Trečiadienis, 2024.10.09
Reklama

Perdėtas rūpinimasis švara gali pakenkti(7)

Laima Švedaitė | 2011-03-15 21:32:14

„Jeigu nebūtų ausų krapštukų, mes neturėtume darbo“, - juokauja klaipėdietė gydytoja otorinolaringologė Saulė Dubosienė. Tačiau tuoj pat priduria, jog tame yra tiesos. Pasak  jos, dalis žmonių taip uoliai rūpinasi savo kūno švara, sveikata, kad kartais tiesiog persistengia.

Dėl kokių sveikatos problemų dažniausiai į Jus kreipiasi pacientai?

Kiekviena klimatinė juosta turi savo vyraujančius ūmius susirgimus : pas mus vyrauja peršalimo ligos, ypač pajūry, nes oras permainingas, sudėtinga parinkti aprangą. O ausys, nosys bei gerklė dažniausiai ir kenčia nuo peršalimo ligų.

Gydote ir suaugusiuosius, ir vaikus. Kas dažniau serga?

Vaikai, nes jie visą laiką yra kolektyve, užkratu dalijasi tarpusavy. Bet kažkuriais metais buvo apskaičiuota, jog ikimokyklinio ar jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikui, lankančiam kolektyvą, sirgti  11 kartų per sezoną yra normalu.

Gydytoja Saulė Dubosienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Daugeliui mamų tai tikriausiai bus naujiena...

Mamytėms, aišku, tokiu atveju  yra ekonominė problema, ir šiaip smagiau matyti sveiką vaiką. Bet yra vaikų, kuriems net rekomenduojama nelankyti kolektyvo, nes jie yra imlūs infekcijoms. Tai nereiškia, kad reikia imtis ypatingų priemonių pakeisti vaiko organizmą, bet reikia išmokti gyventi su tuo.

Kokia Jūsų nuomonė dėl adenoidų šalinimo?

Apie tai sklando visokių mistinių pasakojimų. Yra bendri  principai, kada ką reikia daryti, bet kiekvienu atveju yra sprendžiama individualiai. Gali būti dvi adenoidų, arba kitaip – polipų, šalinimo priežastys: viena, kai polipai tiesiog savo dydžiu vaikui trukdo gyventi, jis neprakvėpuoja, o kita - besikartojantys uždegimai, ypač jei vaikas dar serga bronchine astma, yra alergiškas. Mamos kartais dejuoja, kad neverta polipų šalinti, nes jie atauga. Bet dantis juk gydome žinodami, kad po kiek laiko teks daryti tą patį. Lygiai tas pats čia: jeigu vaikas nekvėpuoja pro nosį, „neišlipa“ iš slogų, kartojasi ausų uždegimai, tuomet polipus reikia šalinti kaip infekcijos židinį. Kartais girdžiu: „Oi, mes pratinamės kvėpuoti pro nosį.“ Tai patys užsikimškite nosį ir pamėginkite kvėpuoti. Arba virkauja, kad gaila vaiko. O pasižiūrėkite, kaip vaikas atrodo – lūpos sausos, burna išdžiūvusi, jisai amžinai išsižiojęs. Įprotis būti išsižiojus? Galbūt, bet mes įprantame kaip mums patogu, o ne atvirkščiai.

Kai kurie medikai sako, jog išoperavus adenoidus – vieną iš imuninių organų, ima kentėti tonzilės. Ką Jūs apie tai manote? Kokiais atvejais rekomenduojate šalinti anginą?

Sako, kad vaikus kopūstuose randa... Limfoidinio audinio žmogaus ryklėje yra daug - visas žiedas. Jo yra nosiaryklėje, liežuvio šaknyje, yra gomurinės tonzilės, vadinamos angina. Pašalinus adenoidus visas kitas audinys lieka vietoje. Užtat taip drąsiai yra elgiamasi.

Anginos niekas neskuba šalinti. Bet būna, kad net sveikam vaikui dėl savo dydžio tonzilės trukdo ryti maistą, atsigulus kvėpuoti, tada jos operuojamos. Arba jei vaikas kas mėnesį serga, tuomet reikia labai gerai pasverti, kas geriau - operuoti ar laukti, kol „išaugs“, saujomis ryti antibiotikus. Prie tam tikrų ligų antibiotikai - neišvengiamas vaistas, bet už kokį imunitetą gali atsakyti organas, kuris yra kiaurai supuvęs, dėl  jo vaikas karščiuoja, negali eiti į darželį ar mokyklą?

Antibiotikų skyrimas turbūt būtų atskira tema.

Mano pačios supratimas apie juos keičiasi. Pradžioje, kai dirbau tik stacionare, atrodydavo, nesąmonė, kad žmogus susirgo ir tuoj pat skubama duoti antibiotikus. O kai dabar dirbu klinikoje  ir nuolatos matau tuos pačius vaikus, jau žinau, kad vienas gali karščiuoti iki 39 laipsnių tris, keturias paras ir po to – lyg niekur nieko, o kitam pakyla iki 37, 6 laipsnio , bet tu žinai, kad jam bus negerai, kad be antibiotikų neišsikapstys. Tiesiog labai individualūs dalykai.

Be to, niekas dabar nebenori nedarbingumo lapelių. Kai prieš 10 metų  pamatėme amerikiečių gydymo antibiotikais schemas, buvome šokiruoti, kad tokiomis dozėmis, tiek dienų... O jie tiesiog pinigus skaičiuoja. Pasveiksta čia ir dabar. Šalutiniai poveikiai? Jei žmogus antibiotikus vartoja retai, manau, šalutinių poveikių jis nepajus.

Aišku, galima duoti organizmui sveikti pačiam. Bet tada turi pasiimti nedarbingumo lapelį, laikytis režimo, gerti arbatas, nenešioti užkrato į aplinką, pats niekur neiti, kad nesirgtum. Ir taip – kokias dvi savaites. Be to,  atsisakius antibiotikų komplikacijų grėsmė padidėja.

Kaip sau padėti, kad nereikėtų sirgti?

Universali taisyklė – visavertiškai maitintis ir kokybiškai ilsėtis.

Gal kaip kas rytą valomės dantis, reikėtų išsiplauti nosiaryklę, gerai išsivalyti ausis ar panašiai?

Gal kas nors man labai paprieštaraus, bet aš labai norėčiau, kad čia niekas nieko nedarytų - nereikia uolumo demonstruoti ten, kur nereikia. Sveikos nosies anatominės struktūros ir fiziologinės savybės užtikrina jos funkcionavimą, ir ji tvarkosi pati - jeigu jai netrukdai. Man ne kartą teko matyti, kaip mama atėjusi į vaistinę susiperka visų įmanomų rūšių vandenų, visko, kas yra ne vaistai. Bet reikia žinoti, kad pučiant vandenį į nosį galima jo pripūsti ir į ausis, ir gali būti ausų uždegimas, galima prisidaryti kitų bėdų. Jūros vanduo yra labai gera priemonė nosies priežiūrai, bet jo naudojimas turi konkrečias indikacijas, tad nereikėtų persistengti.

Tas pats dėl ausų: kas, krapštantis jas, žino, kurioje vietoje yra jo  būgnelis ir kaip išriesta ausies landa? Visi sako – aš giliai nekrapštau, bet ko ten iš viso krapštyti?! Jeigu ausys užsikemša, tuomet reikia eiti pas daktarą, žiūrėti, dėl ko taip atsitinka.  Sveikam žmogui, jeigu nėra odos ligų ar kitokių problemų, siera pasišalina savaime, kramtant, kalbant - lieka tik drėgnu pirštu nuvalyti, o valydami krapštuku rizikuojate pažeisti ausies landą, būgnelį.

Sakoma, kad gydoma sloga praeina per savaitę, negydoma – per septynias dienas. Jūsų nuomone, ar būtina slogą gydyti vaistais?

Jei galvos neskauda ir užtenka pagrindinio vaisto – nosinės, puiku. Bet tai vėlgi priklauso nuo žmogaus. Kitą, žiūrėk, kankina didžiuliai galvos skausmai, žmogus negali prakvėpuoti, miegoti. Tuomet, aišku, reikia vartoti vaistus. Yra daugybė vaistų nuo slogos, kurie saugiai gali būti vartojami iki savaitės laiko. Bet prieš vartojant vis tiek, manau, reikėtų pasitarti su gydytoju.

Dėkoju Jums už pokalbį.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (7)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
32 mln. eurų iš PSDF rezervo – svarbiems vaistams finansuoti
Privalomojo sveikatos draudimo taryba nutarė pritarti 31,9 mln. eurų skyrimui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (P...
Nemaloniausias menopauzė simptomas – šlapimo nelaikymas
Maždaug nuo 45-erių moterys gali pradėti jausti vienokius ar kitokius nemalonius simptomus, menstruacijų ciklas vėl išsi...
Daugiau nei 1000 paskambinusiųjų numeriu 1819 patikėjo, kad gali mesti rūkyti
Nacionalinė metimo rūkyti telefoninė linija 1819, oficialiai pradėjusi veikti šių metų vasario mėnesį, sulaukė jau daugi...
Ginekologinės problemos dažnai nepastebimos, o delsimas gali lemti rimtas ligas
„Neturiu laiko", „Praeis", „Jaučiuosi įprastai", – tai tik kelios frazės, kuriomi...
Naujas vertinimas apie Černobylio avarijos pasekmes: labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuva
Černobylio avarija įvyko prieš 38 metus, tačiau iki šiol neturėjome įrodymais pagrįsto avarijos pasekmių Lietuvai įverti...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų