Trečiadienis, 2025.07.09
Reklama

Rentgenografija neefektyvi užkertant kelią mirčiai nuo plaučių vėžio

2011-11-10 23:30:33

Didžiausias iki šiol atliktas tyrimas parodė, jog pacientų tyrimas paprasta rentgeno nuotrauka nesumažina mirtingumo nuo plaučių vėžio.

Jau anksčiau šiais metais paskelbto tyrimo duomenys parodė, jog plaučių vėžio diagnostikai pacientų atrankos metu taikant kompiuterinę tomografiją mirtingumas sumažėja 20 proc. palyginti su diagnostikai taikoma įprasta rentgeno nuotrauka.

Minesotos universiteto mokslininkai nustatė panašius rezultatus lygindami rentgeno nuotraukų ir įprasto stebėjimo metodikos efektyvumą. Jie stebėjo 77 445 tyrimo dalyvius, kuriuos tiriant buvo atliekamos įprastos rentgeno nuotraukos, ir 77 456 tyrimo dalyvius, kuriems buvo taikomas įprastas stebėjimas. Tiriamieji stebėti vidutiniškai 13 metų. Rentgeno nuotraukomis tirtų pacientų grupėje užfiksuota 1213 mirčių nuo plaučių vėžio, o lyginamojoje grupėje 1230. Statistiškai skirtumo tarp abiejų grupių nenustatyta.

Tyrimo rezultatai rodo, jog plaučių vėžio profilaktinei diagnostikai rentgeno nuotraukos neturėtų būti atliekamos, nes jos nėra efektyvios. Kartu įvertinus ir anksčiau paskelbto tyrimo rezultatus, pagrindinis efektyvus diagnostinis tyrimas turėtų būti kompiuterinė tomografija.

Veiksmingos patikros nėra

Violeta Matukienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytoja pulmonologė Violeta Matukienė “Vakarų Lietuvos medicinai” teigė, jog veiksmingų patikros priemonių plaučių vėžio ankstyvam nustatymui ar efektyvių piemonių, mažinančių tikimybę susirgti, nėra rasta. O kuo vėlesnės stadijos nustatomas vėžys, tuo blogesnė prognozė.

“Sergant plaučių vėžiu, labai retai, tik 2 proc. atvejų,  krūtinės ląstos rentgenogramose (reiktų atlikti tiesinę ir šoninę) nebūna pokyčių. Taigi  tai yra pagrindinis tyrimas. O po to jau atliekama krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija, bronchoskopija ir kt.   Diagnozė turi būti patvirtinta morfologiškai. Manau, kad kompiuterinė tomografija  iš tikrųjų padeda diagnozuoti I stadijos plaučių vėžį ir sumažinti mirštamumą”, - sakė pulmonologė.

Tačiau, jos nuomone, atsižvelgiant į kainos ir efektyvumo santykį, dar nėra aišku, ar pagal gautus rezultatus bus galima taikyti kompiuterinės tomografijos tyrimą  (labai brangus tyrimas ir didelė radiacinė apšvita) visai populiacijai, ar tik rizikos grupėms. Nėra ir specifinių vėžio žymenų plaučių vėžio  diagnostikai.

Gydytoja atkreipė dėmesį į 2008 metų statistiką: sergamumas plaučių vėžiu Lietuvoje  siekia 55,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų, Europos Sąjungos vidurkis - 30,2 atvejo.

Svarbiausias etiologinis veiksnys (87-98 proc.) - tabako rūkymas. Rizikos laipsnis tiesiogiai priklauso nuo surūkomų per dieną cigarečių skaičiaus ir rūkymo trukmės.Karcinogenai yra taip pat kai kurios pramonės medžiagos: arsenas, asbestas, chromas, degutas, formaldehidas, nikelis, uranas, radonas ir kt. Lėtinė obstrukcinė liga taip pat yra plaučių vėžio rizikos veiksnys.

vlmedicina.lt

 Šaltiniai

 National Lung Screening Trial Research Team. Reduced Lung-Cancer Mortality with Low-Dose Computed Tomographic Screening. NEJM.  Online June 29, 2011. In print, August 4, 2011.

Andriole GL, et al. Lung cancer screening in the Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian (PLCO) Cancer Screening Trial: findings from the initial screening round of a randomized trial. JNCI 2005; 97: 433-438.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pažangus gydymas padėjo įveikti sunkią atopinio dermatito formą
„Vis liečiu ir liečiu savo odą negalėdama patikėti, kad ji mano... niekada neturėjau tokios gražios odos“, &...
Slaptas nuovargio kaltininkas – magnio trūkumas. Gydytojos patarimai
Magnis – svarbus mineralas, veikiantis šimtus organizmo procesų: nuo energijos gamybos iki nuotaikos ar net širdie...
Saugus poilsis prie vandens: kaip pasirūpinti savimi ir kitais
Vasarą daugiau laiko leidžiant prie vandens telkinių, svarbu prisiminti pagrindines saugaus elgesio taisykles, kad poils...
Inkstų akmenligė – ne vien ūmus skausmas, o viso organizmo signalas
Staigus, nepakeliamas skausmas šone, lyg badytų aštriu peiliu. Pykinimas, vėmimas, skausmingas šlapinimasis. Tai –...
Vėluojančios mėnesinės, kraujavimas dukart per mėnesį, nuotaikų svyravimai – ar tai normalu?
Nemažai moterų į gydytojus vis dar kreipiasi dėl tariamų menstruacijų ciklo sutrikimų, kurie dažnai pasirodo esantys nat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų