Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Po endoprotezavimo operacijos – grįžimas į aktyvų gyvenimą(1)

vlmedicina.lt | 2013-01-09 18:09:24

Sąnario pakeitimo arba endoprotezavimo operacija – chirurginis skausmingų ir judesius ribojančių sąnarių pažeidimų gydymo metodas. Ir nors žmonės, nepaisant savo amžiaus ir gyvenimo būdo, nori visada išlikti judrūs, smagūs ir linksmi, sąnario susidėvėjimas dažnai visais atžvilgiais paveikia asmeninį gyvenimą. Darosi sudėtinga vaikščioti, vairuoti, o galiausiai – ir stovėti.

Senolės
Ligitos Sinušienės nuotr.

Iš pradžių nežymius nepatogumus, kiek vėliau ir sunkius skausmus dėl susidėvėjusio sąnario išgyvenantys žmonės vis tik turi galimybę savo gyvenimo kokybę pagerinti atlikę Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojamą endoprotezavimo operaciją. Dažniausiai tai yra sėkmingos chirurginės procedūros, kiekvienais metais pasaulyje atliekamos milijonams žmonių. Sąnario pakeitimo operacija gali būti atlikta praktiškai bet kuriam sąnariui, įskaitant klubo, kelio, peties, alkūnės, čiurnos.

Gerėjanti gyvenimo kokybė

Apie teigiamus pokyčius po sąnario pakeitimo operacijos galėtų papasakoti bene visi tai išgyvenę.

Viena tokių – 65 metų pensininkė Angelė. Prieš metus atliktą kelio sąnario operaciją moteris atsimena kaip didžiausią stebuklą. „Paskutinieji metai iki operacijos buvo patys sunkiausi. Kankino nuolatiniai skausmai, dėl kurių dienomis tiesiog negalėdavau išeiti iš namų. Teko pamiršti mėgiamus užsiėmimus, keliones. Su didžiausia viltimi laukiau operacijos. Žinojau, kad blogiau būti tiesiog negali. Bet kad operacija iš naujo sugrąžins galimybę judėti lyg prieš gerą dešimtmetį – nesitikėjau. Dabar džiaugiuosi ne tik aš, bet ir artimieji – anūkai jau klausia, kada keliausime su rogutėmis čiuožinėti nuo kalnų”, – prisiminimais dalinasi moteris.

Laukiančiųjų sąnarių endoprotezų mažėja

Remiantis statistiniais duomenimis, nuo 1999 iki 2011 metų buvo pateikiama kur kas daugiau prašymų endoprotezavimo operacijoms, nei jų atliekama. Tik pastaraisiais metais klubo sąnario operacijų atlikta bene tiek pat, kiek sulaukta prašymų. Planuojama, kad artimiausiu metu taip pat operatyviai bus atliekamos ir kelio sąnario operacijos.

Lietuvoje sąnarių endoprotezavimo operacijos atliekamos daugiau nei dvidešimtyje ligoninių. Jose per visus 2011 metus buvo atliktas rekordinis pirminių klubo ir kelio sąnario operacijų skaičius – iš viso 6775. Tai tūkstančiu daugiau nei 2010 metais. Per 2012 metų tris ketvirčius buvo atliktos 2540 klubo ir 1567 kelio sąnario operacijos.

Ar eilėje sąnario endoprotezo teks laukti pusmetį, ar keletą mėnesių, priklauso ir nuo paties paciento. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Sveikatos priežiūros organizavimo skyriaus vyr. specialisto Viliaus Petrėčio teigimu, pacientas turi teisę pasirinkti ligoninę, kurioje laukiančiųjų eilės yra trumpiausios, o pasirinkusieji – pakeisti gydymo įstaigą, matydami, kad kitoje ligoninėje operacijos sulauktų greičiau. „Žmonės, kuriems reikalinga operacija, patys turėtų būti atidūs ir pasirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje operacija bus atlikta greičiausiai. Eilės skiriasi ir dėl pačių ligoninių pajėgumo, ir dėl srauto pacientų, kurie pasirenka konkrečią ligoninę“, - sako V. Petrėtis.

Laukti tenka nuo mėnesio iki trejų metų

Kiekvieną mėnesį VLK specialistai atnaujina informaciją, kiek laiko kurioje ligoninėje tenka laukti sąnario pakeitimo operacijų. Laukimo trukmė priklauso nuo atliekamų operacijų skaičiaus ir pacientų pasirinkimo, kokioje ligoninėje ir nuo kada laukti.

2013 metų sausio mėnesio duomenimis, klubo sąnario endoprotezavimo operacijų trumpiausiai – 5 mėnesius – teko laukti Biržų ligoninėje, o kelio operacijos Raseinių, Marijampolės, Telšių, Respublikinėje Klaipėdos, Panevėžio ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėse atliktos greičiau kaip per mėnesį. Nuo šių gydymo įstaigų labiausiai atitrūksta Šiaulių ligoninė, kurioje operacija gali būti atlikta praėjus net trejiems metams po prašymo pateikimo. Laukimo trukmė nebūtinai tokia pati išliks ir ateityje – ji gali ir trumpėti, ir ilgėti.

Pasak VLK specialistų, dažnai nutinka ir taip, kad į eilę sugrįžta tie pacientai, kurie eilės tvarka gavo sąnario endoprotezą, tačiau dėl tam tikrų priežasčių paskirtu laiku negalėjo operuotis. Pasikeitus teisės aktams nuo 2012 metų rugpjūčio 31 dienos pacientas turi teisę tik vieną kartą vienerių metų laikotarpyje sugrįžti į eilę pagal savo pirminio prašymo datą. Toks pacientas patenka į eilės pradžią, nes jo pirminio prašymo data būna ankstesnė už kitų. Taigi, nereikėtų stebėtis, kai eilė laikinai pailgėja.

Asmenys, įrašyti į eilę sąnario endoprotezui gauti, bet iki 2012 metų rugsėjo 30 dienos atsisakę numatytu laiku operuotis, turi teisę iki 2013 metų rugpjūčio 31 dienos kreiptis į VLK dėl įrašymo į eilę operuotis. Tai labai svarbu, kadangi pacientai, kurie nesuskubs to padaryti iki nurodytos datos, turės iš naujo stoti į eilę nemokamam endoprotezui gauti.

Kompensacijos mokėjimo tvarka

Dar viena išeitis greičiau atgauti judėjimo laisvę – įsigyti endoprotezą savo lėšomis. Jį įsigijęs pacientas ne vėliau kaip per 90 dienų VLK turi pateikti dokumentus kompensacijai gauti: prašymą dėl sąnario endoprotezo įsigijimo išlaidų kompensavimo, prašymą implantuoti savomis lėšomis įsigytą sąnario endoprotezą ir PVM sąskaitos – faktūros originalą.

Šiuo metu kompensuojama dalis endoprotezo kainos: klubo sąnario – 1731 Lt, kelio sąnario – 3274 Lt.

Operacijos atliekamos kokybiškai

Abejoti atliekamų operacijų bei endoprotezų kokybe nereikėtų. Pastarieji perkami centralizuotai, dalyvaujant tarptautiniuose viešuosiuose konkursuose. Gamintojams keliami griežti reikalavimai: būtina pateikti mokslinių straipsnių apie siūlomą gaminį, atlikti klinikinius tyrimus ir pan.

Pasitaiko atvejų, kai atliekamos ir pakartotinės, kitaip tariant, revizinės operacijos. Jų metu pakeičiami implantuoto protezo, kuris komplikavosi, vienas arba abu komponentai. Lyginant Lietuvoje atliekamų revizinių operacijų skaičių su atliekamomis kitose išsivysčiusiose šalyse, VLK specialistų teigimu, operacijų bei protezų kokybės lygis Lietuvoje labai aukštas. Jeigu išsivysčiusiose šalyse po pirminių klubo sąnario operacijų atliekama 10-15 proc. revizinių operacijų, Lietuvoje tokių per 2012 metų tris ketvirčius buvo atlikta apie 12 proc. Tuo tarpu kelio revizinių operacijų buvo atlikta vos 3,5 proc., kai kitose šalyse atliekama apie 5-7 proc.

Tik po sąnario pakeitimo operacijos dauguma pacientų gali ilgesniam laikui užmiršti kankinančius kasdienius skausmus. O gera savijauta ne vienam leidžia gyventi visavertį gyvenimą ir pajusti gyvenimo džiaugsmą iš naujo.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų