Šeštadienis, 2023.06.03
Reklama

Motinos pienas – tinkamiausias kūdikių maistas

2011-08-02 11:49:49

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos specialistai primena, jog rugpjūčio 1-7 dienomis 170 pasaulio valstybių, tarp jų ir Lietuvoje, minima Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė.  Šiais metais Pasaulinis aljansas už žindymą (World Alliance for Breastfeeding Action) paskelbė temą: ,,Pasikalbėkime! Žindymas - 3D patirtis". Pasaulinę žindymo savaitę visuomenė skatinama kalbėtis apie žindymo svarbą vaiko ir maitinančios mamos sveikatai.

Algirdo Kubaičio nuotr.

„Šiandien jau neabejojama, kad motinos pienas yra tinkamiausias naujagimių ir kūdikių maistas, o žindymas turi ypatingą biologinį bei emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai.  Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) kūdikių ir vaikų mitybos ekspertų rekomendacija vienareikšmiška: pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius tik išimtinis kūdikio žindymas (kūdikių maitinimas tik motinos pienu, neduodant jokiu papildomų produktų ir gėrimų) yra pats geriausias jo maitinimo būdas, toliau tęsiant žindyti vaiką iki 2 metų ar net ilgiau, arba tiek laiko, kiek jis nori ir mama apsisprendžia tai daryti“ , -   pasakojo visuomenės sveikatos specialistė Vaiva Rimkutė. Ji skaito paskaitas Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro organizuojamoje „Tėvelių mokykloje“.

Kodėl mamos turėtų pasistengti savo kūdikius žindyti  kuo ilgiau? Pasak specialistų, motinos piene yra būtent tų medžiagų, kurių reikia kūdikiui. Yra ištirta, kad motinos piene yra 400 medžiagų, kurių neaptiksime jokiame jo pakaitale.  Jis lengvai virškinamas ir efektyviai pasisavinamas, saugo kūdikį nuo infekcinių ir neinfekcinių ligų kūdikystėje ir vėlesniame amžiuje, padeda kūdikiui vystytis emociškai ir intelektualiai. Krūtimi žindomi kūdikiai rečiau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo, mažiau serga kvėpavimo takų, virškinimo sistemos ligomis, juos daug rečiau kamuoja alergijos ir nutukimas. Motinos pienas nieko nekainuoja. Žindant stimuliuojami moters hormonai oksitocinas ir prolaktinas, kurie skatina biologinį motinystės pagrindą: kantrybę, toleranciją, pasitikėjimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Šie hormonai mamas saugo nuo daugelio ligų: krūties, kiaušidžių ir gimdos vėžio, osteoporozės.

Sėkmingam žindymui didelę įtaką turi mamos požiūris į kūdikio maitinimo procesą, nusiteikimas įveikti iškylančias problemas. Pirmagimį auginančiai mamai iškyla nemažai su žindymu susijusių klausimų: kaip seksis pirmą kartą, ar  užteks pieno, kiek kartų per parą žindyti?

„Labai svarbios pirmosios paros, kai visko tenka mokytis mamai ir kūdikiui kartu. Dauguma problemų atsiranda dėl netinkamos žindymo technikos. Nuo pat pirmų dienų stenkitės kūdikį dėti prie krūties tiek dažnai, kiek jis to nori. Yra normalu, jeigu vaikui bus duodama krūtis kad ir 20 kartų per parą. Nereikia skaičiuoti maitinimų, taip yra skatinama natūrali pieno gamyba ir jo nepritrūks. Kad  nesusidarytų pieno stazė, nemaitinkite iš tos pačios krūties. Mama, dar gulėdama pogimdyminiame skyriuje, turėtų nebijoti klausti ten dirbančio personalo ir prašyti pirmųjų praktinių pamokų, kaip taisyklingai pradėti kūdikio žindymą. Dažnai užtenka tik kelių pastabų, kad atsirastų glaudesnis ryšys tarp mamos ir kūdikio. Tad grįžus namo  yra lengviau savarankiškai tęsti  žindymą“ , - teigė visuomenės sveikatos specialistė.

Daugelis moterų, iškilus pirmiems sunkumams, skuba kuo greičiau užbaigti kūdikio žindymą. Vienos galvoja, kad joms trūksta pieno, kitos nerimauja, kad krūtys praras savo grožį, priaugs svorio. Neretai  tampama reklamos aukomis, norima save realizuoti, turėti daugiau laisvo laiko ir tada pereinama prie dirbtinio maitinimo. Dauguma mamų pergyvena kelis kritinius laikotarpius, kuomet vaikui ima stigti pieno.  To priežastimi gali būti staigus vaiko svorio padidėjimas, ar ribojamas, netaisyklingas žindymas, galų gale maitinančios mamos patiriamas stresas. Atsitikus šiai situacijai mamos griebiasi buteliuko ir nustoja maitinti kūdikį krūtimi. Tokiu atveju nereikia nuleisti rankų ir keletą dienų kūdikį dažniau žindyti. Taip bus paskatinta pieno gamyba ir galėsite vėl sėkmingai tęsti kūdikio maitinimą krūtimi. Nepriklausomai nuo to, kada kūdikis pradėjo gauti papildomą maistą, jį ir toliau reikia maitinti motinos pienu. Žindymą rekomenduojama tęsti ir antrais vaiko gyvenimo metais.

Didelė dalis mamų gali gana ilgai maitinti kūdikį savo pienu. Tačiau  iškilus sunkumams, mamoms  reikia daugiau ryžto ir žinių, kad galėtų sėkmingai ir kuo ilgiau maitinti savo vaiką motinos pienu, kuris  yra svarbus energijos, baltymų ir vitaminų šaltinis.

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro rengiamose „Tėvelių mokyklos“ paskaitose ypatingas dėmesys buvo skiriamas natūraliam maitinimui. Paskaitas apie natūralų maitinimą išklausė apie pusantro šimto būsimų tėvelių.

Klaipėdos m. VSB inf.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: žindymas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų