Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Mokslininkai teikia vilčių nuo paralyžiaus kenčiantiems žmonėms

vlmedicina.lt | 2014-03-17 09:20:59

Mokslininkai vis ieško būdų, kaip pagerinti kasdienybę žmonių, kenčiančių nuo paralyžiaus, sukelto įvairių traumų ar instulto. Kompiuteris, kuris įrašo elektrinius neuronų impulsus, siunčia juos į smegenis ir paverčia judesio signalais, jau yra sukurtas. Tačiau tokia kompiuterio bei smegenų jungtis leidžia pajudinti tik prietaisus, pavyzdžiui, mechanines rankas.

Smegenys
© Fotolia.com

Dabar minėtas mechanizmas yra tobulinamas – Kornelio universiteto (JAV) mokslininkės Maryam Shanechi ir Ziv William tikisi, kad neuroniniais impulsais galima priversti judėti ne tik mechaninius prietaisus, bet ir gimtąsias žmonių galūnes jiems apie tai tiesiog pagalvojus.

Kai paralyžiaus sukaustyti pacientai įsivaizduoja ar planuoja judesį, neuronai smegenų motorinėse žievės srityse vis tiek aktyvuojasi, nors komunikacija tarp smegenų ir raumenų yra nutrūkusi. Implantuojant sensorius į šias smegenų dalis, nervinė veikla gali būti įrašoma ir paverčiama į paciento trokštamą judesį, pasitelkiant matematinę transformaciją vadinamą dekoderiu (angl. decoder). Ši kompiuterio bei smegenų jungtis leidžia pacientams daryti judesius tiesiogiai mintimis.

Tyrinėtojų komanda atliko ir pademonstravo bandomuosius testus su smegenų žievės ir stuburo protezu, kuris sujungia du subjektus ir vienam iš jų leidžia siųsti įrašytus nervinius signalus kitam subjektui, kuris tuo metu yra laikinai ramus. Ši demonstracija yra žingsnis į priekį tobulinant kompiuterių bei smegenų jungtis paralyžiuotoms galūnėms, kurias žmogus gali kontroliuoti tik savo smegenimis.

Mokslininkų darytame eksperimente dalyvavo du gyvūnai, iš kurių vienas elgėsi kaip judėjimo valdytojas, „šeimininkas“. Jis nuspręsdavo, kaip reikia judėti ir generuodavo nervinę veiklą, kuri buvo iššifruojama į numatytą judesį. Šis judesys buvo panaudojamas tiesiogiai kontroliuoti kito gyvūno galūnę, elektriniais impulsais stimuliuojant jo stuburo smegenis. Taip mokslininkės pademonstravo, kad judrus gyvūnas gali kurti dvimatį judėjimą nejudančio gyvūno galūnėje.

Anksčiau tyrimai buvo atliekami pasitelkus gyvūną su laikinai paralyžiuota galūne. Tačiau eksperimentinė naujovė šįkart buvo du skirtingi gyvūnai. Mokslininkės tvirtino, kad jie turi tikrą paralyžiaus modelį – vieno gyvūno smegenys ir kito gyvūno galūnės neturėjo jokio fiziologinio ryšio. O būtent taip yra ir paralyžiuoto paciento atveju.

Visgi, mokslininkės teigia, kad sunku ne tik iššifruoti įrašytą nervinę veiklą į tikslų judesį, bet ir stuburo smegenų stimuliavimu priversti tiksliai judėti paralyžiuotą galūnę.

Shanechi laboratorija ir toliau žada plėtoti vis sudėtingesnes kompiuterio bei smegenų jungties struktūras, dar labiau vystyti algoritmus, kurie yra naudojami paralyžiuotų galūnių valdymo teorijai bei signalų apdorojimui, ir naudoti tai konstruojant aukštos kokybės protezus. Šios struktūros galės būti panaudojamos valdant išorinį įrenginį arba gimtąją galūnę. Apskritai tokia su gyvūnais patvirtinta struktūra gali leisti pacientui atlikti sudėtingiausius judesius naudojant mechanines rankas ar paralyžiuotas galūnes.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą projektą „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.


Logo

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų