Mokslininkai teigia, kad vėžio rizikai svarbūs ne tik išoriniai bei vidiniai faktoriai, bet ir socialinis elgesys.
Ilgametė studija nagrinėjo ryšį tarp vėžio rizikos ir paauglių noro akcentuoti savo lytiškumą bei nustatė, kad paauglių moteriškumo ir vyriškumo supratimas, kurį neretai formuoja žiniasklaida, lemia jų elgesį, sudarantį riziką susirgti vėžiu.
80 proc. berniukų mano, kad vyriškumą lemia tabako kramtymas, 55 proc. – cigarų rūkymas.32 proc. „moteriškų“ mergaičių nurodė, kad joms svarbus įdegis soliariume, 16 proc. – fizinis pasyvumas. Mažiau lytiškumą akcentuojantys paaugliai taip pat rinkosi rūkymą, tačiau cigarečių pavidalu. Dažniau cigarečių griebdavosi paaugliai, neretai homoseksualūs, kurie patirdavo prievartą šeimoje, bendraamžių patyčias, nes tokiu būdu jie kovojo su stresu ar lengviau prisitaikė prie bendraamžių.
Beveik pusė paauglių teigė, kad tokius moteriškumo ir vyriškumo kriterijus jiems suformavo žiniasklaida: TV, žurnalai, kino filmai.
Mokslininkai mano, kad žalingų įpročių, taigi vėžio rizikos prevencija turi būti pradėta paauglystėje tikslingai formuojant jaunuoliams vyriškumo ar moteriškumo supratimą. Didelį vaidmenį čia vaidina masinės informacijos priemonės, kurias pasitelkus galima keisti sąvokas „įdegis daro gražesnius“ ar „rūkymas ar tabako kramtymas daro tvirtus ar vyriškus“.
Plačiau:
Masculineboys, feminine girls and cancer risk behaviors: An 11-year longitudinal study, Andrea L. Roberts, S. BrynAustin, et al., J Adolesc Health, published online 16 April 2014.