Sekmadienis, 2023.05.28
Reklama

Net ir nestiprūs smūgiai kontaktiniame sporte lemia pokyčius smegenyse

technologijos.lt | 2013-12-13 11:25:10

Pakartotiniai smūgiai į galvą kontaktinio sporto metu gali daryti pokyčius smegenų baltojoje medžiagoje bei paveikti pažintinius gebėjimus, net jei nė vienas smūgis nesukėlė smegenų sukrėtimo. Pagal atliktus naujus tyrimus tai paskelbta leidinyje „Neurology“.

Šalmas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Naudodami magnetinio rezonanso tomografiją, tyrėjai iš Indijanos universiteto nustatė reikšmingų skirtumų sportininkų smegenų baltojoje medžiagoje. Buvo tirti amerikietiškojo futbolo bei ledo ritulio žaidėjai bei lyginti su nekontaktinio sporto šakų atstovais. Baltoji smegenų medžiaga pagrinde yra sudaryta iš aksonų - ilgų skaidulų, kurios perduoda signalus iš vieno neurono į kitą.

„Kontaktinio ir nekontaktinio sporto grupės tyrimo rezultatai skyrėsi. Išsiaiškinome, jog kontaktiniame sporte nukentėjusių dalyvių patirtų smūgiai, buvo susiję su pakitimais jų baltojoje smegenų medžiagoje“, - pranešė rezultatus Thom`as W. McAllister`is, psichiatrijos katedros pirmininkas.

„Be to, kadangi sportininkai atliko testus prieš ir po žaidimo sezono, kurie daugiausia buvo susiję su atmintimi, kontaktinio sporto grupėje rezultatai buvo prastesni, palyginus su nekontaktinio sporto grupe“.

„Kyla klausimas, ar mes turėtume atsižvelgti net tik į tokius smūgius, kurių metu buvo smegenų sukrėtimas, bet ir į paprastesnių smūgių skaičių bei stiprumą“.

Buvo tiriamos dvi grupės Dartmouth sportininkų: 80 futbolo bei ledo ritulio žaidėjų kontaktinio sporto grupėje, bei 79 sportininkai iš tokių nekontaktinio sporto šakų kaip slidinėjimas. Futbolininkai bei ledo ritulininkai dėvėjo šalmus, kuriuose buvo įrengti akselerometrai, kurie leido mokslininkams fiksuoti smūgių skaičių bei stiprumą. Žaidėjai, kurie sezono metu patyrė smegenų sukrėtimą nebuvo įtraukti į tyrimą.

Tuomet sportininkai buvo tirti magnetiniu rezonansu, bei atliko testą, kurio metu turėjo atlikti užduotis, susijusias su atmintimi - žodžių mokymąsi ir pan.

Tyrimo metu nebuvo rasti „didelio masto sistemingi sutrikimai“, tačiau gauti rezultatai rodo, kad sportininkų gauti smūgiai į galvą veikia jų atmintį, bei jie tampa jautresni pakartotiniams smūgiams.

Jei būtų atlikti nuoseklesni tyrimai, būtų galima nustatyti, ar šie smūgiai gali daryti įtaką ilgalaikiams pokyčiams smegenyse.

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lėtinė inkstų liga paliečia milijonus europiečių: kaip ją atpažinti?
Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milij...
Pagalba kenčiantiems nuo psichikos ligų prieinama ne tik specializuotose įstaigose
„Ilgą laiką kęsti psichologinį diskomfortą, susitaikyti su slogia nuotaika, prarastu gyvenimo džiaugsmu ar bandyti...
Veiksmingiausi būdai pasirūpinti savo psichikos sveikata
Dabartiniame pasaulyje, susiduriant su pandemija, klimato kaita, finansiniu nesaugumu, karu ir kitais iššūkiais, tinkamo...
Kepenys – vienas svarbiausių organizmo instrumentų: kaip atpažinti ir gydyti pažeidimus?
Kepenys – didžiausias žmogaus vidaus organas bei stambiausia virškinimo liauka atliekanti daugiau nei 500 funkcijų...
Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus. Kaip atpažinti?
Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai,...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų