Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė Seimui pristatė Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo pataisų projektą Nr. XIP-4033. Šiuo projektu siekiama įgyvendinti 2004 m. kovo 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos reikalavimus. Atsižvelgiant į direktyvos reikalavimus siūloma patikslinti galiojančio įstatymo nuostatas dėl iš žmogaus gautų audinių ir ląstelių pagamintų produktų, skirtų naudoti žmogui donorystės, įsigijimo, ištyrimo, apdorojimo, konservavimo, laikymo, paskirstymo ir transplantacijos ir nustatyti, kad Įstatymas reglamentuoja tik žmogaus audinių ir ląstelių, iš kurių bus gaminami produktai, skirti naudoti žmonėms, donorystę, įsigijimą ir ištyrimą.
„Organų donorystės ir transplantacijos tvarka nėra keičiama. Teikiamais pakeitimais siekiama atskirti teisinį reglamentavimą audinių ir ląstelių, kurie naudojami transplantacijai ir audinių ir ląstelių, kurie donorystės proceso metu, po paėmimo ir ištyrimo etapų, yra apdorojami tokiais būdais, po kurių tampa produktu ir neatitinka transplantacijos sąvokos esmės“, – pristatydama projektą sakė viceministrė, pasak kurios, šiuos, iš audinių ir ląstelių pagamintus produktus turi reglamentuoti kitų įstatymų, pavyzdžiui, Farmacijos įstatymo nuostatos.
Įstatymo projektu taip pat siūloma nustatyti Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojų teises ir pareigas, būtinas asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės, įsigijimo, ištyrimo, apdorojimo, konservavimo, laikymo, paskirstymo ir transplantacijos paslaugas, veiklos priežiūros funkcijoms vykdyti. Tai sudarytų teisines prielaidas efektyviau užtikrinti žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės, įsigijimo, ištyrimo, apdorojimo, konservavimo, laikymo, paskirstymo ir transplantacijos paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos priežiūros funkcijų vykdymą bei su šiais veiklos priežiūros veiksmais susijusių asmens teisių ir laisvių apsaugą.
Projektui po pateikimo pritarė 50 Seimo narių, 5 susilaikė. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Sveikatos reikalų komitetas, numatoma svarstymo plenariniame posėdyje data – gegužės 8 d. Kartu Teisės ir teisėtvarkos komitete bus svarstomas ir lydimasis – Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisų projektas Nr. XIP-4034.
lrs.lt