Trečiadienis, 2025.05.07
Reklama

Nu­ga­ros skaus­mas: kaip sau pa­dė­ti

laikrastisplunge.lt | 2014-02-17 11:49:39

Ne­ma­ža da­lis žmo­nių dar­bo die­ną be­veik ne­pa­ky­la nuo kė­dės. O kur dar va­lan­dos, pra­lei­džia­mos au­to­mo­bi­ly­je ar na­mie prie te­le­vi­zo­riaus. Nuo il­go sė­dė­ji­mo la­biau­siai ken­čia stu­bu­ras, vargs­ta nu­ga­ros rau­me­nys. Gy­dy­to­jai sa­ko, kad nuo nu­ga­ros skaus­mų neapd­raus­tas nė vie­nas, to­dėl ver­ta ži­no­ti, ko­dėl pra­de­da skau­dė­ti nu­ga­rą ir kaip to ne­ma­lo­naus jaus­mo iš­veng­ti.

Nugara
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Spor­ti­nės trau­mos

Ne­ma­ny­ki­te, kad jos gre­sia tik pro­fe­sio­na­liems spor­ti­nin­kams. Nuo jų neapd­raus­ti ir žmo­nės, ku­rie, re­gu­lia­riai ne­spor­tuo­da­mi, stai­ga nu­spren­džia iš­ban­dy­ti di­de­lius krū­vius – su spor­to įren­gi­niais, žais­da­mi krep­ši­nį, sli­di­nė­da­mi. Bet koks ju­de­sys, kai stai­giai len­kia­tės ar su­ka­tės, ga­li pa­temp­ti nu­ga­ros rau­me­nis. Pir­mo­ji pa­gal­ba to­kiu at­ve­ju – ge­ras nu­ga­ros ma­sa­žas. Auk­si­nė tai­syk­lė – vi­sa­da pra­dė­ti spor­tuo­ti nuo ap­ši­li­mo ir leng­vos mankš­tos.

Stai­gūs ju­de­siai trau­muo­ja

Nu­ga­ra – tai lanks­tus kau­lų ir rau­me­nų jun­gi­nys, ga­lin­tis ju­dė­ti net še­šio­mis kryp­ti­mis. Ne­re­tai nu­ga­ra trau­muo­ja­ma vie­nu me­tu at­lie­kant ke­le­tą ju­de­sių iš kar­to. Daž­niau­siai taip at­si­tin­ka, pa­si­len­kus ke­liant sun­kų daik­tą, - rei­kė­tų pri­tūp­ti, nu­ga­rą iš­lai­ky­ti tie­sią, o at­si­ties­ti - jo­kiu bū­du ne stai­giu ju­de­siu.

Stu­bu­ro li­gos – be­ne daž­niau­sia lė­ti­nių nu­ga­ros skaus­mų prie­žas­tis

Nu­ga­rą ga­li skau­dė­ti dėl ne­tai­syk­lin­gos lai­ky­se­nos ir stu­bu­ro iš­kry­pi­mo. Sko­lio­zė daž­niau­siai var­gi­na paaug­lius (dėl nuo­la­ti­nės ne­tai­syk­lin­gos sė­dė­se­nos) ir kai ku­rių pro­fe­si­jų žmo­nes, dir­ban­čius vie­no­da po­za (smui­ki­nin­kus, siu­vė­jus). Li­ga gy­do­ma mankš­ta, ma­sa­žu. Jei nuo­lat ten­ka dirb­ti vie­no­da po­za, pa­ta­ria­ma kuo daž­niau da­ry­ti per­trau­kas, o lais­va­lai­kiu – ju­dė­ti.

Li­ga, pa­žei­džian­ti stu­bu­ro tarps­lanks­te­li­nius są­na­rius, va­di­na­ma spon­di­lio­ze. Slanks­te­liuo­se at­si­ran­da spyg­lio pa­vi­da­lo kau­li­nių išau­gų, ku­rios spau­džia nu­ga­ros ner­vų šak­ne­les, skaus­mas plin­ta į vie­ną ar­ba abi ko­jas. Jau­ni žmo­nės spon­di­lio­ze su­ser­ga dėl per di­de­lio fi­zi­nio krū­vio, daž­nų trau­mų, o pa­gy­ve­nę - dėl am­ži­nių dest­ruk­ci­nių pro­ce­sų. Pa­dė­ti ga­li gy­dy­to­jo pa­skir­ti vais­tai, nu­ga­ros ma­sa­žas, gy­do­mo­ji mankš­ta, aku­punk­tū­ra.

La­biau­siai pa­žen­gu­si stu­bu­ro pa­to­lo­gi­ja – nu­ga­ros sme­ge­nų iš­var­ža, kai re­tai ap­siei­na­ma be ope­ra­ci­no gy­dy­mo.

Mo­te­riš­ka nu­ga­ros skaus­mų spe­ci­fi­ka

Mo­te­rims per menst­rua­ci­jas ir­gi ga­li skau­dė­ti nu­ga­rą, ypač apa­ti­nę jos da­lį. Skaus­mą su­ke­lia ner­vi­niai im­pul­sai, ei­nan­tys iš gim­dos ir kiau­ši­džių. To­kiu at­ve­ju pa­de­da ma­sa­žas ir kai ku­rie jo­gos pra­ti­mai.

Nu­ga­ros skaus­mais skun­džia­si be­veik vi­sos bū­si­mo­sios ma­my­tės pa­sku­ti­niais nėš­tu­mo mė­ne­siais. Vis la­biau at­si­ki­šan­tis pil­vu­kas pa­skui sa­ve trau­kia ir stu­bu­rą, to­dėl pa­kin­ta pu­siaus­vy­ros cent­ras. Nu­ga­ros rau­me­nys pa­pras­tai ne­bū­na to­kie stip­rūs, kad jį iš­ly­gin­tų. Ruoš­ti rau­me­nis spor­tuo­jant, at­lie­kant spe­cia­lią mankš­tą, rei­kė­tų iki nėš­tu­mo ir pir­mais nėš­tu­mo mė­ne­siais. Skaus­mų iš­veng­ti ar bent juos su­ma­žin­ti pa­de­da nėš­čių­jų kor­se­tas.

Il­gas sė­dė­ji­mas

Il­gai sė­dė­da­mi vie­no­je pa­dė­ty­je ar nuo­lat da­ry­da­mi mo­no­to­niš­kus ju­de­sius, ga­na grei­tai pa­jun­ta­te nu­ga­ros skaus­mą. Biu­ro tar­nau­to­jai vi­du­ti­niš­kai 40 val. per sa­vai­tę pra­lei­džia prie dar­bo sta­lo, o kur dar va­lan­dos už au­to­mo­bi­lio vai­ro. Sė­dint pir­miau­sia smar­kiai ap­krau­na­mi juos­mens rau­me­nys, dėl to ir at­si­ran­da nu­ga­ros skaus­mai. Tre­ni­ruo­tė­mis stip­rin­da­mi pil­vo ir nu­ga­ros rau­me­nis, pa­leng­vin­si­te sau šį krū­vį.

Spe­cia­lis­tai pa­ta­ria sė­dint nuo­lat keis­ti po­zas, ieš­ko­ti ga­li­my­bės kai­ta­lio­ti sė­di­mą-sto­vi­mą dar­bą, bent ka­vą per per­trau­kė­les ger­ti at­si­sto­jus. Kas va­lan­dą bent po pen­kias mi­nu­tes pail­sė­ti, at­si­sto­ti, pa­vaikš­čio­ti po pa­tal­pą. Ne­pa­mirš­ki­te ir kar­tas nuo kar­to pa­da­ry­ti vie­ną ki­tą tem­pi­mo veiks­mą sa­vo ko­joms, ran­koms, nu­ga­rai.

Pro­fi­lak­ti­kai - mankš­ta

Svar­biau­sia yra re­gu­lia­riai mankš­tin­tis. De­ja, net ir re­gu­lia­riai spor­tuo­jan­tys žmo­nės nu­ga­rai dė­me­sio ski­ria ne­pa­kan­ka­mai. Pri­si­min­ki­te ei­li­nę tre­ni­ruo­tę spor­to klu­be: grei­čiau­siai iki de­vin­to pra­kai­to mankš­ti­na­te pil­vo pre­są, tvir­ti­na­te sėd­me­nų, ko­jų, ran­kų rau­me­nis. O pra­ti­mai nu­ga­rai, ypač apa­ti­nei jos da­liai? Pa­ty­ręs ki­ne­zi­te­ra­peu­tas ar tre­ne­ris tu­rė­tų pa­dė­ti su­kur­ti pra­ti­mų komp­lek­są nu­ga­ros rau­me­nims stip­rin­ti.

Pa­gal­ba, esant nu­ga­ros skaus­mui

Nu­ga­ros skaus­mas bū­na dve­jo­pas: ūmus ir lė­ti­nis. Ūmus pra­si­de­da stai­ga, ga­li bū­ti sun­kiai pa­ke­lia­mas, kai, ro­dos, neį­ma­no­ma net pa­ju­dė­ti. Lė­ti­nis skaus­mas tai su­stip­rė­ja, tai at­slūgs­ta, ta­čiau var­gi­na nuo­lat. Gy­dy­mas pri­klau­so nuo skaus­mo po­bū­džio. Ūmus skaus­mas ap­rims­ta, kai ma­žiau ju­da­ma, pa­de­da ir šal­ti komp­re­sai, skaus­mą mal­ši­nan­tys vais­tai, te­pa­lai. Lė­ti­nio nu­ga­ros skaus­mo prie­žas­tį tu­rė­tų nu­sta­ty­ti gy­dy­to­jas. Ga­li paaiš­kė­ti, kad skaus­mą su­ke­lia ne­tin­ka­ma lai­ky­se­na, ne­jud­rus gy­ve­ni­mo bū­das, bet ga­li bū­ti nu­sta­ty­tos kur kas rim­tes­nės prie­žas­tys: są­na­rių, stu­bu­ro slanks­te­lių, kau­lų li­gos.

laikrastisplunge.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai pilvas tarsi balionas: kaip sumažinti dujų kaupimąsi?
Nuolatinis pilvo pūtimas ne tik vargina fiziškai, bet ir kartais gali sumažinti pasitikėjimą savimi. Šį pojūtį dažnai su...
Melatonino papildai: kada juos vartoti ir kokios galimos rizikos?
Kai kuriomis dienomis, vos pramerkę akis, galime jaustis lyg nemiegoję visą parą. Kitais rytais pabundame kupini energij...
Kaip erkės atsiduria jūsų rankinėje, ant šuns kailio ar net pirkinių maišelyje
Vos keli žingsniai per žolę – ir jūs jau rizikos zonoje. Į kovą dėl šeimininko išalkusios stoja erkės. Maitin...
Vaikų sveikatos patikra: ne formalumas, o būtinybė
Artėjant vasaros atostogoms, ligonių kasų specialistai ragina tėvelius nedelsti ir profilaktiškai patikrinti vaikų sveik...
Chirurgas ragina pasitikrinti: nedidelis diskomfortas gali būti hemorojaus sutrikimo pradžia
Hemorojus – itin nemaloni sveikatos problema, su kuria gyvenime susiduria nemaža dalis žmonių. Nors apie šią būklę...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų