Nutukimas – tai lėtinė liga, todėl nėra išgydoma per kelias savaites ar mėnesius. Su juo reikia kovoti nuolatos - dažnai tenka keisti ne vien tik mitybą, bet ir elgseną, kitaip tariant, gyvenimo įpročius ir be specialistų pagalbos tai dažniausiai neįveikiama.
Antsvoris ir nutukimas apibūdinamas kaip riebalinės masės perteklius organizme. Dažniausiai suaugusiesiems yra vertinamas kūno masės indeksas (KMI), nustatomas kūno masę kilogramais padalijus iš ūgio kvadratu, išreikšto kvadratiniais metrais, t.y. KMI = kg/m2. Būtų puiku, jei KMI būtų 18,5–24,9 – kūno svoris normalus. Tačiau jei KMI = 24,9–29,9 – antsvoris, o KMI = 30,0–39,9 – nutukimas.
Kitas svarbus antsvorio rodiklis suaugusiesiems yra liemens apimtis. Ji ypač gerai diagnozuoja centrinį, pilvinio tipo nutukimą, kuris sukelia metabolinį sindromą ir širdies bei kraujagyslių ligas, todėl yra ypač pavojingas. Nustatyta, kad labai didelė rizika sveikatai kyla tuomet, jeigu vyro juosmens apimtis viršija 102 cm, o juosmens/klubų apimties santykis yra didesnis kaip 0,9. Moterų normali juosmens apimtis yra iki 88 cm, o juosmens/klubų apimties santykis – iki 0,85.
Vaiko mitybos nustatymui labai svarbus antropometrinis tyrimas. Atliekant antropometrinį vaiko tyrimą, vertinami svarbiausi rodikliai – ūgis ir svoris, atsižvelgiant į vaiko amžių. Tam tikras riebalų kiekis kūne yra būtinas. Jie apsaugo vidaus organus, palaiko nuolatinę jų temperatūrą, dalyvauja kai kurių hormonų gamyboje. Per didelis riebalinio audinio kiekis kūne sukelia nutukimą, dėl kurio išsivysto įvairiausi sveikatos sutrikimai. Vaikų KMI gali būti apskaičiuojamas ir vertinamas nuo 16 metų. Siekiant nustatyti, kiek vaikas turi riebalinio audinio, ar jo nėra per daug, gali būti atliekama kūno sudėties analizė.
Labai yra svarbu laiku nustatyti ir gydyti vaikų nutukimą. Jau yra pastebėta, kad vaikai serga ligomis, kuriomis prieš 10–20 metų sirgo tik suaugusieji: arterine hipertenzija, 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų suriebėjimu, turi padidėjusį cholesterolio kiekį kraujuje. Jei vaikai yra per didelio svorio, jie gali turėti ortopedinių problemų – pilnapadystę, kreivas kojas. Vyresni vaikai ir paaugliai būna nepatenkinti savo išvaizda, turi psichologinių problemų: vengia bendrauti, tampa izoliuoti, bando patys sumažinti svorį.
Rūta Petereit,
gydytoja dietologė