Oro tarša smulkiosiomis kietosiomis dalelėmis yra didžiausia Lietuvos miestų oro kokybės problema. Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių (aerozolių) mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairūs komponentai – rūgštys, sulfatai, nitratai, organiniai junginiai, metalai, dirvožemio dalelės, dulkės, suodžiai ir kt. Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Klaipėdos mieste dažniausiai užfiksuojama tarša kietosiomis dalelėmis, kuri viršija nustatytas koncentracijas.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad šių metų vasario 1 d. Klaipėdos miesto centre oro užterštumas kietosiomis dalelėmis (KD10) viršijo nustatytą ribinę vertę – 66 µg/m (norma – 50 µg/m). Prognozuojama, kad artimiausiu metu kietųjų dalelių koncentracija išliks didelė ir daugelyje miestų viršys paros ribinę vertę.
Klaipėdos šaltuoju laikotarpiu kietųjų dalelių koncentracijų viršijimai gali būti susiję su intensyvesniu kūrenimu, nes padidėja šiluminės energijos poreikis, taip pat ir nepalankiomis meteorologinėmis sąlygomis, kurios nulemia teršalų sklidimo kryptį ir sklaidimosi intensyvumą.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tarša kietosiomis dalelėmis įtakoja sergamumą kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Nuolatinis buvimas aplinkoje, kurioje yra nemažos kietųjų dalelių koncentracijos gali išsivystyti kvėpavimo takų ligos bei širdies veiklos sutrikimai.
Rekomendacijos padidėjus teršalams aplinkos ore:
Visiškai nebūkite užterštoje aplinkoje:
• Atsisakykite sportinių užsiėmimų, bėgiojimų ar vaikščiojimų lauke. Rekomenduojama bendrojo lavinimo mokyklose neorganizuoti kūno kultūros užsiėmimų lauke, o ikimokyklinių ugdymo įstaigų darbuotojams nevesti vaikų į lauką.
• Jei įmanoma, pasistenkite išvykti iš miesto (ypač vyresnio amžiaus žmonėms ir mamoms su kūdikiais bei asmenims, sergantiems bronchine astma ir kitomis lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis).
• Neatidarinėkite langų bei orlaidžių.
• Važiuojant autotransporto priemonėmis sandariai užsidarykite langus.
Jei laiką leidžiate lauke:
• Pagal galimybes ribokite buvimo lauke laiką.
• Atsisakykite intensyvesnio fizinio krūvio, nes jo metu įkvepiama daugiau teršalų.
• Vaikščiokite atokiau didžiųjų miesto gatvių.
• Saugokite kvėpavimo takus, pridengdami juos respiratoriumi ar marlės kauke.
Kadangi aplinką teršia daugiausia transportas (70 proc.), esant padidėjusiam oro užterštumui, Klaipėdos miesto gyventojams rekomenduojama nevažinėti automobiliais, o naudotis viešuoju transportu.
Informaciją apie oro taršos lygį (oro taršos indeksą) galima sužinoti Aplinkos apsaugos agentūros internetiniame puslapyje: https://gamta.lt.
Klaipėdos visuomenės sveikatos biuras