Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

Psichologė Neringa Lošakevičienė: „Kiekvienas turi atrasti savo jėgų šaltinį“

ekodiena.lt | 2012-12-25 13:47:32

Paradoksas: šiandien galimybių bendrauti netrūksta, tačiau žmonės jaučiasi vienišesni ir svetimesni nei bet kada anksčiau. Kreiptis pagalbos ryžtasi tik nedaugelis – daug didesnė dalis tiesiog tyliai kenčia… Apie šias ir kitas problemas kalbamės su psichologe Neringa Lošakevičiene.

Kalėdų eglė Vilniuje
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Dirbate psichologe nuo 2004 metų. Ką Jums reiškia šis darbas? Kodėl nusprendėte pasukti būtent šiuo keliu?

Psichologo profesija ir darbas man pirmiausia reiškia savirealizaciją – jaučiu, jog einu savo keliu, man įdomu, branginu kiekvieną sutiktą žmogų, kiekvieną patirį. Tai, kad rinksiuosi psichologo profesiją, žinojau dar paauglystėje. Tuo metu psichologija atrodė be galo įdomi ir gal net romantiška specialybė. Sudijų metu nė akimirką nesuabejojau savo sprendimu. Mokytis buvo įdomu ir lengva, o ir praktinis pasirengimas neblogai sekėsi. Savo profesinio pasirinkimo negaliu paaiškinti racionaliai. Tiesiog jaučiu, jog pasirinkau teisingai.

Ką šiandien veiktumėte, jeigu aplinkybės būtų susiklosčiusios kitaip (t. y. kokioje kitoje srityje norėtumėte ir galėtumėte save realizuoti)?

Neįsivaizduoju jokios kitos srities, kurioje jausčiausi taip gerai, kaip dabar. Mane visuomet traukė menai, gamta, literatūra, tačiau tai realizuoju daugiau per įvairius hobi.

Konsultuojate organizacijų darbuotojus, poras, sutuoktinius ir tiesiog pagalbos ieškančius asmenis. Žmonės labai įvairūs. Dėl kokių problemų į Jus kreipiamasi dažniausiai?

Dažniausiai sutinku pasimetusius, „įstrigusius“, išeities nerandančius žmones. Organizacijose tai daugiausia emocinį perdegimą išgyvenantys žmonės, ieškantys savo kelio, geresnės savirealizacijos. Privačioje praktikoje sutinku prislėgtus, tarpasmeninių konfliktų išvargintus žmones. Psichosocialinės reabilitacijos centre dirbu su sunkią psichikos negalią turinčiais klientais, stokojančiais vilties ir ieškančiais palaikymo.

Ko reikia, kad žmogus galėtų pats susidoroti su iškilusiais sunkumais?

Kartais visai nedaug – poilsio, prasmingo pasitenkinimą teikiančio užsiėmimo, draugijos, sporto, religijos. Kiekvienas turi atrasti savo jėgų šaltinį ir svarbiausia – veikti, stengtis, kad būtų lengviau. Žinoti neužtenka, reikia daryti. Tiesa, kartais vienam tiesiog neįmanoma susidoroti su sunkumais, būtina kreiptis profesionalios pagalbos.

Žiema tikriausiai labiau džiaugiasi vaikai nei suaugusieji – mes būname prislėgti, pavargę arba apatiški. Ką patartumėte tiems, kuriems visa tai iki skausmo pažįstama?

Pažįstu suaugusių žmonių, kurie žiema džiaugiasi taip pat stipriai, kaip vaikai. Jie geba pasimėgauti mažais dalykais – apsnigtais medžiais, galimybe paslidinėti, eglutės puošimu. Manau, kad daugelis žmonių yra „įsisukę“ į rutiną ir neberanda laiko apsidairyti. Kartais reikia tiesiog sustoti ir skirti laiko sau bei artimiesiems.

Artėja šventės, tačiau jų šurmulys džiaugsmą ir malonumą teikia ne visiems. Kyla klausimas: kaip jas išgyventi?

Išties per šventes linksma būna ne visiems – ypač sunkiai jas išgyvena vieniši žmonės. Esu pastebėjusi, jog per atostogas, o ypač šventines, padaugėja konfliktų, skyrybų, padažnėja ligos atkryčiai. Tyrimai rodo, jog padidėja ir suicido rizika. Žmonėms stresą kelia dienos neapibrėžtumas, įprastos rutinos nebuvimas; net buvimas su artimaisiais, kuomet iškyla nauji ar įsisenėję konfliktai. Kaip kuo ramiau bei pozityviau išgyventi šį laiką? Nenorėčiau pateikti konkrečių patarimų, nes žmonėms padeda skirtingi būdai. Svarbiausia yra rūpintis savimi, prasmingai planuoti savo laiką.

Ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams 2013-aisiais?

Ramybės, bendrumo, optimizmo ir savirealizacijos.

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų