Antradienis, 2024.07.16
Reklama

Po prokuratūros akibrokšto pamokyti olandus gali būti sunkiau

2012-01-28 18:58:06

„Tai yra baisu. Mano dukra prarado daug gyvenimo džiaugsmo – po nelaimės olandų atrakcionuose dėl galvos skausmų, svaigimo negali lankyti šokių ir sporto užsiėmimų, o galbūt po Palangos prokuratūros sprendimo nebus ko reikalauti atlyginti žalą už sveikatos sutrikdymą ir moralinius išgyvenimus“, – „Palangos tiltui“ sakė rugpjūčio mėnesį per incidentą, kuomet vaikai valandai pakibo žemyn galvomis dėl dingusios elektros, nukentėjusios mergaitės Akvilės mama Lina Denjanovienė.

 Advokatė ramina nukentėjusiuosius

Nukentėjusių interesams civiliniame ieškinyje prieš UAB „Leander“, olandų atrakcionų Palangoje operatorių, atstovaujanti advokatė Simona Selelionytė-Drukteinienė ramina nukentėjusių vaikų tėvus, sakydama, kad „civilinė ir baudžiamoji atsakomybė šiuo atveju nesisieja“. Tačiau ji pripažįsta, kad teisme įrodinėti olandų kaltę dėl Palangos prokuratūros sprendimo nutraukti ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje dėl incidento gali tapti gerokai sunkiau.

Nors nuo nelaimės Palangoje praėjo daugiau kaip penki mėnesiai, dar neaišku, kada galėtų įvykti pirmasis teismo posėdis dėl civilinio ieškinio nagrinėjimo. Nukentėjusiųjų tėvai pateikė UAB „Leander“ bendrą 151 tūkstančių litų ieškinį.

„Taip, ieškinio nagrinėjimas išties nusitęsė. Kol kas vyksta tik susirašinėjimas ir pasikeitimas dokumentais. Pirmiausia ieškinį norėjome pateikti Vilniaus III-ios apylinkės teismui, bet jis atsisakė priimti ieškinį teigdamas, kad ieškinį turėtų nagrinėti Vilniaus apygardos teismas. Mes tokį teismo sprendimą skundėme apeliacine tvarka. Užtruko tris mėnesius Apeliaciniam teismui paskelbti, kad ieškinį vis tik turi nagrinėti Vilniaus III-ios apylinkės teismas. Kol kas neaišku, kada galėtų įvykti pirmasis posėdis“, – sakė S. Selelionytė-Drukteinienė.

„Palangos prokuratūros sprendimas nutraukti tyrimą baudžiamojoje byloje mums, žinoma, nepadės – gali tapti sunkiau įrodinėti olandų kaltę. Bet teismai paprastai sprendimo baudžiamojoje byloje nesieja su civiliniu ieškiniu“, – sakė advokatė.

 

Draudimas paaiškės po teismų karuselės

UAB „Leander“ atstovaujanti palangiškė advokatė Jelena Pališaitienė sakė, kad Palangos prokuratūros sprendimas nutraukti baudžiamąją bylą prieš olandų atrakcionų operatorių, UAB „Leander“, yra visiškai logiškas ir lauktas.

‚,Mes nuo pat pradžių sakėme, kad atrakcionai yra techniškai tvarkingi. Tą ir parodė prokuratūros atliktas sprendimas. Baudžiamosios bylos ir civilinio ieškinio negalima susieti, bet tikiu, kad teismas, nagrinėdamas civilinį ieškinį, atsižvelgs į tyrimo baudžiamojoje byloje surinktą medžiagą“, – sakė „Palangos tiltui“ J. Pališaitienė.

„Dabar sunku pasakyti, kas turi vaikams atlyginti už patirtą žalą. Nereikia pamiršti, kad atrakcionų lankytojai buvo drausti civiline tvarka, todėl, bet kuriuo atveju, nukentėję vaikai susilauks vienokių ar kitokių kompensacijų“, – sakė advokatė.

Ji negalėjo pasakyti, kada tai gali būti padaryta.

„Pirmiausia teks palaukti visų teismų sprendimų“, – tvirtino ji.

UAB „Leander“ atstovė negalėjo pasakyti, ar olandai ketina grįžti į Palangą ir šiam sezonui.

Anksčiau Palangos valdžia yra pareiškusi, kad J. Basanavičiaus gatvėje olandų atrakcionams nebus daugiau leidžiama įsikurti.

 

Dukra

prarado dalį gyvenimo džiaugsmo

Keturiolikmetės Akvilės, labiausiai nukentėjusios užstrigusiame atrakcione, mama Lina Denjavovienė sakė, kad yra apstulbusi dėl tokio Palangos prokurorės Nijolės Požarskienės sprendimo.

„Savo akimis regėjau, kaip, įvykus nelaimei, atrakcionų parko darbuotojai ir šeimininkai, stovėjo pasimetę – nesiėmė jokių veiksmų. Jie tik gerokai vėliau atitempė elektros generatorių iš kitos aikštelės. Bet prokuratūrai mūsų parodymai nebuvo įdomūs. Mus apklausė iškart po nelaimės – labai glaustai ir paviršutiniškai“, – prisiminė moteris.

Ji stebisi, kad civilinio ieškinio nagrinėjimas iki šiol nepajudėjo iš mirties taško.

„Visas tyrimas yra vilkinamas. Po Palangos prokuratūros sprendimo tampa sunku tikėtis, kad dukrai už sukeltas kančias bus atlyginta, nors advokatė, atstovaujanti nukentėjusiųjų interesams, guodžia, kad prokuratūros sprendimas neturės įtakos civiliniam ieškiniui“, – sakė ponia Lina.

Anot mamos, Akvilės sveikata po incidento Palangoje pašlijo.

„Anksčiau mergaitė buvo labai aktyvi – lankė ir šokių, ir sporto būrelius. Po traumos tapo uždaresnė ir skundžiasi galvos skausmais, svaigimu. Ypač fizinio krūvio metu. Turėjome prašyti gydytojų skirti jai specialią fizinio lavinimo grupę. Dukrai teko atsisakyti mėgstamų būrelių“, – sielojosi mama.

 

Nerado nusikaltimo sudėties

Jau skelbta, kad Palangos prokuratūra nutraukė beveik penkis mėnesius trukusį ikiteisminį tyrimą dėl incidento rugpjūčio mėnesį olandų atrakcionų parke taip ir nesuradusi nusikaltimo sudėties.

Prokurorai nustatę, kad apie valandą įstrigusiame atrakcione Palangoje žemyn galva kabančius vaikus pralaikę olandų verslininkai nekalti, nes nuleisti atrakcioną jiems, girdi, sutrukdė atvykę ugniagesiai.

Nusikalstamos veikos požymių prokurorai aptiko tik nelaimės metu labiausiai nukentėjusios 14 metų Akvilės D. atžvilgiu.

Anot prokuratūros, jos tėvai su atrakcionų savininkais turėtų bylinėtis privataus kaltinimo tvarka.

Nelaimė Palangoje įvyko pernai rugpjūčio 17-osios vakare, kai apie 22 val. 50 min. J. Basanavičiaus gatvėje olandų pramogų parke dingo elektra, ir sustojusiame atrakcione „Move it“ žemyn galva liko kaboti devyni vaikai. Jie buvo išgelbėti tik praėjus valandai, kai atsiradus elektrai atrakcionas buvo nuleistas įprastu būdu. Vaikai patyrė šoką, kai kurie prarado sąmonę.

Valandą iškankintų nukentėjusių vaikų tėvams nekilo abejonių, kad dėl atrakciono gedimo yra kalti juos eksploatuojantys olandai.

Tačiau prokurorai nustatė, kad nelaimė įvyko dėl avarijos elektros tiekimo įrenginiuose ir dėl to atrakcionų valdytojų veiksmuose tyčios nėra.

Atrakcionų savininkams palanki buvo ir Valstybinės darbo inspekcijos išvada, kad atrakcione darbų saugos pažeidimų nenustatyta.

 

Savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą

Palangos miesto savivaldybė antradienį raštu kreipėsi į Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą Giedrių Danėlių, prašydamas įvertinti jo kontroliuojamų Palangos prokurorų priimto nutarimo teisėtumą.

Rugpjūčio 17 d. apie 22.50 val. dingus elektrai viename iš J. Basanavičiaus gatvėje be Savivaldybės leidimo veikusio atrakcionų parko įrenginių, jame buvę 9 nepilnamečiai beveik valandai liko kaboti žemyn galvomis. Vaikai patyrė šoką, prarado sąmonę.

Palangos prokurorų pozicija nemaloniai nustebino Palangos merą Šarūną Vaitkų.

Išplatintame savivaldybės pranešime spaudai teigiama:

„Tai rodo visišką institucijų abejingumą. Skaičiau nutarimą, jame aiškiai parašyta, kad vaikai buvo praradę sąmonę, jie patyrė šoką. Manau, tokių vaizdų, kai jų vaikai kabo žemyn

galvomis, netenka sąmonės, ir niekas negali jiems pagelbėti, nenorėtų matyti nė vienas tėvas. Tarp jų ir institucijų, apsisprendusių nutraukti ikiteisminį tyrimą, atstovai. Negi reikėjo sulaukti dar didesnės nelaimės, kad tyrimas būtų tęsiamas, kad būtų išsiaiškinta, kodėl tokia nelaimė įvyko, kodėl buvo dirbama neturint reikalingo Savivaldybės leidimo, ir pareikalauta atsakingų asmenų atsakomybės baudžiamojoje byloje“, – tvirtina Š. Vaitkus.

Palangos meras teigė, jog taško šioje istorijoje dėti negalima.

„Tikiuosi, kad atrakcione „Move it“ nukentėjusių vaikų tėvai apskųs šį nutarimą. Palangos miesto savivaldybė savo ruožtu jau šiandien kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą su prašymu išnagrinėti šio nutarimo teisėtumą“, – mano Š. Vaitkus.

„Nors savivaldybė ir nėra šio proceso šalis, esu įsitikinęs, kad šis skaudus įvykis mus liečia tiesiogiai, nes įvykusi nelaimė sumenkino Palangos, kaip saugaus kurorto, įvaizdį.

Juo labiau kad atrakcionai čia veikė neteisėtai: be savivaldybės leidimo komercinė veikla buvo plėtojama toje kurorto vietoje, kurios paskirtis yra tik rekreacinė.

Nors atrakcione dingo elektra, įrenginys su įstrigusiais vaikais, patekusiais į gyvybei pavojingą būseną, privalėjo būti nuleistas nedelsiant”, – tvirtino Š.Vaitkus.

Palangos miesto vadovo teigimu, atrakciono įrenginio nuleisti ant žemės nepavyko beveik valandą ir už tai kas nors turi atsakyti: „Ar tai būtų atrakcionų valdytojai, ar jiems gelbėti vaikus neva trukdę ugniagesiai.”

 Prokuratūra turėjo palaikyti valstybinį kaltinimą

Savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Korsakas žiniasklaidai teigė, kad Palangos prokuratūra, nutarusi, kad atrakcione labiausiai nukentėjusios mergaitės atžvilgiu baudžiamasis procesas gali vykti tik privataus kaltinimo tvarka, nėra teisi.

„Pagal Baudžiamojo proceso kodeksą, jei privataus kaltinimo tvarkai priskiriama nusikalstama veika turi visuomeninę reikšmę, prokuratūra privalo pati teisme inicijuoti šį baudžiamąjį procesą ir palaikyti valstybinį kaltinimą“, – teigė V. Korsakas.

Rugpjūčio viduryje karuselėje Palangoje įstrigę penki vaikai ir suaugusi moteris iš olandų verslininkų sieks prisiteisti 151 tūkst. litų už sveikatos sutrikdymus ir išgyvenimus.

Mažiausiai – 2 tūkst. litų – nori prisiteisti mažametė, kuri matė, kaip įstrigusiame atrakcione žemyn galva kabo mama. Daugiausia – 40 tūkst. litų – nori prisiteisti mergaitė, kuri nukentėjo labiausiai, pranešė LNK Žinios.

Anot nukentėjusųjų advokatės, kompensacijų dydis paskaičiuotas atsižvelgiant į sveikatai padarytą žalą.

Su kitais nukentėjusiais olandų verslininkai susitarė taikai, pavyzdžiui, berniuko tėvams iš Baltarusijos išmokėjo 1 tūkst. litų.. Ypač fizinio krūvio metu. Turėjome prašyti gydytojų skirti jai specialią fizinio lavinimo grupę. Dukrai teko atsisakyti mėgstamų būrelių“, – sielojosi mama.

Linas Jegelevičius

palangostiltas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Jei pučia pilvą, priežastis gali būti ne tik maistas
Pilvo pūtimas, pilnumo, tempimo jausmas pažįstamas daugeliui. Kartais šiuos pojūčius lemia aiškios priežastys, pavyzdžiu...
 Gastroenterologė įspėja: apie storosios žarnos vėžį signalizuoja du simptomai
Storosios žarnos vėžys – liga, kuria sergantys asmenys dažnai nė neįtaria turintys kokių nors sveikatos sutrikimų....
Karštų dienų iššūkiai: kaip pasirūpinti savimi nėštumo metu
Nėštumas vasarą gali kelti tam tikrų iššūkių, tačiau laikantis keleto patarimų, galima sumažinti diskomfortą ir užtikrin...
Senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms – daugiau paslaugų
Visiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems gyventojams Lietuvoje teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fond...
Į Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovės pareigas skiriama dr. Aušra Širvinskienė
Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) vadovo pareigas nuo rugpjūčio 1 d. pradeda eiti dr. Aušra Širvinskienė,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų