Žurnalo „Pediatrics“ naujausiame numeryje paskelbta 18-os klinikinių tyrimų, kuriuose buvo nagrinėjamos jaunų tėvų rūkymą mesti skatinančios poveikio priemonės, metaanalizė (apibendrinantis tyrimas).
Tyrimai nuvylė
18-oje tyrimų dalyvavo 7 053 dalyviai. Poveikio priemonės buvo įvairios: švietimo medžiaga, konsultavimo sesijos, vykusios tiek tyrimo dalyvių namuose, tiek pediatro kabinete, tiek naujagimių patikrinimo metu. Visų jų metu buvo daug kalbama apie tėvų rūkymo žalą vaikams.
Palyginus pasiektus rezultatus su kontrolinės grupės rezultatais, išaiškėjo, kad tik kas ketvirto tyrimo rezultatai buvo teigiami.
Tel Avivo (Izraelis) mokslininkų (L. J. Rosen ir kt.) duomenimis, šiuose tyrimuose dalyvavusių asmenų, metusių rūkyti, buvo 23,1 proc. O kontrolinėje grupėje, kurioje poveikis nebuvo daromas, rūkyti metė 18,4 proc.
Buvo padaryta išvada, kad tėvų apsisprendimą mesti rūkyti gali lemti motyvas tai padaryti vaikų labui.
Tačiau apskritai tyrimo rezultatai nuvylė, nes daugiau kaip trys ketvirtadaliai tėvų ir toliau rūkė.
Sukelia infarktą dar jaunystėje
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėjas Audrius Lekštutis aiškino, kad rūkymas – tiek aktyvus, tiek pasyvus – neigiamai veikia kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemą. „Surūkyta cigaretė penkiolikai minučių pakelia kraujospūdį. Priklausomai nuo nikotino kiekio aplinkoje, analogiškai ji veikia ir aplinkinius. O kadangi vaiko kūno masė yra daug mažesnė, aplinkinių rūkymas jį veikia dar labiau, - aiškino gydytojas. – Veikiamos pasyvaus rūkymo pradeda spazmuoti kraujagyslės, blogėja endotelio funkcija. O endotelis, dengiantis kraujagyslių vidines sieneles, veikia panašiai kaip teflonas keptuvėje – neleidžia niekam prilipti prie sienelių. Atsiradus endotelio pažeidimų kraujagyslėse pradeda kauptis cholesterolis, trombocitai, suformuojantys kraujo krešulius, ir iškyla infarkto grėsmė. Vaikų amžiuje infarktų nebūna, o jaunuoliams jau pasitaiko“.
Pašnekovo teigimu, aplinkinių rūkymas tiesiogiai veikia ir kvėpavimo sistemą, su nikotinu įkvepiama ir nuodingų medžiagų – sukeliančio vėžį benspireno, įvairių dervų, anglies monoksido, smalkių.
Kodėl, gydytojo manymu, tėvams taip sunku atsisakyti rūkymo net vardan savo vaikų sveikatos? „Aišku, kad tai sudėtinga, nes rūkymas sukelia ne tik psichologinę priklausomybę. Nikotinas sugeba jungtis į organizmo medžiagų apykaitą, todėl negavęs savo dozės rūkalius jaučia abstinenciją, - kalbėjo A. Lekštutis. – O mesti rūkyti visų pirma sudėtinga dėl motyvacijos stokos. Vaikų sveikata – pasirodo, irgi netinkama motyvacija, ypač tiems tėvams, kurie dar išgeriantys. Tačiau manau, kad atsisakymas šio įpročio priklauso nuo žmogaus vidinės inteligencijos laipsnio“.
Svarbiausia – vidinė motyvacija
Psichiatras Aleksandras Slatvickis įsitikinęs, kad kelti klausimą, kodėl tėvams taip sunku mesti rūkyti net dėl savo vaikų, yra pernelyg vienpusiška. „Tai priklausomybės liga, ir atsisakyti įprastos medžiagos yra labai sunku – tai sudėtingas procesas, - kalbėjo gydytojas. – Tačiau aš rūkymo nelaikau fizine priklausomybe, nors kai kurie mokslininkai ir mėgina tai įrodyti. Tai psichologinė priklausomybė. O atsikratyti jos nepadeda jokie išoriniai faktoriai
– nei teigiami, nei neigiami. Svarbiausia – suvokti rūkymo žalą savo sveikatai. Tačiau jei žmogus nesupranta, kad nuo to jam blogiau, jei rūkė jo senelis, tėvai, jis nemato nieko blogo ir pats rūkydamas“.
Todėl, pašnekovo pastebėjimu, net jei tėvai ir draudžia vaikams traukti dūmą, bet šie, matydami tai darant juos pačius, vis tiek linkę pabandyti. „Vaikui ar paaugliui rūkymas tuomet siejasi su suaugusiųjų pasauliu, ir norėdamas būti panašus į savo tėvą, jis bando užsirūkyti. Aš tai vadinu užburtu priklausomybių ratu, - sakė A. Slatvickis. – O neturintiems žalingų įpročių tėvams, norintiems apsaugoti savo vaiką nuo neigiamos bendraamžių įtakos, aš visų pirma siūlau mokyti savarankiškumo. Jei vaikas šeimoje žinos, kad jo nuomonė yra vertinama, kad sprendimai priimami atsižvelgiant ir į jį, tad daug lengviau galės pasakyti „ne“ ir bet kokių psichotropinių medžiagų, taip pat – ir tabako, vartojimui. Tokiu atveju tikrai netinka gąsdinimai, daug geriau, kai tėvas vaikui pasako: “Žinau, kad esi protingas, savarankiškas vaikinas, ir aš pasitikiu tavimi, kad sugebėsi atsispirti tabakui, alkoholiui ar narkotikams“.
Šių metų planuose – buvusių rūkalių programa
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojo Povilo Radzevičiaus teigimu, iki šiol Lietuvoje veikė įvairios rūkymo prevencijos programos, bet šiemet planuoja startuoti ir psichologiškai motyvuojanti rūkalius atskratyti žalingo įpročio. „Kol kas laukiame Europos Komisijos patvirtinimo dėl bendradarbiavimo, - sakė P. Radzevičius. – Komisija gal mus parems įvairiais leidiniais, o vykdant programą planuojama išleisti ir įvairių lipdukų, internetinė sveitainė lietuvių kalba jau veikia, tik su angliška nuoroda“.
Svetainė taip ir pavadinta – buvusių rūkalių vardu „exmokers“. Tai nemokamas internetinis konsultavimas sveikatos priežiūros klausimais, į kurį kviečiami įsitraukti visi, net ir tie, kurie dar neapsisprendė mesti rūkyti. Pirmasis iš penkių eksrūkalių žingsnių taip ir vadinasi – „neplanuoju liautis“, paskutinis – „jau prieš kurį laiką mečiau“.
Departamentas tikisi efektyvaus programos starto, nes čia buvę rūkaliai padės ir vieni kitiems, dalinsis savo istorijomis.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Rosen L, et al "Parental smoking cessation to protect young children: A systematic review and meta-analysis" Pediatrics 2012; 129: 158-169.