvybė tikrai svarbesnė už kelis iškritusius plaukus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: vaistai, plaukai
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų