Šeštadienis, 2024.11.09
Reklama

Nori išvengti insulto - daugiau vaikščiok

vlmedicina.lt | 2014-02-06 00:01:37

Vyresniame amžiuje vaikščiojimas labai efektyviai apsaugo nuo galvos smegenų insulto, parodė Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas su beveik 3400 asmenų.

Šiaurietiškos lazdos
Vyresnio amžiaus žmonėms ypač tinka šiaurietiškasis vaikščiojimas su lazdomis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Vaikščiojantiems daugiau - mažesnė rizika

Kohortiniame tyrime jo dalyviai  reguliariai pateikė duomenis apie įprastą kasdienį fizinį krūvį: vaikščiojimą, važinėjimą dviračių, bėgiojimą, kitas sporto rūšis. Į tyrimą buvo įtraukti tik vyrai.

Per 11 stebėjimo metų jo dalyviams užregistruoti 195 insulto atvejai. Tyrimo dalyviai vaikščiojo vidutiniškai 7 valandas per savaitę. Jie buvo suskirstyti į grupes pagal vaikščiojimo trukmę: nuo 0 iki 3 valandų per savaitę, 4-7, 8-14, 15-21 ir daugiau nei 22 valandas per savaitę.

Atmetus visus kitus faktorius, vyrams, vaikščiojantiems daugiau kaip 22 valandas per savaitę, rizika patirti galvos smegenų insultą buvo 63 proc. proc. mažesnė nei vaikštantiems iki 3 valandų per savaitę.

Antanas Lukošaitis
Antanas Lukošaitis. Asmeninio archyvo nuotr.

Įvertinti galimybes

Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinikos vedėjas gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis pritaria: judėjimas siekiant išvengti insulto – vienas svarbiausių dalykų. Ir ne tik vyrams, bet ir moterims.

Tačiau krūviai priklauso nuo to, ar žmogus neturi kokios patologijos - širdies ritmo sutrikimo ir pan. Todėl kokiu aktyvumu gyventi, geriausia pasitarti su gydančiuoju gydytoju, kuris žino jūsų sveikatos būklę.

„Kita vetus, pats žmogus turi jausti,  kiek jis gali judėti. Jei pajunta, kad kas nors negerai, reikia krūvį mažinti ar nutraukti. Antra, krūvis turi būti didinamas pamažu“, - perspėja neurologas.

Vyresnio amžiaus žmonėms ypač tinka šiaurietiškasis vaikščiojimas su lazdomis, nes vaikštant juda visi raumenys, ypač krūtinės srities.

Kitos profilaktikos priemonės

Norint išvengti insulto, - pataria A. Lukošaitis, - svarbu ir tinkama mityba. Esą pastebėta, kad vartojantieji daugiau žuvies ir kitų jūros gėrybių (Viduržemio jūros dieta) insultu serga rečiau. Taip pat būtina daugiau valgyti daržovių.

Taip pat būtina sekti ir kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujuje.

Insultą gali išprovokuoti ir nuolatinis stresas, neišsimiegojimas, nes jis gali sukelti medžiagų apykaitos sutrikimus. Mat dalis žmonių, išgyvenančių nuolatinį stresą, linkę daug valgyti, ir ypač nekokybišką maistą.

Insulto profilaktikai visiems vyresnio amžiaus žmonėms gerti aspiriną neurologas nepataria - jį gali rekomenduoti tik gydytojas, įvertinęs kraujo krešumo rodiklius.

Šaltinis

Stroke; A Journal of Cerebral Circulation. Protective Effect of Time Spent Walking on Risk of Stroke in Older Men. Stroke 2014 Jan 01;45(1)194-199, BJ Jefferis, PH Whincup, O Papacosta, SG Wannamethee

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninėje prieširdžių virpėjimas pradėtas gydyti pažangiausiu metodu
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Širdies aritmijų centro medikai nuo šiol prieširdžių virpėjimą – vieną iš d...
Nosies operacijos skirtingose kultūrose: kaip skiriasi pageidavimai pasaulyje?
Nosies operacijos yra vienos iš populiariausių estetinės chirurgijos procedūrų. Nors šios operacijos tikslas yra pagerin...
Medicinos paslaugos greitai ir patikimai
Sveikata yra brangiausia, ką turime, todėl svarbu ja tinkamai ir laiku pasirūpinti. Tam atliekami išsamūs sveikatos tyri...
Kaip tinkamai pasiruošti radiologiniams tyrimams?
Kauno klinikų Radiologijos klinikoje atliekamas platus radiologinių tyrimų spektras, įskaitant rentgeną, ultragarsą, kom...
Nemalonios kelionės į tualetą gali įspėti apie ligą: kaip palengvinti simptomus?
Dirgliosios žarnos sindromas – nemaloni, kasdienybę apsunkinanti lėtinė būklė, paveikianti apie 5–10 proc. p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų