Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Pasirūpinti privaloma sveikatos pažyma moksleiviai neskuba

palangostiltas.lt | 2013-09-06 09:41:50

Iki rugsėjo vidurio ikimokyklinukų bei mokyklą jau lankančių vaikų tėvai privalo pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma, kuri nuo šių metų gegužės mėnesio papildyta nauju punktu – odontologo įvertinimu. Pasak Palangos gydytojų, toks įvertinimas yra išties reikalingas, nors jaunieji pacientai dėl pažymos sugaišta daugiau laiko. Tačiau, kaip ir kasmet, pastebima, jog pasirūpinti pačia pažyma neskubama – sukruto tik pastarosiomis dienomis.

Mokiniai
Genovaitės Privedienės nuotr.

Kaip ir kasmet – neskubama

„Beveik kasmet kartojasi ta pati situacija – iki rugsėjo dėl pažymos į gydytojus kreipiamasi nepakankamai aktyviai, sukruntama tik nuo paskutinių rugpjūčio dienų, – pripažino Bendrosios praktikos gydytojo centro vadovė gydytoja Sondra Kulikauskienė. – Tai išties nėra gerai, ir ypač šiais metais, nes gydytojas odontologas privalo išsamiai įvertinti vaikų dantų būklę“.

Pasak gydytojos, papildoma patikra atima ir daugiau laiko. Tačiau privalomas apsilankymas pas gydytoją odontologą tikrai nėra blogai – bent jau kartą metuose jaunųjų pacientų dantukų būklė bus detaliai įvertinta.

„Dar vienas pliusas – galėsime įgyvendinti valstybės finansuojamą programą, pagal kurią vaikams nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys nemokamai padengiami silantinėmis medžiagomis, apsaugančiomis dantis nuo karieso. Tiesą sakant, sunku būdavo mažuosius pacientus prisišaukti, kad galėtume šią programą vykdyti“, – sakė S. Kulikauskienė.

Bendrosios praktikos gydytojo kabinete Šventojoje trečiadienį dirbusi Palangos PSAPC gydytoja, pavadavusi atostogaujančią N. Macienę, sakė negalinti išsamiai vertinti situacijos Šventojoje, nes neturinti duomenų. Tačiau tądien apžiūrai buvo užsiregistravę keturi moksleiviai.

„Jeigu būtų laiku registruojamasi, visi patikrinimai irgi būtų atlikti laiku, taip pat ir pas gydytoją odontologą. Žinoma, kiekvienas papildomas patikrinimas reikalauja ir papildomo laiko, tačiau viskas gi daroma pačių vaikų labui“, – sakė nepanorusi prisistatyti gydytoja.

Dantukus tikrins kasmet

Gegužės 22 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu įsigaliojo nauja Vaiko sveikatos pažymos forma, kurioje nuo šiol turi būti ir išsamus vaiko dantų būklės įvertinimas.

Sveikatos apsaugos ministerijos Specializuotos medicinos pagalbos skyriaus vedėjo Arūno Anužio teigimu, įrašas apie vaiko dantukų būklę vaiko sveikatos pažymoje visada buvo reikalingas. Tik iki šiol nebuvo reikalaujama, kad dantų ir žandikaulių būklę detaliai įvertintų odontologas – tiesiog būdavo įrašoma, kad dantukai sveiki arba ne.

Pasak ministerijos atstovo, jau seniai galvota – tam pritarė ir Odontologų rūmai, – kad tokia informacija nėra pakankama. Todėl pažymoje atsirado reikalavimas informaciją sukonkretinti: kiek yra sugedusių, plombuotų dantukų ir kurių nėra.

Papildomą informaciją, anot jo, nuspręsta rinkti, kad būtų galima stebėti vaikų dantų, gleivinės būklę, pokyčius metams bėgant ir tai, kokį dėmesį tėvai skiria vaikų dantukų priežiūrai bei gydymui.

Pažymoje – rekomendacijos

Profilaktiškai tikrindamas sveikatą, gydytojas pediatras vaiko būklę įvertina įvairiapusiškai: pasveria, pamatuoja, patikrina kraujospūdį, klausą, regėjimą, paklauso plaučių bei širdies veiklos. Kilus bent menkiausiam įtarimui, pastebėjus kokius nors, kad ir nedidelius, sveikatos sutrikimus, mažasis pacientas siunčiamas pas gydytojus specialistus, kad būtų tiriamas nuodugniau.

Pažymoje konstatuojama, ar vaikas gali dalyvauti ugdymo veikloje be jokių apribojimų, ar jam mokykloje arba ikimokyklinio ugdymo įstaigoje būtina laikytis tam tikrų rekomendacijų, pavyzdžiui, dietos, riboti fizinę veiklą ir pan. Pažymoje taip pat nustatoma, kokią fizinio ugdymo grupę vaikas galės lankyti: pagrindinę, parengiamąją, specialiąją, ar jis bus atleistas nuo kūno kultūros pamokų.

Jei moksleivis sveikata nesiskundžia, jam tereikia nueiti į šeimos gydytojo ar pediatro kabinetą ir pagal šiemet įsigaliojusią naują tvarką – pas odontologą. Pas pastarąjį nueiti patariama pirmiausia, nes tada pažymos tvarkymo laikas taip pat galėtų sutrumpėti.

Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, mokykloms reikia laiku sužinoti, kokia mokyklą pradedančių lankyti pirmokų sveikata būtina, kad jie galėtų mokytis pagal savo poreikius. Pavyzdžiui, mokyklos administracija tuos mokinius, kurie prasčiau mato, turėtų pasodinti arčiau lentos, jei reikia – sumažinti krūvį per kūno kultūros pamokas ar specialiai pritaikyti maitinimą.

Vaikų sveikata prastėja

Visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, ankstesnių metų vaikų sveikatos patikrinimų rezultatai rodo, kad mokyklinio amžiaus vaikams dažniausiai diagnozuojami regos, laikysenos bei virškinimo sutrikimai. Tam įtakos turi nejudrus gyvenimo būdas, netaisyklinga mityba, didelis pamokų krūvis ar nepritaikyti suolai.

Gydytojų ortopedų teigimu, daugelis vaikų, užuot pakankamai judėję, didžiąją dalį dienos praleidžia prie kompiuterio, televizoriaus. Rezultatas – iškrypęs stuburas, ydinga laikysena, kitokie skeleto bei raumenų sutrikimai. Šiems sveikatos sutrikimams neabejotinai įtakos turi ir per sunkios kuprinės, nepatogūs suolai.

Tad pagrindiniai dalykai, į kuriuos visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį renkantis mokyklinį krepšį: kuprinė su knygomis neturi sudaryti daugiau kaip 10-12 proc. mokinio svorio, ji neturi spausti, trinti, privalo būti patogi. Idealu, jei kuprinės diržų plotis – ne mažiau kaip 4 cm, diržai ir kuprinės „nugarėlė“ paminkštinti.

Baigiantis vasarai itin svarbu patikrinti ir moksleivių akis: galbūt rega susilpnėjo ir reikia naujų akinių?

Livija Grajauskienė,

palangostiltas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų