Šeštadienis, 2025.06.14
Reklama

Rugiagėlė: ne tik graži, bet ir naudinga

VLMEDICINA.LT | 2014-06-25 16:49:42

Prieš Jonines žiemkenčių javų laukus papuošia melsvi rugiagėlių (lot. Centaurea cyanus) žiedai. Nuo seno liaudyje jie žinomi kaip sveikatinanti, ligas padedanti įveikti priemonė. Tik prieš rinkdami įsitikinkite, kad radote švarų, pesticidais nenupurkštą lauką, - pataria žolininkas-vaistininkas Marius Lasinskas.

 

Rugiagėlės
Rugiagėlės. © Genovaitės Privedienės nuotr.

 

Tinka rinkti ne tik melsvus žiedelius, bet ir lapelius, viršūnėles. Lapelius galima maišyti į salotas, žiedeliai taip pat valgomi - vieni ar kartu su salotomis. Gražiais žiedeliais sumani šeimininkė papuoš įvairius patiekalus.

Rugiagėlių nuoviru palanku plauti plaukus – juos sustiprins, padės įveikti niežėjimą, pleiskanas. Nuovirą galima praturtinti dilgėle ar asiūkliu.

M. Lasinskas portalui VLMEDICINA.LT pasakoja, kad rugiagėlės turi dezinfekuojančių, kosulį slopinančių bei priešuždegiminių savybių. Todėl nuo seno jos vartotos nuo kosulio,ypač jei jis įsisenėjęs. Padeda išgydyti ir anginą. Tuo tikslu per dieną rekomenduojama išgerti apie du litrus rugiagėlių antpilo: du valgomuosius šaukštus rugiagėlių užpilti litru vandens. Toks antpilas tiks ne tik gerti, bet ir gerklei skalauti sergant angina.

Į rugiagėlių mišinius nuo kosulio galima dėti čiobrelių, šeivamedžio, šalavijų.

Be to, rugiagėlės skatina tulžies išsiskyrimą, gerina kepenų ir inkstų veiklą, varo skysčius, todėl tinka esant pabrinkimams, edemoms. Vartokime arbatas esant šlapimo pūslės, šlapimo takų uždegimui.

Rugiagėlėse esantys flavonoidai bei kitos medžiagos stiprina organizmą, todėl tinka gerti profilaktiškai, sveikstant po ligų. Tam tikslui rugiagėles galima maišyti su leuzėja, kiaulpiene, dilgėle, medetkomis, šlamučiais.

Senovėje rugiagėlių sėklomis gydytas vidurių užkietėjimas vaikams. Šie receptai neišlikę, tačiau ir žiedukai turi švelniai laisvinančių savybių. „Rugiagėlė šalina iš žarnyno toksines medžiagas, kurios kartais sukelia ir galvos skausmus“, - pasakoja M. Lasinskas.

Žolininkas-vaistininkas primena, kad visas vaistažolių arbatas, taip pat rugiagėlių, negalima gerti ištisai ilgą laiką. Pagėrus septynias dienas būtina daryti trijų dienų pertrauką, po mėnesio pertrauka turi būti ilgesnė.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Žymos: Rugiagėlė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
 Šaltai "užplikyta“ kava:  gurmaniški receptai vasarai
Garuojantis puodelis karšto kvapnaus gėrimo – tai bene dažniausia asociacija, iškylanti pagalvojus apie kavą. Tači...
Psichologė: vaikas nepasirenka būti jautrus
„Nekreipk dėmesio“, „neverkšlenk dėl niekų“, „susirask draugų ir žaisk su jais“, &bd...
Pavėžėjimo paslauga į organų transplantacijas ir po jų teikiama be pokyčių
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NTB) primena: organų transplan...
Negalėjusiam pačiam kvėpuoti ir maitintis 4 dienų kūdikiui – inovatyvi operacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose keturių dienų naujagimiui, gimusiam su reta ir gyvybei pavojinga kvėp...
Pornografija veržiasi į vaikų pasaulį
Kol suaugusieji ginčijasi dėl lytinio švietimo būtinybės mokyklose, vaikai kasdien susiduria su turiniu, formuojančiu jų...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų