Šių metų lapkričio mėnesį sukako 20 metų, kai Klaipėdos universitetinėje ligoninėje implantuotas pirmasis klubo sąnarys. Taip buvo pradėtas realizuoti tuo laikotarpiu ambicingas šiuolaikinis sąnarių implantacijos projektas. Pradėtas kartu su kolegomis iš Švedijos Lundo universiteto ir Karlskronos ligoninės vėliau buvo plėtojamas Klaipėdos universitetinės ligoninės administracijos, gydytojų ir viso kolektyvo iniciatyva ir nuosekliu darbu.
Pažvelgus atgal
Pradėti naudoti nauji metodai, pradėti protezuoti kiti sąnariai. Labai greitai, praėjus vos 2 metams, 1993-aisiais buvo atliktos ir pirmosios kelio sąnario endoprotezavimo operacijos. Vėliau pirmieji Lietuvoje ir vieni iš pirmųjų Europoje pradėjome protezuoti čiurnos sąnarį šiuolaikiniu STAR protezu. Šiandien jau įgyta patirtis keičiant plaštakos ligos pakenktus plaštakos sąnarius, peties ir alkūnės sąnarius, veido ir žandikaulių chirurgai protezuoja smulkų apatinio žandikaulio sąnarį.
Per šį 20 metų laikotarpį sąnarių endoprotezavimas visą laiką buvo ligoninės inovacijų ir dėmesio centre. Sąnarių endoprotezavimo procedūras išmoko 13 ortopedų-traumatologų ir kitų specialybių gydytojų, priešoperacinį ir pooperacinį skausmą bei paciento būklę valdo įgudęs anesteziologų ir reanimatologų kolektyvas. Kasmet planiškai ir skubos tvarka protezuojama per 800 sąnarių.
Kompleksinis požiūris į sąnarių patologiją, reumatologų, reabilitologų ir ortopedų-traumatologų bendravimas, ligoninėje prieinami šiuolaikiniai laboratoriniai, radiologiniai tyrimo metodai bei pažangus ir palankus ligoninės vadovybės požiūris į šią chirurgijos sritį leido įdiegti ir unikalius sąnarių protezavimo metodus. Jau daugiau nei 10 metų taikomas vienpusis kelio sąnario protezavimas pažangiausiu šio tipo protezu „Oxford Uni“. Taikant minimaliai invazyvią techniką, pakeičiamas ne visas, o tik pakenktas kelio sąnario gumburas. Pacientas jau po 2 dienų gali savarankiškai judėti ir grįžti į normalų gyvenimą. Klubo sąnariai protezuojami implantuojant moderniuis becementinio tvirtinimo protezus, dvigubo mobilumo gūžduobės komponentus, taikant paskutinės kartos aukšto atsparumo trinčiai polietileno ir keramikos paviršius.
Dėmesys – operacijos atlikimo tikslumui
Pastaruoju metu, siekiant kuo geresnių atokių rezultatų, ypatingas dėmesys kreipiamas į operacijos atlikimo tikslumą. Tai ypač aktualu operuojant kelio sąnarį.
Kiekvienas pacientas skirtingas ne tik sąnarių ir viso kūno anatomija, bet ir mobilumu bei subjektyviais lūkesčiais. Lygiai taip skiriasi ir operuojantys chirurgai - savo patirtimi, kruopštumu ir gabumais.
Aišku, šiuolaikiniai instrumentai, naudojami kelio sąnariui protezuoti, maksimaliai pritaikyti tiksliai implantuoti endoprotezo komponentus, tačiau palyginti maža operacinė žaizda ir kiti objektyvūs faktoriai apsunkina orientaciją operacijos metu, kai reikalinga užtikrinti endoprotezo padėtį ne vienoje, o trijose plokštumose.
Jau kuris laikas buvo bandoma panaudoti išorinės navigacijos prietaisus, kai buvo bandoma orientuoti endoprotezo komponentus pagal išorinių orientyrų padėtį. Optinius ar elektroninius orientyrus ant anatominių paciento taškų tvirtina pats chirurgas, neišvengiama subjektyvaus faktoriaus ir neužtikrinamas tikslumas. Operacija užsitęsdavo, sudėtinga ir brangi įranga užgriozdindavo operacinę, o
rezultatas nebuvo norimai geras.
Virtuali „repeticija“
Didelė tarptautinė ortopedijos įrangos kompanija „Biomet“ ir Belgijos IT kompanija „Materialise“ prieš porą metų pasiūlė originalią ir paprastą išeitį. Vietinėje ligoninėje su kompiuterinio skenavimo arba magnetinio rezonanso pagalba atliekamas planuojamos operuoti paciento kojos tyrimas ir informacija persiunčiama į kompanijos kompiuterinio planavimo centrą.
Pagal individualius paciento duomenis sukuriamas trimatis kojos modelis. Specialia programine įranga virtualiai atliekami planuojami kaulų pjūviai ir pritaikomi bei teisingai orientuojami endoprotezo komponentai. Duomenys persiunčiami operuojančiam chirurgui, kuris kompiuterio ekrane susipažista su planuojama operacija, ją įvertina, jei reikia - pasiūlo pakeitimus operacijos plane, dar kartą viską patikrinęs patvirtina operacijos planą.
Gavę patvirtintą operacijos planą, belgai pagamina specialiai pacientui pritaikytus, t. y. orientuotus pagal paciento sąnario padėtį instrumentus, kuriais chirurgas atlieka sąnarinių paviršių pjūvius ir be jokio vargo implantuoja endoprotezą. Rezultatas garantuotas, kadangi viskas buvo „surepetuota“ dar prieš operaciją.
Metodika taikoma ir Klaipėdoje
Metodika labai tiksli ir santykinai paprasta, todėl ji plinta Europoje ir JAV. Palyginti greitai ji jau pasiekiama ir mūsų pacientams. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje jau operuoti 3 pacientai panaudojant „Signatare“ personaliai pritaikytus instrumentus ir „Biomet Vanguard“ kelio sąnario protezą.
Pirmuosius pacientus šia metodika operavę Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojai ortopedai Vidmantas Žegunis ir Algimantas Čebatorius teigia, kad operacijos įspūdžiai pranoko visus lūkesčius.
Beje, suderinti ligoninės kompiuterinio tomografijos aparato programas pagal belgų kompanijos reikalavimus gydytojui radiologui Arūnui Daračiui pavyko be jokio vargo.
Operacijos metu reikėjo paruošti ir panaudoti tik nedidelę dalį įprastų kelio sąnario protezavimo instrumentų, nes komponentų dydis ir orientacinė jų padėtis jau buvo žinomi iš anksto. Operacija truko apie pusvalandį trumpiau.
Gautas geras klinikinis ir rentgenologinis rezultatas.
Taip pat ligoninėje pradėta taikyti nauja pooperacinio skausmo valdymo programa. Kompleksas priemonių, taikomų prieš operaciją, operacijos metu ir pooperaciniu periodu, padės išvengti skausmo po kelio sąnario operacijos. Ne paslaptis, kad dėl pooperacinio skausmo baimės kai kas net atsisako ar atideda operacijas.
Vidmantas Žegunis,
gydytojas ortopedas-traumatologas,
KUL Traumatologijos departamento vadovas