Šeštadienis, 2023.06.03
Reklama

Organizmo atšaldymas po gaivinimo pagerina ligonių prognozę(2)

2011-10-14 23:41:36

Organizmo atšaldymas, arba vadinamoji terapinė hipotermija, efektyviai naudojama pacientų gydymui po reanimacijos ir pagerina prognozę, o ypač neurologinę būklę atsigaunant po ligos. Nuo 2002 metų šis gydymo metodas yra įtrauktas į visas rekomendacijas. Pradžioje metodas buvo rekomenduojamas tik pacientams, kurie buvo gaivinami dėl sutrikusio širdies rimto, tačiau vėliau jis išplėstas ir taikomas visiems sėkmingai reanimuotiems ligoniams.

Ligonio organizmas atšaldomas iš vidaus, skiriant šaltus tirpalus infuzijomis arba iš išorės specialiais šaldančiais čiužiniais ir antklodėmis. Paciento kūno temperatūra 24 val. palaikoma 33-34 C. Praėjus šiam laikui organizmui leidžiama pačiam lėtai sušilti iki normalios temperatūros. Būtent šioje fazėje stebimi pavojingi nepageidaujami šio metodo poveikiai – širdies ritmo sutrikimai, kraujavimai, infekcinės komplikacijos.

Miunsterio universitetinėje klinikoje atliktas tyrimas pacientų, kuriems taikyta gydomosios hipotermijos procedūra nuo 2005 iki 2011 metų. Siekta išsiaiškinti, kiek šis metodas pavojingas ir kuriems pacientams jo nereikėtų taikyti.

Rezultatai parodė, jog metodas saugus ir neturi jokių absoliučių kontraindikacijų. Iš daugiau nei šimto stebėtų pacientų tik vienam išsivystė pavojingas širdies rimto sutrikimas, trim pacientams stebėti kraujavimai, dėl kurių reikėjo skirti kraujo preparatų transfuzijas.

  Tyrimo autoriai apibendrindami teigia, jog gydomoji hipotermija po reanimacijos yra veiksmingas gydymo metodas, neturintis absoliučių kontraindikacijų ir nesukeliantis sunkių komplikacijų.

  Aišku, jog tiriamieji pacientai jau serga viena ar kita sunkia liga. Dėl širdies ritmo sutrikimų pavojaus pacientus rekomenduojama atidžiai stebėti hipotermijos procedūros metu ir mažiausiai parą po jos, registruojant elektrokardiogramą ir elektrolitų rodiklius kraujuje.

Lietuvoje – tik skinasi kelią

Lietuvos anesteziologų–reanimatologų draugijos pirmininkas prof. Juozas Ivaškevičius “Vakarų Lietuvos mediciną” patikino, jog Europoje rekomendacija po gaivinimo taikyti hipotermiją patvirtinta praeitų metų pabaigoje, o po ilgokų svarstymų bei diskusijų buvo įtraukta į naujus gaivinimo standartus ir Lietuvoje.

„Tai rekomendacinio pobūdžio siūlymas,  bet tam tikromis situacijomis šis būdas gali būti efektyvus“, – į detalius aiškinimus nesileido profesorius. Jis tik pabrėžė, jog būdas žinomas ir Lietuvoje taikomas.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Reanimacijos-anesteziologijos skyriaus vedėjas Egidijus Guogis abejojo, ar hipotermija po gaivinimo Lietuvoje taikoma – nebent didžiosiose klinikose pradėta tai daryti. Mat tam reikia turėti „įrangos“ – kad ir tų šaldomų čiužinių, ir nesą taip lengva įgyvendinti. Jo nuomone, tai gali būti taikoma nebent po kai kurių operacijų, bet jokiu būdu ne po kiekvieno gaivinimo.

Egidijus Guogis. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Be to, tai, - svarstė jis, - esąs dar eksperimentinis būdas, ir nesą įrodyta, kad po kiekvieno gaivinimo taikyti yra efektyvu.

 Tačiau organizmo hipotermija, - informavo E. Guogis, - jau seniai taikoma atliekant kai kurias operacijas – galvos smegenų, širdies – siekiant priversti organizmą dirbti „tausojančiu režimu“, t.y. kai reikia sumažinti organizmo poreikį deguoniui ir maisto medžiagoms.

 „Kuo žemesnė temperatūra – tuo lėtesnė medžiagų apykaita. Kuo lėtesnė medžiagų apykaita – tuo ląstelėms mažiau reikia gyvybinių syvų – deguonies, maisto medžiagų“, - aiškino jis.

 Taip pat kūnas esą šaldomas, kai žmogus labai karščiuoja ir kitais būdais sumažinti temperatūros neįmanoma. Tuomet skiriami šalti tirpalai arba ant magistralinių kraujagyslių dedami ledai.

 vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų