Trečiadienis, 2022.05.25
Reklama

Prisijaukinti senatvę, arba Leisk gyvenimui būti tokiam, koks yra, ir atsipalaiduok (1)

Jurga Žiugždienė | 2015-10-01 14:19:31

Niekas nenori mirti jaunas, bet niekas nenori ir pasenti. Kaip suderinti šią prieštarą? Svarstau apie tai spalio 1-ąją – taip pat ir Pagyvenusių žmonių dieną. (Pasirodo, tądien minima ir Europos depresijos, ir Tarptautinė hepatito diena.) Kodėl spalio pirmoji – gal kad pradeda kristi pirmieji lapai? 

Senatvė
© Fotolia.com

Perkopusi keturias dešimtis pastebėjau, kad pradedu matyti daugiau vyresnių, netgi senų veidų nei jaunų, labiau į juos atkreipti dėmesį, lyginti su savimi. Senatvė, kuri atrodė kažkur toli už horizonto, tarsi esanti kitoje planetoje, ėmė artėti šiapus link, pamažu ryškėti jos kontūrai.

Taigi spalio 1-ąją dar labiau įsimąstau apie senatvę. Mintys, nuojautos, įsivaizdavimai, prietarai bando sugulti popieriuje. Bet jaučiu, kad čia kažkas ne taip, kažko lyg trūksta. Vis dėlto ar dera postringauti apie senatvės vyną tam, kuris šio dar nėra ragavęs? Jaučiu, jog kai kam tai gali pasirodyti kaip šventvagystė. Taigi kreipiuosi į savo buvusią mokytoją ir esamą bičiulę Dalią Bindokienę, kuriai vos prieš keletą dienų sukako 82-eji. Sutariame, kad kiekvieną mano teorinį pamąstymą palydės jos gyvas liudijimas, kuris mane „nutupdys ant žemės“, o gal ir patvirtins vieną kitą mano nuojautą bei padės labiau prisijaukinti tą ne itin viliojantį, tačiau trokštant ilgo gyvenimo neišvengiamą jo tarpsnį – senatvę. (Mokytojos mintys užrašytos kursyvu.)

Iš tiesų niekas nenori mirti jaunas, bet taip pat ir pasenti. Tai yra tiesa. Nebent pasenti taip, kad dar turėtum jėgų pats savimi pasirūpinti, kad nereikėtų būti prižiūrimam kitų. Kad tiesiog būtum sąmoningas. Tada pasenti nėra taip baisu.

Įdomu, kada įsitvirtino eufemizmas „pagyvenęs“? Nuo kada žodį „senas“ vartoti tapo nepadoru? Galbūt, kai pati senatvė tapo „nepadori“? O ar ji kada buvo kitokia?

Tikrai jaučiu tą jaunystės kultą. Seni žmonės tapo tarsi atskira bendruomenė. Turi drovėtis, jog esi senas, ypač būdamas tarp jaunų. Jautiesi tarsi būtum nevisavertis, „ne savo vietoje“. Tačiau, kiek atsimenu, mano jaunystėje, atrodo, niekas per daug nekreipdavo dėmesio į žmogaus amžių. O šiandien dar pajėgūs pagyvenę žmonės nušalinami nuo darbo. Jau penkiasdešimtmetis laikomas senu. Tas jaunystės kultas labai veikia žmones. Pavyzdžiui, vienas kaimynas, norėdamas mane įžeisti, pradėjo mane vadinti „močiute“. Jam atrodė, jog jis taip mane pažemins. Tada aš jam atsikirtau, kad „močiutė“ – visai gražus pasakymas. Dažnai esu pavadinama „močiute“, tačiau jau kitomis aplinkybėmis, o ypač moterų. Tačiau vyrai beveik visada į mane kreipiasi „ponia“. Tai iš tiesų labai malonu ir man taip norėtųsi, kad manė vis dėlto vadintų „ponia“, o ne „močiute“. Kartą pavadinta močiute, netgi atsikirtau: „Ačiū, anūkėle.“

Jei būčiau gyvenusi prieš kokį šimtmetį, tikriausiai jau būčiau sena, o gal greičiau susenusi – nors man kiek per keturiasdešimt. Jei būčiau vaikas – keturiasdešimtmetis man atrodytų mažų mažiausiai nebe jaunas. Per televizijos žinias šešiasdešimtmetis neretai pavadinamas „senoliu“. Tačiau septynias dešimtis perkopusio valstybės prezidento taip pavadinti turbūt neapsiverstų liežuvis. Popiežius yra senas, taip pat ir Dalai Lama, tačiau jų atveju amžius kažkaip nebetenka prasmės, netampa pagrindiniu skiriamuoju bruožu. Man, įžengusiai į penktąją dešimtį, mano tėvai, kuriems per septyniasdešimt, nieku gyvu neatrodo seni...

Mane taip pat labai stebina, kai per žinias praneša, jog automobilis partrenkė „senolį“, kuriam, pasirodo, 65-eri. Tai labai paveikia, skamba tarsi žmogaus nurašymas. Žmogus tampa per anksti pasendinamas. Taip pat esama žmonių, kurie jau yra garbaus amžiaus, tačiau niekaip negalėtum pavadinti jo „senoliu“.

Vadinasi, senatvė ganėtinai reliatyvus dalykas. Galbūt tai galėtų bent kiek paguosti tuos, kurie nenori mirti jauni, bet bijo pasenti? Vis dėlto liga, skausmas, jėgų praradimas ir mirtis yra objektyvūs. Tad bepigu postringauti apie senatvės grožį, kai dar nesi „pagyvenęs“, kai nesergi ir tau nieko neskauda, o mirtis, rodos, kažkur toli toli už horizonto.

Tiesa, galbūt kai kuriems „pagyvenusiems“ mirtis taip pat atrodo tolima ar netgi neegzistuojanti, o gal paprasčiausiai apie ją stengiamasi negalvoti. Gal taip ir geriau. Kažkoks mąstytojas yra pasakęs: „Ten, kur aš esu, ten nėra mirties, ten kur yra mirtis, ten nėra manęs.“ Paguodžia? Tačiau teko girdėti vieną septyniasdešimtmetį, galvojantį apie „jaunesnio“ automobilio pirkimą, kurio užtektų iki dešimties metų...Vadinasi, žmogus jau skaičiuoja, kiek jam liko gyventi...

Liga, skausmas iš tiesų labai veikia žmogų. Tačiau man atrodo, kad kai kurie seni žmonės net ir sirgdami išlaiko savo vidinį jaunatviškumą. Galbūt tai priklauso nuo žmogaus charakterio. Vienas, atrodo, tik ir gyvena savo ligomis, vien apie jas kalba. O kitas – priešingai, nors ir kamuojamas ligų, atrodo labai gyvybiškas. Ar dera postringauti apie senatvės grožį, poetiškai ją lyginti su rudeniu, nusidažančiu dar gražesnėmis spalvomis nei pavasarį? Sunku pasakyti. Tiesiog reikia susitaikyti, jog toks yra gyvenimas, tokia jo eiga ir kad tu nesi toks vienas. Senatvė yra natūralus dalykas, ir gerai, jei tau pavyksta tas „rudenines spalvas“ išlaikyti. Tačiau senatvė iš tiesų gali būti graži ir netgi turtingesnė, prasmingesnė, nei ankstesni gyvenimo tarpsniai. Esama labai turtingos sielos senų žmonių.

Ar pagalvoju apie mirtį? – taip. Labai dažnai vakare užrakinusi duris ištraukiu raktą, kad jeigu kas man nutiktų, būtų galima įeiti. Taip pat esu pasakiusi kaimynei, jei ilgiau nepasirodysiu, kad pas mane užeitų. Bijau tik vieno dalyko – kad nerastų manęs staiga mirusios kokioje nors trikdančioje situacijoje, atrodančios netvarkingai. Taip pat pagalvoju, koks likimas man mirus lauktų mano katino, kuris yra tikras vienišius, ir niekas nežinos, kaip su juo reikia elgtis... Nors negalvoju, kiek man dar liko gyventi, bet žinau, kad mirti galiu bet kada. Tačiau dėl to nejaučiu jokios įtampos.

Vis dėlto tikriausiai senatvės rūšių yra tiek, kiek ir pagyvenusių žmonių. Psichologai teigia, kad kiekvieno žmogaus laimės jausmas, kad ir kas nutiktų, išlieka pastovus. Vadinasi, galima daryti prielaidą, jog kaip jauteisi būdamas vaikas, jaunuolis ar vidutinio amžiaus, panašiai jausiesi ir senas...

Man atrodo, kad pagrindiniai charakterio bruožai, „stuburas“, vertybės išlieka per visą gyvenimą, nepaisant to, kiek gyvenimas tave „šlifuoja“, kiek tave praturtina ir kiek atima. Manau, kad toks, koks buvai vaikas, koks jaunystėje – toks ir išlieki. Galvoju, kad senatvė žmogaus kardinaliai negali pasikeisti. Pats „medis“ nesikeičia, tik jo „šakos“ – vienos nulūžta, kitos išauga. Todėl manau, kad žmogus vien dėl to, kad paseno, negali tapti kur kas nelaimingesnis, nei buvo anksčiau. Kita vertus, vieni dalykai teikia laimę jaunystėje, kiti – vyresniame amžiuje. Jaunystėje – tai meilė, sėkmė darbe, o senatvėje – bendravimas, švari sąžinė ir laisvė veikti, ką nori.

Taip pat teko girdėti posakį, senatvėje išryškėja, kas žmogus yra. Kad senatvė turbūt yra tas laikotarpis, kai žmogus būna gražiausias – ta prasme, nes jis yra tikriausias. Tačiau taip pat geriau matosi ir, tarkime, pyktis, kurį jis visą laiką nešiojosi...

Ar labai pasikeičiau atėjus senatvei? Galbūt tapau atlaidesnė, pakantesnė. Taip pat matau savo anksčiau padarytas klaidas ir šiandien panašiose situacijose elgčiausi kitaip. Tačiau, kad būčiau tapusi dvasiškai brandesnė – nepasakyčiau. Aš apskritai niekada nesijaučiau esanti labai brandi, dvasiškai stipri. Visą laiką mano dvasinis gyvenimas buvo kažkoks neramus, kupinas kritimų ir kilimų. Toks, koks jis buvo jaunystėje, toks liko ir dabar. Tačiau dabar man atrodo, jog aš labiau pažįstu Dievą ir labiau randu į ką atsiremti. Jaučiu, kad jis tikrai padeda. Taigi taip nebepuolu į neviltį kaip anksčiau. Tikėjimas mane labai stiprina ir padeda gyventi.

Ko labiausiai trūksta, reikia senam žmogui ir ką jam galėtume duoti mes, jaunesni, valdžia, valstybė? Turbūt čia pirmiausia prabylama apie skurdą, mažas pensijas. Tačiau ar iš tiesų pinigai išspręstų viską? Ar tikrai senam žmogui jų reikia labiausiai? Ar galima už juos nupirkti gerą savijautą, džiaugsmą, laimę ir meilę? Na, taip, modernesnį dirbtinį sąnarį, geresnį akies lęšiuką, dantų implantus vietoje nesilaikančių protezų, vietą geresniuose senelių namuose, žmogų, ateinantį sutvarkyti namų ir atnešantį produktų. Tai, žinoma, yra labai svarbu, tačiau ar iš tiesų, patenkinus šiuos esminius poreikius, rastųsi pilnatvė ir dvasios ramybė, jei jų nebuvo anksčiau, prieš užklumpant senatvės negandoms?

Nors geros savijautos ir laimės už pinigus nenupirksi, tačiau skurdas žlugo, neigiamai keičia žmogų ir neigiamai veikia jo dvasinį gyvenimą. Senutei, kuri po daugiabučio langu turi įsirengusi varganą daržiuką, kad šlubuodama savo daržoves galėtų nunešti į turgų ir taip užsidirbti – sunku spindėti laime ir džiaugsmu. Žmogaus orumui išlaikyti reikalingi ir pinigai. Bet iš tiesų patenkinus pagrindinius poreikius, nemanau, kad savaime atsirastų dvasios ramybė. Tai priklauso nuo žmogaus dvasios, kaip jis lig šiol gebėjo apvalyti savo sielą. Tada ir pinigai, ir visa kita teikia daugiau džiaugsmo. O jei neturi savyje Dievo, niekas tau to džiaugsmo ir dvasios ramybės nesuteiks.

O kuri vieta laimės poreikių piramidėje atitenka bendravimui, bičiulystei? Galbūt už to didesnių pensijų reikalavimo iš tiesų glūdi kiti, subtilesni troškimai? Būtent – žmogiško ryšio...

Senatvėje nepaprastai svarbi ir draugystė, bičiulystė. Jei jos esama – tai didžiulė dovana. Tai patiriu savo pačios gyvenime. Kaip sakiau, labai reikia ir Dievo. Taigi, kai tavo gyvenime yra tikėjimas ir bičiulystė – visa kita, pagalba ateina tarsi savaime. Tai tiek praturtina žmogų, kad jis nebe taip susikoncentruoja į savo mažą pensiją. Tačiau jei nėra anksčiau minėtų dalykų, žmogus mato tai, kas yra arčiausia – tai yra pensiją...

Pagyvenę žmonės neretai sako: mes viską jums atidavėme, dabar jūsų eilė mums duoti. Neretai tai skamba kaip reikalavimas. Bet ar iš tiesų jau pati senatvė savaime yra tarsi nuopelnas? Ar iš tiesų nūdienos senjoras kadais pats davė tiek meilės savo vaikams ir artimiesiems, kurios šiandien reikalauja iš kitų? Ar jaunystėje rodė pavyzdį savo vaikams, pats atjausdamas ir gerbdamas senelius?

Esu giliai įsitikinusi, kad vaikai mums nieko nėra skolingi, kad nieko neturi mums grąžinti. Jaunas žmogus turi savo gyvenimą, jam reikia rūpintis savo šeima, vaikais. Senas žmogus vien dėl to, kad toks yra, negali reikalauti pagarbos. Jei jos nenusipelnei, jos ir nėra. Dirbtinai pagarbos neišreikalausi ir nereikia to daryti. Jei anksčiau santykiai buvo „normalūs“, pagarba yra savaime.

O galbūt tas šiandieninis senas žmogus, laikantis save bejėgiu, niekam nereikalingu, alkstantis gardesnio kąsnio ir meilės, galėtų ir pats kažką duoti? Nejau jis iš tiesų nieko nebeturi? Galimybės papasakoti, tačiau dar svarbiau – išklausyti, priimti, paguosti?

Senas žmogus jaunam gali duoti daug, suteikti ramybės. Tą esu patyrusi pati, kai lankydavau savo mamą ir jos seserį. Joms abiem jau buvo per aštuoniasdešimt, vienai – netoli devyniasdešimties. Kartais, kai man kas nors nutikdavo, atrodydavo, jog atėjo pasaulio pabaiga. Tačiau pabuvusi pas jas vos pusvalandį, išeidavau visiškai rami. Senas žmogus gali būti kaip mokytojas, pasakodamas apie savo gyvenimą, patirtį. Iš jų galima išmokti daug gerumo, pakantos kitam žmogui. Atrodo, senas žmogus pasakoja paprasčiausią savo gyvenimo istoriją, tačiau kiek iš jos gali išmokti... Seni žmonės kartais skleidžia tokią meilę, jie būna tokie dėkingi už kiekvieną smulkmeną. Tada ir tu pats pasijunti geresnis, kai kiekvienas tavo žingsnis yra įvertinamas. Būdamas su tokiu žmogumi, atrodo, kad tada gerėji ir pats.

Galbūt senas, nelabai reikalingu besijaučiantis žmogus, jei dar leidžia jėgos, galėtų pabūti seneliu ar močiute globos namuose esančiam vaikui? Arba, nors tikriausiai tai – visiška utopija, tačiau kodėl nepabandžius senelių namų sujungti su vaikų globos namais...

Tai būtų idealu. Kiekviename senelių globos namų kambaryje tvyro namų ilgesys. Seneliai ten tik guli ir ramiai slenka į mirtį. Tad jei seneliai galėtų susitikti su vaikais – būtų nuostabus dalykas. Seneliai atgytų.

Vieni pagyvenę, seni žmonės, senjorai yra tarsi žieminiai obuoliai, kiti – lyg suvytusios bulvės. „Žieminiai obuoliai“ – tie, kurie nepaisant amžiaus, negalių ir netekčių, išsaugojo, o gal įgijo vidinį spindesį. Nors sunku pasakyti, kiek tai jų pačių nuopelnas, o kiek – Dievo malonė. Dauguma tokių žmonių giliai tikintys, tačiau ne visi. Genetika?

Tapti „žieminiu obuoliu“ vien savo pastangomis, manau, kad nėra įmanoma. Tai, sakyčiau, ir nulemta genetiškai, ir yra iš Dievo malonės. Tačiau genetika – juk taip pat duota Dievo, ar ne? Pavyzdžiui, mano giminėje visi buvo nepaprastai kantrūs, niekas nesiskųsdavo, niekas nekalbėdavo apie savo ligas ar nelaimes. Viską pakeldavo tyliai, kantriai.

Ar senas žmogus gali keistis? Pradėti veikti tai, ko anksčiau nėra daręs ar sau to neleidęs, atidėliojęs dėl „svarbesnių“ reikalų? Galbūt senatvė, pensinis amžius gali leisti daryti tai, kas smagu. Prisimenu, kaip mano tėvai, dar keturiasdešimtmečiai, svajodavo... apie pensiją. Ir iš tiesų šiandien jie nesėdi rankų sudėję, o skundžiasi, jog jiems trūksta laiko viską nuveikti... O štai viena aštuonias dešimtis perkopusi moteris, gyvenanti kaime ir visą gyvenimą sunkiai dirbusi, staiga pradėjo skaityti knygas. Taigi visų nuostabai ir švelniam pasipiktinimui kiauras dienas gulinti lovoje ir „ryjanti“ vieną romaną po kito!

Manau, kad kardinaliai senas žmogus negali pasikeisti. Tačiau jis gali savyje visą laiką nešioti svajonę, kurią būdamas jaunas įgyvendinti neturėjo laiko. Taigi, išėjus į pensiją, senatvėje, gali atsiverti ne vienas talentas. Jeigu kažkas išryškėjo tik senatvėje, tikriausiai tai jau buvo. Žmogus tiesiog atsipalaidavo nuo įvairių gyvenimo trukdžių. Aš pati neseniai pradėjau lipdyti iš molio. Panorėjau tai pabandyti, nes kadais labai gražiai lipdė mano a.a. duktė. Iš tiesų man dažnai norisi išbandyti kažką nauja, priimti iššūkį, ypač, jei manau, kad to negaliu pdaryti. Kartą Vasario 16-ajai manęs paprašė parašyti eilėraštį. Iš pradžių atsisakiau, tardama, jog politinių eilėraščių nerašau, nes to nemoku. Ir nors to atsisakiau, man ėmė knietėti tai išbandyti. Taigi pabandžiau, ir mano bičiulė mokytoja eilėraštį labai išgyrė. Ir nutiko taip, kad tas eilėraštis mane išgarsino. Taigi, jei aš ko nors nepadarau, bijodama, jog to nesugebėsiu, man tai tol neduoda ramybės, kol nepabandau.

Šiandien žmogui, išėjusiam į pensiją, nebūtina ramiai sau toliau senti. Esama trečiojo amžiaus universitetų, kur galima toliau mokytis ar išmokti ką nors nauja, netgi pradėti kurti. Čia yra galimybė susitikti ir pabendrauti su kitais panašaus amžiaus žmonėmis. Tačiau galbūt tam pagyvenusiam, senam žmogui ne mažiau reikalinga ir jaunesnio, jauno ar netgi vaiko draugija. Tie trečiojo amžiaus universitetai, įvairūs klubai pagyvenusiems žmonėms, nors, viena vertus, atrodo geras dalykas, tačiau, kita vertus, tai primena savotišką jų atskyrimą nuo visuomenės, tarsi uždarymą į getą...

Man atrodo, kad trečiojo amžiaus universitetai ir yra iš dalies tam tikra bendravimo su jaunimu forma. Jaunieji, kurie tavo mėgstamoje srityje tave lenkia, padeda įgyvendinti kai kurias tavo svajones. Kita vertus, pažadinti ilgai žmoguje glūdėję talentai praturtina ir jaunuosius, ir jiems kai ką nepažinto dovanoja, o gal net kūrybinių minčių žadina. Taigi aš nesakyčiau, kad tai – getai, nors mano viena draugė galvoja kitaip. Jos nuomone, nėra nieko gera matyti vis tokius pat senus veidus. Anksčiau ir aš skeptiškai apie tai galvojau, bet kai susidūriau su tam tikromis problemomis, pamačiau, kad universitetas gali man padėti. Nesigailėjau pradėjusi jį lankyti. Man trečiojo amžiaus universitetas taip pat leidžia vėl pasijusti mokine ir netgi patirti tą mokinio baimę, kai reikia atsakinėti. Iš tiesų  čia gali dar daug ko išmokti. Mano draugė ten mato tik senus veidus, tačiau aš tų veidų kažkodėl visiškai nematau. Jau dvejus metus lankiau keramikos kursus, tačiau bijau, kad gatvėje sutikusi nepažinčiau nė vienos savo kolegės iš jų...

Iš tiesų senam žmogui norisi bendrauti ne vien su bendraamžiais, norisi ir jaunų žmonių draugijos. Aš labai pasiilgstu mažų vaikų. Kažkada manęs prašė prižiūrėti proanūkį, o aš tada, gailėdama savo laiko, atsisakiau. Kaip dėl to dabar gailiuosi!

Neseniai švenčiau savo gimtadienį kavinėje su dar dviem savo bendraamžėmis draugėmis. Staiga sulaukiau savo anūko, dirbančio užsienyje, skambučio – jis buvo ką tik grįžęs į Lietuvą ir užėjęs pas mane, tačiau neradęs. Sužinojęs, kur aš esu, jis tuoj pat atėjo į tą kavinę ir prisijungė prie manęs su draugėmis, visi kartu smagiai bendravome, galiausiai jis mus visas pavaišino, apmokėdamas sąskaitą...

Esama daugybės psichologinių bei sveikatos patarimų, kaip ilgiau išlikti jaunam, kaip kokybiškai gyventi senatvėje. Viena vertus, tai galbūt naudinga, tačiau ar tuo nėra stigmatizuojama senatvė kaip kažkoks blogis, kurio reikia vengti, stumti ją kuo toliau nuo savęs. Kodėl negalima žmogui tiesiog leisti ramiai pasenti, tam pernelyg nesipriešinant...

Kuo tampi senesnis, tuo labiau supranti, kad jaunystės nesusigrąžinsi, ypač naudodamasis tais patarimais. Turiu draugių, kurios jų yra prikaupusios, klausosi visų radijo laidų, tačiau nė kiek nuo to netapusios sveikesnės. Manau, kad patarimais reikia naudotis protingai ir saikingai – tik tam, kad visiškai nesukiužtum – tiek siela, tiek kūnu, kad galėtum kiek galima ilgiau pats savimi pasirūpinti. Kita vertus, man atrodo, kad pats organizmas žmogui pasako, ko jam reikia. Būna, kad intuityviai naudoju vieną ar kitą priemonę ir vėliau randu parašyta, jog tai – labai sveika. Man bando dovanoti knygų apie sveikatą, mankštą, tačiau sakau, jog tai manęs nedomina. Pakanka stengtis išlikti tik tokiam, kad turėtum ko dar laukti, savo siekių, ir visai nesvarbu, ar tai pasieksi – svarbiau turėti, ko siekti.

Prieš keletą metų teko stebėti diskusiją apie senatvę. Ten dalyvavusi tuomet jau būdama aštuoniasdešimties poetė Ramutė Skučaitė kalbėjo, kad galbūt apskritai nereikėtų įvardyti to amžiaus skirsnio kaip senatvė. Pasak jos, visai kitas dalykas yra liga, kuri gali užklupti ir labai jauname amžiuje. Kalbant apie senatvę, arba lieki savimi, arba nelieki. Jei nelieki, reiškia sergi. Tam tikra prasme tai yra liga. Taigi „nereikia žmogaus atkirsti, kaip nuo medžio šakos. Visi gyvena po vienu dangum, visiem yra skirta gyvent, kvėpuot, džiaugtis saule, medžiais, vasara, rudeniu, žiema. Nėra tos ribos.“

O gal reikia įprasti priimti tą žodį „senatvė“, nebijoti jo? Vis tiek egzistuoja gyvenimo tarpsniai. Nesvarbu, kokiu vardu juos vadinsi, tačiau jie yra. Nors kita vertus, nežinau, kada tas senatvės tarpsnis ateina – nesijaučiu sena (juokiasi). Galbūt tampi senas nuo tada, kai pats tą pajunti ir pats sau pasakai: „Aš jau esu senas.“ Žinoma, kiti tave laikys senu tikriausiai anksčiau – plaukai, laikysena ir pan. – ir dera tai ramiai priimti, bet tikroji senatvė, manau, ateina tada, kai (nesimaivydamas ir neidamas prieš vėją) tai pats pajunti. Kai kurie žmonės stengiasi neminėti savo gimimo metų, juos slėpti, tačiau dėl to jaunesnis netapsi. Iš tiesų žodis „senas“ tavęs nepadaro nei jaunesnio, nei senesnio, nors gal skamba ir nelabai maloniai. Tačiau būdamas protingas, turi suprasti, kokia yra realybė, o kaip jautiesi pats – tai tik tavo reikalas. Kas iš to, jei nebus žodžio „senatvė“, tačiau iš tiesų ji yra.

Man atrodo, kad žmogui duota pajusti tą ribą tarp brandos, kaip dabar sakoma, ir senatvės. Taigi, Dieve, duok išminties kiekvienam, kurio gyvenimas ilgesnis, tai pajusti ir išlikti savo ribose (to linkiu ir sau), nes būna labai liūdnas vaizdas, kai senas žmogus bando vaidinti jauną, vis nesenstantį, nors jis daug gražesnis ir oresnis būtų savo vietoje. Tokios yra mano draugės. Jos yra tokios, kokios yra, o apie jų amžių, senumą ir į galvą neateina. Yra kaip yra. Bet būna taip, kad pritrūksta tam išminties. Jos ir man reikia.

Turbūt mano pamąstymai pagyvenusiam, senam žmogui nelabai ką gali duoti. Nebent tik kai ką papiktinti. Kaip galima kalbėti apie senatvę jos dar nepatiriant, o juo labiau patarinėti už save vyresniems žmonėms? Veikiausiai tai, ką kalbu, labiausiai skirta mano bendraamžiams ar pačiai sau, kuriems jaunystė po truputį lieka už nugaros, o artėjančios senatvės apybraižos darosi vis aiškesnės. Tai – tarsi bandymas prisijaukinti senatvę. Vis dėlto pagyvenusiems žmonėms norėčiau tarti keletą „paguodos“ žodžių: „Jūs kalbate, jog esate seni, kad jau nebeliko nieko gero, nebėra gyvenimo. Tačiau palaukit. Juk jūs jau turėjote gyvenimą, jūs patyrėte vaikystę, jaunystę, brandą, veikiausiai ir motinystę ar tėvystę, netgi buvimą seneliais ir dar daugybę įvairių dalykų. Viso to – praeities, patirties niekas iš jūsų negali atimti. O mes, jaunieji, viso to dar neturime ir daliai mūsų to apskritai nebus lemta sulaukti ir patirti – ką reiškia būti keturiasdešimties, penkiasdešimties, šešiasdešimties ir taip toliau. Taigi, mieli senjorai, nepykite ant jaunųjų, nepavydėkite jiems jaunystės, nes iš tiesų kas kam šiuo atveju turėtų pavydėti?“

Man atrodo, kad šie tavo pamąstymai kaip tik padeda pagyvenusiam žmogui labiau pamatyti save, pagalvoti, koks tu esi ir ko tau reikia. O tavo „paguodos“ žodžiai man atrodo, jog yra teisingi. Juk iš tiesų tie, kurie šiandien yra jauni ir senieji jiems pavydi, kada nors taip pat pasens. Kiekvienas atsiima tiek, kiek jam duota. Nereikėtų pykti ant jauno žmogaus, kad jis jaunas, nes tu jau tai patyrei. O jei tau negera, turi pagalvoti, jog tu toks ne vienas, su tavimi eina visa tavo karta. Juk kažkada ir tu buvai jaunas, o kiti buvo seni. Bėda tai, kad, kai žmogus pasensta, jam atrodo, kad tos jaunystės nebuvo. Tačiau reikia nepamiršti, kad toks yra kiekvieno žmogaus gyvenimas. Kita vertus, pensinis amžius taip pat turi savo privalumų. Tau nereikia anksti keltis, skubėti į darbą. Gali veikti tai, ką nori. Aišku, čia nekalbu apie tuos, kurie ir senatvėje turi užsidirbti duonos kąsniui. Tai iš tiesų yra baisu. Tačiau jei turi tą duonos kąsnį ir stogą virš galvos, senatvėje jautiesi labai laisvas. Kiek rūpesčių turi jaunas žmogus! O tu gali sau skaityti, žiūrėti televizorių, eiti pasivaikščioti. Taigi senatvė nėra visiškas blogis. Galbūt tai, ko žmogus neturėjo anksčiau, tą jam kaip tik davė senatvė. Kaip sako lenkų poetė Mariana Kielar: „Leisk gyvenimui būti tokiam, koks yra, ir atsipalaiduok.“ Kai tą perskaičiau, pasijutau tokia laiminga!

bernardinai.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: senatvė
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Plastinės operacijos, galinčios ženkliai pagerinti moterų sveikatą ir gyvenimo kokybę
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus vedėjas Gedimi...
Kad dantų protezavimas praeitų be streso: 5 patarimai
Dantų protezavimas – dažna odontologinė procedūra, kuri gelbsti įvairiose situacijose. Šiuolaikiški dantų protezai...
Norite daugiau energijos – rinkitės daugiau skaidulų turinčius maisto produktus
Siekiantiems visavertiškai maitintis parduotuvėje renkantis produktus reiktų įvertinti ne tik jų etiketėse nurodomą...
Kokie pakitimai matomi atliekant stuburo magnetinio rezonanso tyrimą?
Klausimas. Ar magnetinio rezonanso tyrimas dėl diskozės atitinka tyrimą dėl listezės, disko išvaržos, stuburo kanalo ste...
Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos priežiūros reformos
Pastabas pradėjau rašyti pagal įprastą teisinių projektų vertinimo protokolą papunkčiui siūlymams. Tačiau greitai pamači...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepijatės nuo erkinio encefalito?
Ne, niekada
Skiepijuosi
Buvau kažkada pasiskiepijęs, bet daugiau to nedarau
RENGINIŲ KALENDORIUS
Konferencija „Vienykimės, kad sergančiųjų retomis ligomis balsas būtų išgirstas“

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Retų ligų koordinacinis centras ir LSMU Neurologijos klin

Dalyvaukime programoje „Mano širdis – mano gyvenimas“

Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Dauguma jų, deja, palieka š

Anesteziologų-reanimatologų draugijos konferencija

2016 m. vasario  26 d. 12 val. Vilniuje, “Karolinos” viešbutyje, Didžiojoje konferencijų salėje,

Pripažinti užsienio ekspertai pristatys autizmo sutrikimą turinčių vaikų ugdymo būdus

Balandžio 2 d. pasauliui minint Tarptautinę Autizmo dieną, asociacija „Kitoks vaikas” organizuoja mokslinę &

Mokslinė-praktinė konferencija „Peties ultragarsinė diagnostika“

Kviečiame dalyvauti Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos draugijos, LSMU, LSMUL Radiologijos klinikos organizuo

Konferencija „Ribos ir šešėliai patologijoje: nenavikinė ir navikus imituojanti patologija"

Kviečiame į Vilniaus universiteto bei Lietuvos patologų draugijos organizuojamą konferenciją „Ribos ir &scaron

Milijardinė sveikatos technologijų industrija laukia inovatyvių lietuvių

Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga

Konferencija „Nerimo ir su stresu susiję psichikos sutrikimai: nuo diagnostinių iššūkių iki įrodymais pagrįsto gydymo“

Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Psichiatrijos klinikos ir Lietuvos b

Konferencija "Rinktiniai akušerijos ir ginekologijos klausimai"

Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akušerijos i

Gyvensenos medicina: raktas į lėtinių neinfekcinių ligų valdymą

Besidominčius sveikos gyvensenos skatinimo ir rizikos veiksnių korekcijos galimybėmis, maloniai kviečiame registruo

Gyvo maisto konferencija visuomenei ir tarptautinė mokslinė – specialistams

Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k

„Žemės valandoje“ dalyvaus daugiau nei 40 savivaldybių

Kovo 19 d. nuo 20 val. 30 min. vietos laiku milijonai žmonių visame pasaulyje prisijungs prie pilietinės iniciatyvos &bd

Gyvo maisto konferencija visuomenei ir tarptautinė mokslinė – specialistams

Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k

Konferencija „Endokrininė hipertenzija“

Kviečiame į LSMU, LSMUL Endokrinologijos klinikos, Endokrinologijos instituto, Lietuvos endokrinologų draugijos bei Kaun

Konferencija "Ultragarsinė diagnostika 2016"

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamoje tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje

Konferencija „Teismo psichiatrijos ir teismo psichologijos aktualijos 2016“

Kviečiame į Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamą tarptautinę mok

Medikų poezijos šventė „Tos birželio purpurinės rasos“

Gerbiami medikai, Jūs gydote ne tik kūnus, bet ir sielas. Talentas duodamas tam, kad pasaulį užpildytų gėrio ir grožio &

Konferencija „Lėtinės ligos ir būklės: kontracepcijos vartojimo rekomendacijos“.

Kviečiame dalyvauti Lietuvos kontraceptologijos draugijos, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos, LSMU Endokr

Konferencija "Vėlyvojo laikotarpio po organų transplantacijos problemos"

Kviečiame į Vilniaus universiteto, Lietuvos transplantologų asociacijos, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantac

Trečiasis plaučių ligų kongresas

Kviečiame dalyvauti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamame Treč

Jaunieji gydytojai kviečia diskutuoti apie sveikatos sistemos problemas

Kaip nacionalinėje sveikatos apsaugos sistemoje išgyvendinti korupciją, sustabdyti jaunų gydytojų emigraciją ir a

Konferencija „Psichikos sveikatos priežiūros paslaugų raida Lietuvoje“

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos I aukšte balandžio 8 d. 9.30 val. bus atidengtos at

Vilniuje - sveikatos ir širdies stiprinimo programa

Mes visi žinome kaip svarbu sveikai maitintis, sportuoti, rūpintis savo kūnu. Deja, dažniausiai, nors visa tai ir žinome

Mokymai „Ultragarsu kontroliuojamos skydliaukės mazgų biopsijos"

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose „Ultragarsu kontroliuojamos skydlia

Mokymai "Ūmių būklių ultragarsinė diagnostika ir intervencinės procedūros ultragarso kontrolėje"

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose "Ūmių būklių ultragarsinė diagnostik

Prasideda paskaitų ciklas “Burnos sveikata ir negalia”

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, siekdamas pagelbėti šeimoms, auginančioms neįgalius vaikučius, organizuoja

Vilniuje– nemokami ir anonimiški greitieji ŽIV tyrimai

Asociacija „Demetra“ gegužės 14-ąją prie Baltojo tilto Vilniuje nemokamai ir anonimiškai tirs dėl ŽIV

Balandžio 30 d. Palangoje – sveikatinimo renginys „Pasirūpink ir savo sveikata“

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Elgesio medicinos institutas kviečia dalyvauti 10-ajame sveikatinimo renginyje

Kviečiame mamytes ir tėvelius apsilankyti „Šeimų mokyklėlėje“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Socialinė akcija „Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus!“

„Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus. Junkis prie akcijos ir tu“, - skelbia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS c

Konferencija apie autologinę kraujodaros kamieninių ląstelių transplantaciją

Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos akademijos Onkologijos instituto, Onkologijos ir hematologi

Atviros paskaitos apie emocinę sveikatą

Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat

Prasideda paskaitų ciklas apie emocinę sveikatą

Visuomenėje yra įprasta manyti, kad sveikata yra gera savijauta, kai niekuo nesergame ir nesiskundžiame, valgome sveiką

Atviros paskaitos apie emocinę sveikatą

Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat

Kraujo dieną – gydymo inovacijos ir dėmesys pacientų gyvenimo kokybei

Onkohematologinius ligonius vienijanti bendrija „Kraujas“ gegužės mėnesį jau ketvirtą kartą kviečia minėti K

Atviros paskaitos apie emocinę sveikatą

Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat

Nebėk vienas, bėk kartu su "Bėgimo akademija"

Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T

Nebėk vienas, bėk kartu su "Bėgimo akademija"

Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T

Nebėk vienas, bėk kartu su "Bėgimo akademija"

Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T

Antroji jungtinė kardiologų konferencija – Šiauliuose

Birželio 1 d. 14 val. Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74), prasideda 2-oji jungtinė LSMU Kardiol

Onkologiniams ligoniukams ir jų draugams - šventė „Menas gydo“

Liepos 13 d. Kauno Pažaislio vienuolyno prieigose įsikūręs svetingumo kompleksas „Monte Pacis“ antrus metus

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Konferencija “Ultragarsinės diagnostikos vasaros mokykla: teorija ir praktika 2016"

Lietuvos ultragarso asociacija kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje “Ultragarsin

Sporto ir menų šventėje – atviras žvilgsnis į psichiatriją

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje (M.K. Čiurlionio g. 12) liepos 15 d. nuo 11.00 val. vyks

Nemokama psichologinė pagalba sergantiesiems onkologinėmis ligomis ir jų artimiesiems

VšĮ Ligos paliestųjų psichologinės pagalbos centras kartu su Kauno klinikomis vykdo projektą „Psichinės sve

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa „Tėvų grupė"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Pasaulinei širdies dienai – visuomenės diskusija su prof. R. Benečiu

Lietuvos širdies asociacija ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras rugs

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

Vilniuje - nemokama sveikatos stiprinimo programa

Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

Startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa „Tėvų grupė"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b

Startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa „Tėvų grupė"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Psichiatrijos klinikoje – atviros psichiatrijos mėnuo

Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Socialinis-meninis projektas „Praliek kraujo“

Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral

Socialinis-meninis projektas „Praliek kraujo“

Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral

Socialinis-meninis projektas „Praliek kraujo“

Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral

Kviečia moteris nemokamai išsitirti dubens dugno raumenų funkciją

Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti

Psichiatrijos klinikoje – atviros psichiatrijos mėnuo

Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P

Vilniuje - nemokama sveikatos stiprinimo programa

Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur

Vilniuje - nemokama sveikatos stiprinimo programa

Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur

Infekcinių ligų aktualijos

Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos ir Lietuvos infektologų draugijos or

Mokymai “Bronchinės astmos diagnostikos ir gydymo praktiniai aspektai”

Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g

To dar nebuvo: kartu siekime donoro kortelių pasirašymo rekordo!

Spalio 8-ąją bus minima Organų donorystės diena ir šiai dienai paminėti pirmą kartą Lietuvoje organizuojama sutik

Tarptautinis rudens bėgimas – už organų donorystės idėją

„Aš bėgu už organų donorystę“ – toks užrašas puoš kiekvieno bėgiko, dalyvausianči

Mokymai “Bronchinės astmos diagnostikos ir gydymo praktiniai aspektai”

Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g

Muzikos terapijos užsiėmimai būsimoms mamoms

Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi

Pasaulinės žvynelinės dienos minėjimas Kaune

Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena. Jos paskelbimo iniciatorius yra Tarptautinė žvynelinės draugijų federa

41 dieną trukęs „Širdies žygis“ finišuoja

41 diena, 1300 kilometrų ir daugiau kaip 20 tūkst. eurų vėžiu sergantiems vaikams. Toks yra „1000 km Širdie

Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija kviečia į renginį

Spalio 26 d. 18 val. Salotų bare “Mano guru” (Vilniaus g. 22/1, Vilnius) vyks dailininko Simo Skrabulio darb

Klaipėdoje - nemokami seminarai su onkologine liga susidūrusiems žmonėms

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon

Klaipėdoje - nemokami seminarai su onkologine liga susidūrusiems žmonėms

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon

Žvakutės, skirtos 1410 organų donorų, suliepsnos 9 miestuose

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ spalio 25-ąją, antradienį, jau trečią kartą inicijuoja akciją, skirtą spalio

Padėkos renginys gyviesiems organų donorams ir gydytojams reanimatologams

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2016 metų spalio 25-ąją, antradienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą padė

Apie sezoninę depresiją paskaitoje-diskusijoje „Melancholija ar ruduo?“

Atėjus rudens sezonui dažnas žmogus mini rudeninę depresiją, mintyse turėdamas prislėgtumo jausmą, kuris aplanko tamsesn

Muzikos terapijos užsiėmimai būsimoms mamoms

Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi

Muzikos terapijos užsiėmimai būsimoms mamoms

Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi

Renginys, skirtas Europos sveikos mitybos dienai

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia darbingo amžiaus žmones paminėti Europos sveikos mitybos dieną kartu. Lapkr

Šiauliuose – konferencija „Pulmonologijos naujienos“

Kviečiame dalyvauti mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Pulmonologijos naujienos“, kuri vyks 2016

Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos seminaras

Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak

Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos seminaras

Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos aktualijos

Kviečiame dalyvauti mokymuose „Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos aktualijos“, kurie vyks š. m. gruod

Šiaulių krašto akušerių konferencija

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso (V. Kudirkos g. 99C) didžiojoje salėje gruodžio 9 d. 10.00 va

Kviečia moteris nemokamai išsitirti dubens dugno raumenų funkciją

Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti

Gydytoja ginekologė – apie merginų fiziologiją ir higieną

Niekas nesiginčys – geros sveikatos siekia kiekvienas. Todėl Antakalnio poliklinika kviečia į nemokamą paskaitą ap

„Naujas ir moksliškai pagrįstas požiūris į kasdienę klinikinę praktiką akušerijoje ir ginekologijoje“

Kviečiame į mokslinę konferenciją „Naujas ir moksliškai pagrįstas požiūris į kasdienę klinikinę praktiką ak

Po blaivių Naujųjų metų – šuolis į ledinę eketę

Kiekvienų metų sausio 1-ąjądieną visi pasaulio "ruoniai" rengia simbolinį susitikimą vandenyje. Kiekvienas ats

Vilniuje startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ

Vilniuje startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ

Vilniuje startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ

Jaunieji gydytojai kviečia į „TransForm 2.0“

Galingiausias jaunųjų gydytojų renginys grįžta:šių metų vasario 3-5 dienomis Birštone vyks įspūdingas jaun

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

„Naujieji iššūkiai intensyvioje terapijoje ir skubioje medicinoje“.

Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija organizuoja tarptautinę mokslinę praktinę konfe

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

Kaune - 9-oji sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medicinos paroda „Sveikatos dienos“

2017 m. vasario 24–26 dienomis Aukštaičių g. 51, Kaune vyks 9-oji sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medi

Konferencija, skirta Tarptautinei retų ligų dienai

Maloniai kviečiame dalyvauti Tarptautinei retų ligų dienai skirtoje konferencijoje „Mokslo pažanga – viltis

„Apsinuodijimų ir infekcinių susirgimų sąlyčio taškai“

Lietuvos infektologų draugija, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija, Sveikatos apsaugos ministerijos ESSC apsinuo

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sergantiems širdies nepakankamumu – nemokamas edukacinis renginys

Širdies nepakankamumas – plačiai paplitęs ir brangiai kainuojantis susirgimas, reiškiantis didžiulę

Konferencija „Psichologas organizacijoje. Kuo vertinga darbuotojų įvairovė?“

Balandžio 21 d. vyks kasmetinė, jau VII organizacinės psichologijos konferencija „Psichologas organizacijoje. Kuo

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Vilniečiams – paskaita apie priklausomybę nuo interneto, žaidimų, darbo

Apie ką pirmiausia pagalvojate išgirdę žodį „priklausomybė“?Kokia yra riba tarp įpročių, eksperimenta

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Klaipėdoje - projekto ir knygos „Kiekviena diena brangi“ pristatymo renginys

Gegužės 31 d. 16.00 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėda) vyks projekto ir kn

Sporto varžybos „Saugus poilsis“

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai drauge su UAB „Vakarų pramogos“, BĮ „Klaipėdo

Vilniečiai ir kauniečiai kviečiami tikrintis dėl širdies nepakankamumo

Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil

Dermatologai kviečia pasitikrinti savo odą

Tik 14 proc. europiečių laikosi saulės apsaugos patarimų, nors 91 proc. žino apie gresiantį pavojų.  Pristatoma sąm

Vilniečiai ir kauniečiai kviečiami tikrintis dėl širdies nepakankamumo

Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil

Vilniečiai ir kauniečiai kviečiami tikrintis dėl širdies nepakankamumo

Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil

Nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ pradeda vasaros sezoną

Daugelio kauniečių jau puikiai atpažįstamas ir laukiamas nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ nusp

Bėgimas vėl kviečia burtis Vilties mieste

Gegužės 21 dieną Klaipėdoje startuos tradicinis jubiliejinis – šiemet dešimtasis – Vilties bėg

Neuromenas: nauja meno ir mokslo šaka pirmą kartą pristatoma Lietuvoje

Aktyvus gyvenimo būdas, sveika mityba, poilsis – geros fizinės sveikatos receptą žino kiekvienas. Tačiau Lietuvoje

Dešimtą kartą dailės studentai pristatys kolekciją onkologinėms pacientėms

Nacionalinio vėžio instituto Didžiojoje salėje birželio 7 d. 14 val. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kostiumo dizaino k

Viso pasaulio profesionalai susitelkia į vaikų ir paauglių ginekologijos problemas

2017 m. birželio mėn. 7-10 d. Vilniuje vyks 14-asis Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongresas EURAPAG 2017.

Ypatinga paroda kvies klaipėdiečius atrasti neišnešiotų kūdikių genialumą

Trečiadienį, birželio 14 d., 17:30 val. Klaipėdos prekybos centre „Akropolis“ bus iškilmingai atidaro

Norite būti laimingesni? Jus kviečia festivalis „Mandala“

Kviečiame trims dienoms pabėgti nuo miesto šurmulio ir pailsėti, atgauti jėgas, pasikrauti teigiamos energijos la

Kviečia į susitikimą su prekės ženklo „Julia Janus“ įkūrėja

Šv. Pranciškaus onkologijos centras (Savanorių g. 4, Klaipėda) 2017 m. birželio 26 d., 13.00 val., pirmadi

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Kraujo ligų žinomumo dienos prasidės konferencija „Kraujo diena“

Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje yra minimos piktybinių kraujo ligų žinomumo dienos, kurių tikslas – kuo plačiau sk

Žydrūnas Savickas susitiks su sergančiasiais išsėtine skleroze

Rugsėjo 2 d. 13 valandą Savicko sporto klube („SEB arena, II aukštas) vyks seminaras „Kaip fizinis ak

Paroda „Pirmoji širdies transplantacija Lietuvoje Petro Katauskio fotografijose“

Rugsėjo 13 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) atidaroma paroda &bdq

Nauja iniciatyva Kaune – „Tu nesi vienas“

Keblios situacijos, stresas ir kiti kasdienę rutiną temdantys rūpesčiai – ne priežastis pulti į neviltį. Kiekvienu

Trečiasis Jaunųjų gydytojų asociacijos forumas "TransForm"

Trečiasis Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) forumas TransForm - jau spalio 13 - 15 d.! Čia nuoširdžia

Performansas „Mirštu, kaip noriu gyventi“ klausia, kiek lauktum dėl kito gyvybės

„Gyvenimas sulėtėja, tarsi sapne“. „Eiti negali, bėgti negali, valgyti negali“. „Sėdi ir l

Kviečia į nemokamą seminarą „Kas sukelia nugaros skausmą ir kaip jo išvengti?“

Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras prisijungdamas prie Europos judriosios savaitės iniciatyvos kviečia į nemoka

Sieks didžiausio iš žmonių sudaryto širdies ženklo rekordo

Minėdamas Pasaulinę širdies dieną Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus panevėž

Jubiliejinė konferencija „Atverkime akis realybei, kurioje yra smurtas“

Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija (LEPTA) yra nevyriausybinė organizacija, vienijanti Lietuvoje veikiančias t

Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai Šiaulių P. Višinskio bibliotekoje

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos rengiamas Atviros psichiatrijos mėnuo miesto gyventojus kv

Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną švęskime kartu

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus vyresnio amžiaus žmones kartu paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Padėkos renginys donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pag

Dėkingumo renginiai gyviesiems donorams, mirusių donorų artimiesiems ir medikams

Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaul

100 dienų apie TAI: atvira diskusija apie lytiškumą Vilniaus jaunimui

Gera jaunimo lytinė sveikata – visuomenės, kuri siekia gyvuoti ir klestėti interesas, tai ypač svarbu mūsų &scaron

Kaip gyventi, persirgus onkologine liga: patarimai ir praktika

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos (Darželio g. 10), Administracijos salėje (2 aukšte) s

Neišnešiotukų dienai mezgimo iniciatyva ir minėjimas

Lapkričio 17-ąją dieną minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Respublikinės Šiaulių ligonin

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r

Klaipėdoje – nemokamas renginys „Tu – mano gyvenimo herojus“

Pirmą kartą Klaipėdoje lapkričio 16 dieną vyks nemokamas renginys "Tu – mano gyvenimo herojus“, skirtas

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r

„Ūsai bėga“ – už Lietuvos vyrus, kurie gyvena trumpiausiai Europoje

Ketvirtą kartą organizuojamas bėgimas už vyrų sveikatą „Ūsai bėga“ Vilniuje. Miesto centre įvyksiantis bėgim

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Bendraminčių sambūris: gyvų sėklų šventė „Pasėkime ateitį”

Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir

Bendraminčių sambūris: gyvų sėklų šventė „Pasėkime ateitį”

Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir

Atsinaujinusiame projekte „Judėk sveikai“ – dvigubai daugiau nemokamų treniruočių kauniečiams

Prasidėję nauji Geltonojo šuns metai nemokamų treniruočių projektui „Judėk sveikai“ atnešė dau

Šv. Pranciškaus onkologijos centre – poezijos terapijos užsiėmimai

2018 m. vasario 23 d. (penktadienį) 12.30 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėd

Kursime sveikatos priežiūros inovacijas. Laukia prizas

Nepraleiskite progos! Jau kovo 2 – 4 d. „Hacker Games“ kursime sveikatos priežiūros inovacijas. Sudomi

Vilniuje ir Kaune veiks atviros klinikos centrinėse miestų aikštėse

Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim

Vilniuje ir Kaune veiks atviros klinikos centrinėse miestų aikštėse

Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim

Kardiologų IV jungtinė konferencija – Bistrampolio dvare

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro specialistai drauge su Lietuvos sveikatos m

Inovatyvios širdies formulė

Spalio 4 d. 17 val. Inovatyvios medicinos draugija kviečia susitikti Gyvybės mokslų centre, pirmajame šio sezono

Atpažinti ir stebėti kraujo ligas moko tradicinė konferencija

Šeštą kartą rengiama konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“ &scaron

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje - svarbūs mokymai specialistams

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika kartu su Europos Ginekologinės chirurgijos akademija bei su vie

Algirdo Kumžos knygos „Rasa. Po angelo sparnu” pristatymas

2011 metų rudenį palangiškei Rasai Rojienei buvo nustatyta ketvirtosios stadijos sarkoma, Rasai buvo 27-eri, o li

Uostamiestyje – nemokama patikra dėl melanomos

Melanoma – agresyviausias odos vėžys, užklumpantis vis jaunesnius žmones. Kasmet šia liga Lietuvoje suserga

Kraujo ligos: ką svarbu žinoti pacientui?

Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 1500 kraujo ligų atvejų. Kokie yra kraujo ligų simptomai? Koks gydymas yra priein

Išsėtinės sklerozės draugijos renginys

Gegužės 30 d. 15 val. Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje vyks Klai

Pasaulinę aortos dieną – nemokama patikra

Rugsėjo 19-oji yra Pasaulinė aortos diena. Rugsėjo 20 d. šia proga Vilniuje, Katedros aikštėje bus įrengta

Žygis pajūriu: "Artimieji turi žinoti tavo sprendimą apie organų donorystę“

Šį šeštadienį (rugsėjo 21 d.) Smiltynėje (Klaipėdoje) vyks žygis pėsčiomis pajūriu - žinutę apie or

1675 organų donorams pagerbti 18-oje miestų liepsnos „Gyvasties“ žvakelės

Asociacijos „Gyvastis“ organizuojama iniciatyva organų donorams atminti kasmet sulaukia vis daugiau susidomė

Renginys Kaune: kaip gyventi, sergant cukriniu diabetu?

Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dvi

Vilniuje – kaulų čiulpų donorų registracijos "Pop Up"

Gruodžio 19 d., ketvirtadienį, nuo 11 iki 20 val. Vilniuje Pylimo g. 19 esančiame „Caffeine Roasters“ įvyks

Padėka donorams – donorus sergėjantis angelas

      Angelų kalvoje rugsėjo 13 d. (se

Nemokamai ir be siuntimo pasitikrinkime aortos diametrą

VUL Santaros klinikų medikai kviečia rugsėjo 19 d. nuo 11 iki 17 val. prie Mo muziejaus (Vilniuje, Pylimo g. 17) į Pasau

Sieks atkreipti visuomenės dėmesį į sudėtingą ir klastingą širdies ligą

Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą

Sieks atkreipti visuomenės dėmesį į sudėtingą ir klastingą širdies ligą

Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą

Šv. Magdalenos naktis – dėmesys ligai, kuri gresia kas vienuoliktai moteriai

Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1500 naujų krūties vėžio atvejų, Europos Sąjungoje šia liga suserga ka

Konferencija apie kraujo ligas skatins pacientus aktyviai dalyvauti gydymo procese

Lapkričio 11 d. vyks tradicinė konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“. Šia

Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų