Storosios žarnos vėžys yra trečiasis pagal dažnumą pasaulyje. Vien 2008 metais diagnozuota apie 1,2 milijono naujų šios ligos atvejų. Iki šiol atlikti tyrimai parodė, kad storosios žarnos vėžio rizika priklauso nuo aplinkos faktorių ir nuo mitybos ypatumų. Apie pastaruosius duomenų iki šiol buvo nedaug. Įrodyta, jog storosios žarnos vėžio riziką didina alkoholio vartojimas, ypač dideli jo kiekiai, taip pat raudonos ir perdirbtos mėsos vartojimas.
Išanalizavo 19 tyrimų
Iki šiol vyravo hipotezė, jog pieno produktai dėl didelio kalcio kiekio sumažina storosios žarnos vėžio riziką. Kalcis ir kitos pieno produktuose esančios medžiagos suriša tulžies ir riebalų rūgštis, kurios skatina uždegiminius procesus ir ląstelių dalijimąsi, ir savo ruožtu gali padidinti vėžio išsivystymo riziką. Vis dėlto kai kurie pieno produktai turi daug riebalų rūgščių, todėl galėtų veikti priešingai ir padidinti vėžio riziką. Epidemiologiniai tyrimai pateikia prieštaringus rezultatus.
Didžiosios Britanijos mokslininkai išanalizavo 19-os tyrimų, kuriuose vertinamas pieno produktų poveikis storosios žarnos vėžio išsivystymui, duomenis. Tyrimai, kurie analizavo bendrą pieno produktų suvartojimą, parodė storosios žarnos vėžio rizikos sumažėjimą. Išimtis buvo tiesiosios žarnos vėžys - jo rizika išliko nepakitusi. Analizuojant išimtinai pieno suvartojimą, rezultatai buvo panašūs – pienas priklausomai nuo suvartojamo kiekio sumažino storosios žarnos vėžio riziką, o tiesiosios žarnos vėžio rizika liko nepakitusi. Tiriant sūrio suvartojimą, jokios priklausomybės tarp rizikos ir sūrio kiekio nenustatyta. Nerasta jokių asociacijų ir analizuojant kitų pieno produktų suvartojimą pavieniui: sviesto, ledų, jogurto, sumažinto riebalų kiekio pieno produktų.
Racione turi būti vietos pienui
Šie duomenys patvirtina jau anksčiau tyrimais nustatytus ryšius. Kritiškai vertindami tyrimo rezultatus, mokslininkai atsargiai teigia, kad šie ryšiai gali būti atsitiktiniai ir susiję su kitais faktoriais – sveiku gyvenimo būdu, didesniu fiziniu aktyvumu, mažesniu suvartojamo alkoholio ir nikotino kiekiu. Šio tyrimo rezultatus reikėtų vertinti kitų tyrimų kontekste. Studijos rodo, jog pienas ir jo produktai sumažina širdies bei kraujagyslių ligų ir 2-ojo tipo cukrinio diabeto riziką, tačiau nesumažina mirtingumo nuo šių ligų. Kita vertus, tyrimai parodė šiek tiek padidėjusią prostatos vėžio riziką ir didesnę riziką susirgti Parkinsono liga.
Gydytoja dietologė Žana Antonova „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog kol kas daryti kokių nors skubotų tyrimų išvadų negalima.
„Visiškai sutinku su mokslininkais: reikia įvertinti ir kitus onkologinių ligų rizikos faktorius: raudonos mėsos suvalgomą kiekį, fizinio aktyvumo lygį, genetinę predispoziciją ir kt. Daugybė atliktų tyrimų dar kartą patvirtina vieną iš sveikos mitybos piramidės principų: maistas turi būti įvairus, kiekvieno žmogaus dienos racione turi būti vietos pienui ir jo produktams, lygiai taip pat kaip ir vaisiams bei daržovėms, kurie neleidžia pradėti vėžiui vystytis“, - pakomentavo dietologė.
Kodėl pienas turi įtakos vėžio rizikai, o sūris ir kiti pieno produktai ne? Ž. Antonovos nuomone, tai gali būti susiję ir su tuo, jog kai kurie pieno produktai (pvz., varškė, sūris) turi daugiau kalcio negu pienas.
Dietologė rekomenduotų maistui rinktis mažo arba vidutinio riebumo pieną ir pieno produktus.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Aune D et al. Dairy products and colorectal cancer risk: a systematic
review and meta-analysis of cohort studies. Annals of Oncology 23: 37–45, 2012