Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Organų donorystės „numanomo sutikimo“ modelis

vlmedicina.lt | 2013-07-09 09:38:58

Jeigu politikai balsuos už įstatymo pakeitimą, Velsas gali tapti vienintele Jungtinės Karalystės teritorija su organų donorystės atsisakymo sistema.

Operacija
Algirdo Kubaičio nuotr.

Ministrai siekia padidinti donorų skaičių. Vietoje galiojančios tvarkos Velso vyriausybė siūlo taikyti kitą modelį: laikyti, kad žmogus sutinka po mirties dovanoti organus, nebent, gyvas būdamas, tam prieštaravo.

Šio įstatymo projekto oponentai nori, kad šeimos vis dėlto galėtų sustabdyti donorystę, jei jų giminaitis ir nebuvo pareiškęs nuomonės. Dėl galimų pokyčių buvo gauti prieštaravimai iš krikščioniškų bažnyčių, musulmonų ir žydų bendruomenių. Religijų atstovų ir sveikatos priežiūros specialistų pareiškimas (pasirašytas Velso arkivyskupo Dr. Barry Morgan) ragina likti prie Žmogaus transplantacijos įstatyme įvardintos vadinamos „švelniosios atsisakymo schemos“. Jie teigia, kad pastarasis metodas suteikia galimybę mirusių pacientų šeimoms pasisakyti dėl donorystės, jei velionis giminaitis nebuvo išreiškęs savo valios. Bendrame pareiškime teigiama, kad nepasisekus įstatymo projekte atlikti pakeitimų, būtų „nežmoniška, beširdiška prieš artimųjų kančias ir tai būtų grėsmė visuomenės pasitikėjimui ir pritarimui, kas yra būtina organų donorystės praktikos didėjimui“.

Jei įstatymų leidžiamojo susirinkimo nariai priimtų numanomo sutikimo modelį, sistema galėtų įsigalioti 2015 metais. Tuomet organai galėtų atitekti ne tik Velso, tačiau bet kuriam Jungtinės Karalystės recipientui. Kitų šalių, taikančių numanomo sutikimo modelį, praktika rodo, kad donorų skaičiaus augimas šiuo atveju nėra didelis (maždaug 15 daugiau donorų kasmet).

Remiantis Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHSBT) duomenimis, Jungtinėje Karalystėje kasmet miršta maždaug 5 000 žmonių, kuriems galėtų būti konstatuota smegenų mirtis.

Sveikatos apsaugos ministras Mark Drakeford BBC kalbėjo: „Teisės aktuose labai aiškiai yra nustatyta, kad, jei nenorite būti organų donoru, paprasčiausiai galite įvesti savo duomenis į sistemą“.

Sistemos viešinimas

Numanomo sutikimo teisė būtų taikoma asmenims nuo 18 metų, bent vienerius  metus gyvenusiems ir mirusiems Velse. Jeigu įstatymas bus pakeistas, ministrai privalės viešinti pastarąją sistemą ir per 10 metų šiam tikslui bus išleista beveik 8 mln. svarų.

Roy Thomas (Velso inkstų organizacijos vadovas) sakė: „Velso vyriausybė matė šį įstatymo projektą, kruopščiai jį išnagrinėjo, buvo konsultuojamasi su visuomenės atstovais“. Tuo tarpu vieši svarstymai apie atsisakymo priėmimo sistemos įvedimą vyksta ir Šiaurės Airijoje. Škotijos ministrai ginčijasi, kai kurie sako, kad pagal dabartinę tvarką yra padaryta nemaža pažanga.

Sveikatos departamento atstovas sakė, kad jie glaudžiai bendradarbiauja su Velso vyriausybe, siekdami užtikrinti, kad pastarosios politika nepadarytų neigiamos įtakos savanoriškos organų donorystės skatinimui.

Šaltinis:

https://www.bbc.co.uk

Nacionalinis transplantacijos biuras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų