Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Pasaulio žindymo savaitė 2013 – „Žindymo parama arčiau motinų“

vlmedicina.lt | 2013-08-02 15:58:02

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kartu su partneriais kasmet rugpjūčio 1–7 dienomis mini Pasaulio žindymo savaitę. Šiemet žindymo savaitės tema yra „Žindymo parama arčiau motinų“. Ja siekiama pabrėžti aplinkinių palaikymo ir paramos motinoms svarbą, kad jos turėtų visas galimybes pradėti ir palaikyti žindymo praktiką – rašoma PSO pareiškime, skirtame Pasaulio žindymo savaitei paminėti.

Vaikas
Redakcijos archyvo nuotr.

Žindymas yra labai svarbus sveikam mažylių augimui ir vystymuisi. Naujagimiai, kūdikiai ir maži vaikai klesti, kai yra maitinami motinos pienu. Optimali žindymo praktika – ankstyva pradžia ir išimtinis žindymas iki 6 mėn. amžiaus bei tinkamas papildomas maitinimas tęsiant žindymą iki 2 metų amžiaus ir daugiau – yra pati geriausia priemonė, siekiant apsaugoti vaikus nuo ankstyvos mirties dėl neišnešiojimo komplikacijų, naujagimių infekcinių ligų, pneumonijų bei viduriavimo. Taip pat būtina nepamiršti žindymo teikiamos ilgalaikės naudos sveikatai: vaikai, žindyti vaikystėje, yra mažiau linkę į nutukimą paauglystėje bei suaugę, mažiau linkę susirgti cukriniu diabetu bei geriau sprendžia intelekto testus negu nežindyti vaikai.

Suvokdamos mitybos reikšmę sveikatai ir vystymuisi, PSO valstybės narės 2012 m. gegužę vykusioje 65-ojoje Pasaulio sveikatos asamblėjoje vieningai priėmė Visaapimantį motinų, kūdikių ir mažų vaikų mitybos planą, kuriuo siekiama, kad 2025 m. bent 50 proc. kūdikių visame pasaulyje būtų maitinami išimtinai motinos pienu. Šiuo metu išimtinai žindomi tik maždaug 38 proc. kūdikių iki 6 mėnesių amžiaus.

Motinoms reikalinga parama ir palaikymas, kad žindymas būtų sėkmingas. Norint sukurti žindančios moters poreikius atitinkančią aplinką, reikia daugiau pastangų ir darbo, todėl PSO ir Tarptautinė darbo organizacija remia dirbančias motinas ir siekia, kad joms būtų suteiktos adekvačios motinystės atostogos, o po jų grįžusios jos turėtų galimybę ir toliau žindyti savo kūdikius, kaip to reikalauja Tarptautinės darbo organizacijos 183 konvencija. Taip pat motinoms reikalingas ir stiprus kūdikių žindymo patirties turinčių asmenų paramos tinklas, kad motina ir jos kūdikis gautų pakankamai kvalifikuotą pagalbą ir dėmesį.

PSO pabrėžia, kad ir toliau tęs savo misiją padėdama valstybėms narėms pritaikyti, įdiegti ir prižiūrėti Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso įgyvendinimą ir su juo susijusių Pasaulio sveikatos asamblėjos rezoliucijų vykdymą; rems kūdikiams palankios priežiūros įgyvendinimą vystant naujagimiams palankių ligoninių iniciatyvą; rems dalomosios medžiagos, skirtos žindymo konsultantų mokymui, kūrimą ir platinimą. Taip pat PSO skatina valstybes nares tirti ir vertinti situaciją ir jos pokyčius savo šalyse, siekiant įgyvendinti Visaapimančio motinų, kūdikių ir mažų vaikų mitybos plano tikslus. PSO siekia apsaugoti ir skatinti žindymą bei teikti paramą motinoms visame pasaulyje, kad jų kūdikiai gautų geriausią gyvenimo pradžią.

2013 metų Pasaulio žindymo savaitės tikslai:

atkreipti dėmesį į patyrusių motinų pagalbos ką tik pagimdžiusioms ir nepatyrusioms motinoms svarbą pradedant ir palaikant žindymą;

suteikti informacijos apie ypatingą patyrusių motinų konsultacijų naudą ir suvienyti jėgas plečiant tokias konsultacijas;

drąsinti žindymo rėmėjus, nepaisant jų išsilavinimo, ateiti ir mokytis teikti paramą motinoms ir kūdikiams;

suteikti vietinių bendruomenių paramos kontaktus žindančioms moterims, kur jos galėtų kreiptis pagalbos ir paramos po gimdymo;

kviesti valdžios atstovus ir motinystės įstaigas visame pasaulyje diegti 10 žingsnių programą siekiant užtikrinti išimtinį žindymą bei žindymo tęstinumą.

PSO ypač pabrėžia žindymo konsultacijų svarbą. Daugelis motinų, sėkmingai pradėjusios žindyti savo naujagimius, po kelių savaičių ar mėnesių susiduria su sunkumais, dėl kurių neretai nutraukia žindymą. Kai motinos nebesilanko sveikatos priežiūros įstaigose, ypatingą svarbą įgauna bendruomenės paramos motinoms sistema.

Parama tęsti žindymą gali būti teikiama įvairiais būdais. Tradiciškai paramą užtikrina šeima, tačiau keičiantis bendruomenės struktūrai, motinoms reikia paramos iš platesnių sluoksnių, tokių kaip sveikatos priežiūros specialistai, žindymo konsultantai, bendruomenės atstovai ar draugai, kurie taip pat yra motinos/tėvai/partneriai. Konsultantu gali tapti bet kuris bendruomenės narys, išmokytas teikti tinkamą paramą žindančioms motinoms. Tokie konsultantai tampa ,,gelbėjimosi ratu“ motinoms, kurioms kyla su žindymu susijusių klausimų ir problemų. Raktas į geriausias žindymo praktikas yra tęstinė kasdienė parama žindančiai motinai per jos namus ir bendruomenę.

Pagal Žindymo iniciatyvų pasaulinį aljansą (WABA – World Alliance for Breastfeeding Action), žindymo paramą galima pateikti kaip schemą ,,Penki paramos ratai“, kuri iliustruoja įvairius veiksnius, darančius įtaką motinų apsisprendimui žindyti ir patirti teigiamą žindymo patirtį. Paramos ratai – šeima ir socialiniai tinklai, sveikatos priežiūra, darbovietė ir užimtumas, valdžia ir įstatymų leidyba (vyriausybė/įstatymai) bei pagalba ištikus krizėms ir kitiems nenumatytiems atvejams (krizių valdymas) – ypač svarbus pagrindas, padedantis motinoms žindyti savo kūdikius. Schemoje visi šie paramos ratai iš visų pusių supa moteris, pavaizduotas centriniame rate.

Schema
Schema ,,Penki paramos ratai“

Moterys. Moterys yra pavaizduotos schemos centre, nes būtent jos vaidina ypač svarbų vaidmenį užtikrinant bei teikiant paramą kitoms moterims. Pasaulio iniciatyva remti motinas pažymi, kad moterys yra laikomos aktyviomis paramos dalyvėmis: jos tuo pačiu metu yra ir paramos bei informacijos teikėjos, ir gavėjos.

Šeima ir socialinis tinklas. Vyrai/partneriai/tėvai, šeima ir draugai sudaro motinos artimiausią ir tęstinį paramos ratą. Socialinė parama apima bendruomenės paramą apsipirkimo vietose, maldos namuose, vietiniuose parkuose ir kitur. Parama nėštumo metu sumažina nervinę įtampą. Parama gimdymo metu suteikia motinoms pasitikėjimo savo jėgomis. Socialinė parama didina motinos pasitikėjimą savo jėgomis žindyti pirmosiomis savaitėmis ir mėnesiais.

Sveikatos priežiūros sistema turi daugybę būdų, kaip skatinti žindymą, nuo palankios prenatalinės priežiūros, paramos gimdymo metu iki postnatalinės priežiūros, kuri padeda vystyti tarpusavio ryšius ir optimalų naujagimių maitinimą. Sveikatos priežiūros specialistai, parengti konsultantai teikia paramą motinoms prieš gimdymą ir po jo.

Darbovietė ir užimtumas. Dirbanti moteris susiduria su iššūkiais ir paramos poreikiu, kai siekia suderinti darbą ir žindymą. Galimybės suteikti paramą varijuoja priklausomai nuo darbo, kurį dirba moteris, ir dažniausiai apima sąlygų sudarymą motinos ir vaiko kontaktui ar sąlygų saugoti motinos pieną sukūrimą.

Valdžia ir įstatymų leidyba. Žindančioms ar planuojančios žindyti moterims paramą turi užtikrinti aktyvios ir papildomai finansuojamos valstybinės įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos bei tarptautiniai dokumentai, kurie užtikrina ir kūdikių teises į teisingą maitinimą. Žindančioms motinoms paramą teikia ir agresyvų pieno pakaitalų marketingą ribojantys bei motinystės atostogas reglamentuojantys įstatymai.

Krizių valdymas. Šis paramos ratas rodo pagalbos poreikį tais atvejais, jei motina susiduria su neplanuotomis, netikėtomis situacijomis, kuriose jaučiasi bejėgė. Specialaus planavimo ir paramos reikalaujančios situacijos gali būti: stichinės nelaimės, pabėgėlių stovyklos, skyrybos, sunkios motinos ar kūdikio ligos, taip pat gyvenimas didelio ŽIV/AIDS paplitimo zonoje, kur nėra paramos žindymui sistemų.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: žindymas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų