Sekmadienis, 2025.05.04
Reklama

Pasitelkus meną moterys skatinamos labiau rūpintis savo sveikata

vlmedicina.lt | 2013-12-31 11:14:01

Kovoje prieš vieną klastingiausių šio amžiaus ligų – vėžį – susivienijo medikai ir menininkai. Tuo tikslu Valstybinėje ligonių kasoje prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) pradėta eksponuoti fotografijų paroda, kurios tikslas – paskatinti moteris nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio. Ji čia veiks iki vasario mėnesio, o vėliau bus perkelta kitur. Taip pasitelkus meną, tikimasi paskatinti dar daugiau moterų rūpintis savo sveikata, būti ryžtingoms, nebijoti kalbėti apie savo problemas ir laiku jas spręsti.

Nuotrauka
Fotografija iš nuotraukų ciklo, skatinančio pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio

Šios keliaujančios parodos organizatoriai – Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, visuomeninė organizacija „Išmokime gyventi su vėžio liga“. Fotografijų autorius – Karlas (Artūras Moisiejenko), idėjos autorė – Indrė Zagorskytė.

Daivos Berūkštienės, VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos, teigimu, į VLK atgabenti tokią fotografijų parodą nuspręsta neatsitiktinai. „Čia lankosi daug žmonių, ligonių kasų partnerių, kurie gali prisidėti plačiau skleidžiant žinią – raginimą moterims pasinaudoti galimybe ir nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio. Juk menas irgi gali paskatinti labiau rūpintis savo sveikata, ypač tinkamai pasirinkta meno forma“, – tvirtino D. Berūkštienė.

Daiva Berūkštienė
Daiva Berūkštienė. Valstybinės ligonių kasos nuotr.

Anot D. Berūkštienės, svarbus laimėjimas šioje srityje jau pasiektas – Lietuvoje per devynerius Gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos įgyvendinimo metus moterų mirtingumo rodikliai dėl šios ligos sumažėjo beveik trečdaliu. Deja, tiek šioje, tiek kitose prevencinėse programose žmonės nedalyvauja taip aktyviai kaip norėtųsi.

Pasak Birutės Aleknavičienės, Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Vėžio kontrolės ir profilaktikos centro vadovės, ši paroda – tai tik dalis vaizdinės medžiagos pavadinimu „Sužinok, suprask, pasitikrink“.

„Lietuvoje jau kelinti metai vykdomos gimdos kaklelio vėžio, krūties vėžio, prostatos vėžio, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos. Deja, šios programos vis dar (net ir sostinėje) tebevyksta vangiai. Suprasdami šių prevencinių programų svarbą ir siekdami atkreipti dar didesnį gyventojų, gydytojų, sveikatos organizatorių, politikų dėmesį į šią ligą nutarėme į juos kreiptis meno kalba“, – teigė B. Aleknavičienė.

B. Aleknavičienės teigimu, yra parengti keturi vaizdo klipai apie kiekvieną vėžio prevencinę programą. Jie rodomi sostinės bei daugelio rajonų poliklinikose, Vilniaus miesto viešajame transporte. Šiuos klipus matė ir LTV bei LNK televizijų žiūrovai.

Parengti ir du nuotraukų ciklai – viename jų raginama pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio, kitame – dėl storosios žarnos vėžio. Nuotraukų ciklas apie storosios žarnos ankstyvosios diagnostikos programą jau buvo eksponuotas Vilniaus prekybos centre „Panorama“ bei Vilniaus raj. savivaldybėje, Šalčininkų poliklinikoje, dabar eksponuojamas Šalčininkų pirminės sveikatos priežiūros centre, o toliau keliaus į Eišiškes ir kitas šalies vietoves. Ateityje ketinama parengti dar du nuotraukų ciklus.

„Nuotraukose siekiama menine estetine kalba per veikėjų (šeimos ar artimų žmonių grupės) išgyvenamus jausmus išreikšti galimą susidūrimą su liga ir pateikti informaciją apie galimybę išvengti vėžio. Nuotraukų ciklai buvo kuriami drauge su kūrybine grupe“, – teigė B. Aleknavičienė.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų