Gimdymas namuose – Lietuvos visuomenei gana jautri tema. Iki šiol vieningai nenutariama – ar gimdymą namuose vertinti kaip teisėtą ir savaime suprantamą būsimos mamos pasirinkimą, ar kaip grįžimą į praeitį. O ir nutarti būtų sunku. Todėl, kad čia susipina daugybė faktorių: medikų rekomendacijos, per dešimtmečius nusistovėjusi kūdikio priėmimo procedūra gimdymo namuose, visuomenės suformuoti stereotipai, emocinis ir fizinis komfortas mamai bei į pasaulį besibeldžiančiam kūdikiui ir taip toliau. Tačiau kol Lietuvoje gimdymas namuose dažniausiai lieka diskusijų objektu, kai kuriose šalyse pastebimi šiokie tokie pokyčiai. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje.
Naujos rekomendacijos
Gegužės viduryje Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos instituto atstovai surengė susitikimą ir pateikė naujas rekomendacijas: „Norime padrąsinti ir paskatinti kuo daugiau moterų gimdyti namuose, dalyvaujant kvalifikuotam specialistui. Remdamiesi turimais duomenimis, manome, kad taip yra naudingiau tiek mamai, tiek pačiam kūdikiui. O mamos ir vaiko gerovė turėtų būti svarbiausia. Žinoma, rekomendacijos galioja, jei tik būsima mama neserga astma, epilepsija, diabetu ar kokiomis kitomis lėtinėmis ligomis. Trumpai tariant, jei yra labai maža komplikacijų tikimybė“.
Ypač akcentuoti gimdymo namuose privalumai, kai moteris laukiasi ne pirmo vaikelio: „Daugeliui moterų, kurios laukiasi ne pirmą kartą, gimdymas namuose yra toks pats saugus, kaip ir ligoninėje. Ypač jei pirmojo gimdymo metu nebūta jokių komplikacijų. Čia svarbi užduotis mūsų šalyje atitenka kvalifikuotoms pribuvėjoms. Jos turėtų informuoti būsimas mamas apie galimybę gimdyti jaukioje, joms pažįstamoje aplinkoje, prižiūrint profesionaliam specialistui. Ne tik informuoti, bet ir paskatinti, padrąsinti, atsakyti į visus iškilusius klausimus.“
Savo rekomendacijas Sveikatos apsaugos instituto atstovai perdavė kone svarbiausiai Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos grandžiai - National Health Service (NHS). Jei NHS apsvarstytų ir sutiktų priimti naujas gaires, prasidėtų radikalūs pokyčiai. Mat iki šiol Jungtinėje Karalystėje tik 2 – 3 proc. būsimų mamų pasirenka gimdymą namuose, prižiūrint ir padedant kvalifikuotam specialistui. Likusi ir didžioji moterų dalis linkusi pasitikėti ligoninėmis. Čia būsimos mamos jaučiasi saugiau, „jei kas nutiktų“.
Moteris pati turi nuspręsti, kur gimdyti
Jei gimdymą priimantys specialistai vadovautųsi naujomis gairėmis ir suteiktų daugiau informacijos apie gimdymo namuose ir ligoninėje trūkumus, rizikas ir privalumus, daugiau moterų įsidrąsintų gimdyti namuose. Tokias rekomendacijas teigiamai priėmė Jungtinės Karalystės Karališka pribuvėjų kolegija.
Kolegijos vadovė Cathy Warwick kalbėjo: „Iki šiol moterys kone neturėjo pasirinkimo, kur gimdyti. O jei nuspręsdavo gimdyti namuose, neretai susidurdavo su savotišku visuomenės ar artimųjų nepritarimu. Šie faktoriai, ko gero, atbaidydavo ir dvejojančias dėl teisingo pasirinkimo nėščiąsias. Naujos gairės turėtų būti vienu iš gimdymo proceso strateginių pagrindų – moteris pati nusprendžia, kur norėtų gimdyti“.
Valstybė siekia tik sutaupyti?
Tačiau akušeriai ginekologai į viską žiūrėjo skeptiškiau. Karališkoji akušerių ginekologų kolegija Jungtinėje Karalystėje yra paruošusi daugiau nei 10 tūkst. specialistų. Anot šios kolegijos atstovų, jie paremia siūlomas naujas gaires tik tuo atveju, jei gimdymo komplikacijų rizika labai maža. Bet net tada turėtų būti lengvai ir greitai pasiekiamas specialus medicininis transportas. Šis transportas galėtų nedelsiant nugabenti į artimiausią gimdymo įstaigą, jei išsivystytų komplikacijos ar reiktų nuskausminimo.
Apie naujas gimdymo priėmimo gaires yra ir dar kitokių nuomonių. Pavyzdžiui, kad skatindama gimdymą namuose valstybė tenori sutaupyti. Štai Karališkosios akušerių ginekologų kolegijos prezidentas David Richmond balandį teigė, jog dėl ligoninėse apkarpytų etatų, dėl vis mažėjančio valstybės skiriamo finansavimo ligoninėms, perpildytų gimdymo namų kasmet Jungtinėje Karalystėje miršta apie 300 kūdikių.
Anot kolegijos prezidento, ligoninės Anglijoje susiduria su didžiausiu gimstamumu per pastaruosius 40 metų. Tad visoje Jungtinėje Karalystėje papildomai reiktų dar bent 5 tūkst. akušerių ginekologų.
Tad ar tikrai valstybė nebando tiesiog sutaupyti? Juk gimdymas namuose atsieina kur kas pigiau. Pagal apskaičiavimus, kone pusantro karto. O didinti etatų skaičių ar paruošti tūkstančius specialistų artimiausiu metu nelabai yra už ką.
Belieka tikėtis, jog tokios rekomendacijos bent paremtos ne iš piršto laužtais tyrimais, spėjimais ir nepakenks svarbiausiam šioje istorijoje objektui – būsimai mamai ir kūdikiui.
Teisininkė Ona Valainienė (bendruomenė „Gimimas. LT“ (www.gimimas.lt): "Lietuvoje nėra net pasirinkimo galimybės"
Visų valstybės sveikatos strategijų, rekomendacijų gimdymo srityje esmė turėtų būti ta, kad moteris (šeima) pati sąmoningai, atsakingai ir informuotai galėtų nuspręstų, kur ir kaip gimdys. Sveikatos politikos tikslas - sukurti prielaidas, kad visa objektyvi informacija, nešališka specialisto konsultacija gimdymo klausimu būtų prieinama. Turi būti sudarytos galimybės motinai ir jos naujagimiui saugiai gimdyti ir gimti namuose. Kad tai yra įmanoma bei valstybei kainuoja netgi pigiau nei gimdymas ligoninėje, parodo pastarosios tendencijos Jungtinėje Karalystėje.
Lietuvoje, deja, to neturime. Nėra net pačios pasirinkimo galimybės. Kur gimdyti, sprendžia valstybė, o ne moteris.
Gimdymo ne ligoninėje teisinio reglamentavimo - taisyklių nustatymo siekiame jau trečius metus. Valdžia teisės aktais turėtų apibrėžti tokius niuansus kaip rizikos faktoriai, kurių neturi būti gimdant ne ligoninėje, namų aplinka, artimiausias atstumas iki ligoninės, akušerio patirtis, licencijavimas, draudimas, atsakomybės ribos ir pan. Apmaudu, kad Lietuvoje šis klausimas valstybės institucijose tiesiog nukišamas į stalčių.
Šaltiniai