Šeštadienis, 2024.09.14
Reklama

Nerūkyti nieko nekainuoja

2011-12-15 09:35:39

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas), artėjant dar vienam tabako gaminių brangimui, ragina rūkalius įvertinti šiam žalingam įpročiui kasdien iššvaistomus pinigus. Interaktyvi skaičiuoklė „Nerūkyti nieko nekainuoja” leis apskaičiuoti, kiek pinigų rūkalius jau išleido rūkydamas ir kiek išlaidų turės ateityje. Taip pat skaičiuoklė padės įvertinti, kiek gyvenimo metų rūkantysis jau prarado. Departamentas, primindamas rūkantiesiems apie šio žalingo įpročio sukeliamą didžiulį asmeninių finansų nutekėjimą, skatina susimąstyti apie metimo rūkyti teikiamus privalumus. 

Išlaidauti galima racionaliau

Nors pasaulinė ekonominė rūkymo žala skaičiuojama šimtais trilijonų Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių, apie finansinius nuostolius, kuriuos patiria kiekvienas rūkantysis asmeniškai, dažnai pamirštama.

„Paradoksalu, kad didelė dalis rūkančiųjų, kurie pastaraisiais metais patiria finansinius sunkumus, apkarpo savo biudžetą daugelyje sričių, tačiau sąmoningai vengia suskaičiuoti, kiek galėtų sutaupyti, jei dabar pat nustotų rūkyti“, – teigia pagalbos metantiems rūkyti linijos konsultantė Rūta Balčiūnaitė.

Be jokios abejonė,s metęs rūkyti žmogus staiga netaps turtuolis, tačiau sutaupytas lėšas panaudos daug racionaliau. „Negaliu sakyti, kad metus rūkyti mano kišenės išsipūtė. Tikrai ne. Tačiau po t,o kai nugalėjau savo priklausomybę, pajutau, kad išlaidauju daug racionaliau. Ėmiau pirkti kokybiškesnius maisto produktus, drabužius, be to, daug daugiau dėmesio galiu skirti savo pomėgiams – motokrosui ir slidinėjimui. Rūkyti pradėjau būdamas dar paauglys. Tuomet galvojau, kad surūkydamas dvi cigaretes per dieną, pinigų stygiaus net nepajusiu, tačiau neįvertinau, kad laikui bėgant mano priklausomybė vystysis ir augant nikotino poreikiui dvi cigaretės virs dešimtimis“ – savo prisiminimais dalijosi dvidešimt dvejus metų rūkęs vilnietis Tomas.

„Jei rūkyti nustočiau šiandien...“

Itin dažnai pinigams ir toliau kapsint į balą, metimas rūkyti atidedamas kuo vėlesniam laikui. Ne paslaptis, kad rūkaliai dūmais paleidžia dideles sumas pinigų, net nesusimąstydami, kaip naudingiau būtų galima panaudoti išleidžiamus pinigus. Slenkant savaitėms, mėnesiams, metams ir netgi dešimtmečiams, kol rūkaliams stinga ryžto, pinigų, išleidžiamų cigaretėms, kiekis gali panašėti į lobį. Pamėginkime išsivaizduoti, kad rūkorius nustoja rūkyti tiesiog šiandien. Tarkime, kad vidutiniškai jis per dieną surūko pusę pakelio cigarečių ir tai jam kainuoja 4.50 litų.

Toks žmogus po dviejų savaičių sutaupys 63 litus (to pakaktų 5 bilietams į kiną); po mėnesio – 135 litus (to pakaktų mėnesio abonementui į sporto klubą); dviejų mėnesių – 270 litų (to pakaktų kokybiškai avalynei įsigyti); po trijų – 405 litus (to pakaktų mėnesio buto nuomai); po pusmečio – 810 litų (to pakaktų dviračiui); po metų – 1642 litus (to pakaktų išmaniajam telefonui); po penkerių metų – 8212 litų (to pakaktų turistinei kelionei į Niujorką dviems); po dešimties metų - 16425 litus (to pakaktų automobiliui).

Atidėjęs pinigus skirtus cigaretėms į taupyklę kiekvienas rūkalius suglums iš nuostabos pamatęs, kiek pinigų pavyko sutaupyti.

Netiesioginės išlaidos

 Be jokios abejonės, rūkančiųjų patiriamos išlaidos neapsiriboja vien tik tabako gaminiams įsigyti išleidžiamais pinigais. Negalima pamiršti, kad rūkoriai daugiau lėšų išleidžia sveikatos priežiūros išlaidoms ir naudoja daugiau vaistų. Kiek reikės išleisti pinigų rūkymo sukeltoms ligoms gydyti, apskaičiuoti pabandę ispanai nustatė, kad tikrosios išlaidos vienam pakeliui cigarečių yra 107 eurai.

Užsienio šalyse rūkaliams tenka mokėti daug didesnes gyvybės, sveikatos, namų ir automobilių draudimo įmokas. Be to, nuo šio žalingo įpročio nukenčia net žmogaus nuosavybė: paprastai rūkoriams dėl visur įsisunkusio cigarečių kvapo sunkiau parduoti nekilnojamą turtą, automobilius ir kitus daiktus (pvz., baldus).

Reikia paminėti, kad rūkaliams darbo rinkoje dažnai tenka antraeilis vaidmuo. Vis daugėja darbdavių, kurie rūkančius asmenis į darbą priima nenoriai, gerai suvokdami, kad pastarieji daug dažniau sirgs bei daug laiko praleis tenkindami nikotino poreikį. Remiantis kitų šalių apskaičiavimais, rūkaliai uždirba 4% - 11% mažiau nei jų nerūkantys kolegos, o tai, žinoma, nulemia mažesnes pensijų išmokas.

Netrukus tabako gaminiai vėl brangs

Artimiausias tabako gaminių branginimas numatomas 2012 m. kovo 1 d., kuomet padidinus specifinį akcizų tarifą, cigarečių kaina šoktels nuo 132 iki 140 litų už 1000 cigarečių. Cigarečių pakelis vidutiniškai turėtų pabrangti apie 30 centų.

Pagal Europos Sąjungos reikalavimus nuo 2018 m. akcizo tarifas Lietuvoje visoms cigaretėms turės būti ne mažesnis nei 311 litų už 1000 cigarečių (dabar jis siekia 221 litą). Departamentas skatina visus rūkorius, įvertinus cigaretėms išleidžiamas pinigų sumas, mesti rūkyti ir įsigyti taupykles.

Departamentas visus rūkalius, jų šeimos narius ir draugus kviečia išmėginti skaičiuoklę „Nerūkyti nieko nekainuoja“ www.ntakd.lt

Vaida Liutkutė

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų