Ketvirtadienis, 2023.06.01
Reklama

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas diskriminuoja pacientus

vlmedicina.lt | 2015-12-14 12:26:24

Pagalbinio apvaisinimo įstatymo, kurio projektas Lietuvoje rengiamas jau daugiau nei dešimt metų, pagrindinis tikslas turėtų būti padėti žmonėms susilaukti vaikų. Gruodžio 15 d. Lietuvos Respublikos Seime bus svarstomas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas, kuriame dalis nuostatų ne tik neatsižvelgia į šiuolaikinės medicinos pažangą, bet ir diskriminuoja onkologinėmis bei paveldimomis ligomis sergančiuosius bei jų artimuosius.

Žaislai
Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ nuotr.

Dėmesį į tai atkreipia onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“, Lietuvos vaikų vėžio asociacija „Paguoda“, Huntingtono ligos asociacija, Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų-raumenų ligomis asociacija „Sraunija“.

Kraujo vėžys dėka inovatyvių gydymo būdų neretai yra išgydoma liga. Jaunų, vaisingo amžiaus pacientų pasveikimo tikimybė šiai dienai yra itin didelė.

„Gelbėjant gyvybę gydymas chemoterapija bei  radioterapija neretai pažeidžia vaisingumą, todėl pasveikę ir grįžę į įprastą gyvenimo ritmą buvę pacientai negali susilaukti vaikų. Pagalbinio įstatymo projekte yra ribojamas lytinių ląstelių saugojimo terminas bei uždrausta lytinių ląstelių donorystė, kurios pagalba pagiję ir sukūrę šeimas onkologiniai pacientai galėtų susilaukti vaikų “, – pabrėžė I. Drėgvienė.

Lietuvoje per metus onkologinėmis ligomis suserga per 100 vaikų, o per pastarąjį dešimtmetį pacientų išgyvenamumas vis gerėja ir siekia 85 proc. Šiuo metu svarstomo įstatymo projekte uždrausta paaugliams išsisaugoti lytines ląsteles. Jaunų suaugusių lytines ląsteles leidžiama saugoti vos 5 metus, po to jos turi būti sunaikinamos.

„Šios nuostatos pasmerkia pasveikusius nuo onkologinių ligų vaikus ateityje sukūrusius šeimas likti bevaikiais. Ar jaunas suaugęs norėdamas neprarasti galimybės turėti vaikų, turės skubėti tai padaryti kuo greičiau? Dažnai onkologinė liga yra gydoma ne vienerius metus, po gydymo turi praeiti tam tikras laiko tarpas, kol išgijusio žmogaus sveikatos būklė leidžia susilaukti vaikų“, – aiškino asociacijos „Paguoda“ direktorė Daiva Žaromskienė.

„Modernių diagnostikos metodų taikymas, o tiksliau genetinė diagnostika iki implantacijos padėtų šeimoms, kuriose vienas iš tėvų yra genetinės ligos nešiotojas, susilauktų sveikų vaikų. Nesuprantama, kodėl įstatymo projekte tai draudžiama“, – sako Huntingtono asociacijos prezidentė Živilė Navikienė.

Onkologinėmis bei paveldimomis ligomis sergančiuosius vienijančios organizacijos nepritaria įstatymo projekte ribojamam sukuriamų embrionų skaičiui bei draudimui juos išsaugoti. Jei vienas iš šeimos narių – vyras ar moteris – turi vaisingumo sutrikimų, šeimai norint susilaukti vaikų didžiausia gydymo ir jo metu patiriamų fizinių bei psichologinių sunkumų našta tenka moteriai. Todėl draudimas išsaugoti embrionus žaloja moters sveikatą, kadangi moteriškoms lytinėms ląstelėms subrandinti ir išgauti kiekvieną kartą reikalinga moters hormoninė stimuliacija bei chirurginė intervencija.

Onkologinėmis bei paveldimomis ligomis sergančiuosius ir jų artimuosius vienijančios organizacijos mano, kad kaip ir kitų ligų, taip ir nevaisingumo gydymo būdus siūlyti turėtų gydytojas specialistas, o pasirinkti jiems priimtiną būdą turi šeima: „Čia nėra vietos politikavimui, šis sprendimas turi būti priimtas šeimoje, konsultuojantis su gydytoju. Šeimos, kurios pasitiki inovacijomis, pažangia medicina ir šioje srityje dirbančiais specialistais, demokratinėje valstybėje turi turėti galimybę rinktis ir pasinaudoti inovatyviais gydymo būdais be dirbtinų suvaržymų. Įstatymo projektas turi būti iš esmės gydytojų specialistų taisomas.“

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
Botulino toksino injekcijos raumenų spastiškumui gydyti –  nepamainoma gydymo dalis
„Dėl nevalingo raumenų tonuso padidėjimo (spastiškumo) mažėja žmogaus gebėjimas pasirūpinti savimi, prastėja gyven...
Vyresni nei 65-erių metų žmonės irgi gali tapti kraujo donorais
Lietuvoje populiarėjant neatlygintinai kraujo donorystei ir žmonėms vis aktyviau domintis, kas gali tapti kraujo donorai...
Psichiatras: didžiuotis, kad miegate 5 valandas, nėra ko – už tai atsiimsite senatvėje
Nors paskutiniu metu vis daugiau kalbama apie psichinę sveikatą, skatinama ja rūpintis ir iškilus sunkumų kreiptis į psi...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų