Antradienis, 2025.03.18
Reklama

Minime Pasaulinę AIDS dieną Šiauliuose: ,,Siekiame nulio: nulio naujų ŽIV infekcijų, nulio diskriminacijos, nulio mirčių nuo AIDS"

vlmedicina.lt | 2012-11-29 10:21:03

Šiauliuose užkrėstųjų ŽIV skaičius grėsmingai didėja: 2010 m. nustatyta 7 nauji atvejai (4 vyrai ir 3 moterys), o 2011 m. – jau 15 naujų atvejų (14 vyrų ir 1 moteris). Lietuvoje naujų ŽIV atvejų skaičius irgi išaugo (153 nauji atvejai 2010 m. ir 166 2011 m.). Dauguma naujai užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje priklauso 25-34 metų amžiaus grupei.

Prezervatyvai
ŽIV užsikrečiama ir lytiniu keliu - svarbu saugotis. Redakcijos archyvo nuotr.

Kvietimas jaunimui

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras atsakingą ir aktyvų jaunimą kviečia jungtis ir lapkričio 30 d. dalyvauti flashmob akcijoje. Kuo daugiau mūsų dalyvaus ir kuo garsiau sutriukšmausime, tuo didesnė tikimybė mus išgirsti ir atkreipti dėmesį į ŽIV ir AIDS problemą. Organizatoriai visiems akcijos vykdytojams išdalins švilpukus (jais reikės triukšmauti). Prie „Gaidžio“ laikrodžio (Vilniaus g., pėsčiųjų bulvare) lygiai 12 val. kuo garsiau švilpsime 1 minutę ir skirstysimės dalindami miestiečiams švirkšto formos tušinukus, prezervatyvus ir informacinius lankstinukus (apie ŽIV tyrimų svarbą). Taip priminsime, kad patys žmonės gali apsisaugoti nuo ligos tikrindamiesi kraują, naudodamiesi barjerinėmis apsaugos priemonėmis lytinių santykių metu ir nuolat primindami savo artimiems apie AIDS grėsmę.

ŠIAULIUOSE GALIMA NEMOKAMAI ATLIKTI GREITĄJĮ ŽIV TESTĄ

gruodžio 3-4 dienomis (9-15 val.) kreiptis į Respublikinės Šiaulių ligoninės Laboratorinės diagnostikos skyriaus Virusologijos laboratoriją (V. Kudirkos g. 99, II terapinis korpusas, II aukštas). Kraujas imamas iš piršto.

Atsakymą sužinosite per kelias minutes.

Lietuvoje pasaulinė AIDS diena minima nuo 1991-ųjų metų. 2011-2015 m. Pasaulinės AIDS dienos tema „Siekiame nulio: nulio naujų ŽIV infekcijų, nulio diskriminacijos, nulio mirčių nuo AIDS". Pastarasis reiškia didesnes galimybes, t.y. kad kuo daugiau žmonių gautų antiretrovirusinį gydymą bei kvietimą vyriausybėms veikti dabar. Tai kvietimas TESĖTI PAŽADUS, įtvirtintus tarptautinėse deklaracijose – Vilniaus, Dublino, Brėmeno ir kitose.

Nuo 1981-ųjų, kada buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti, nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, kurie padeda kovoti su ŽIV (žmogaus imuniteto virusu) ir taip prailginti gyvenimą.

Virusas, pažeisdamas imuninę sistemą, per kelerius metus sukelia AIDS, o žmonės miršta nuo peršalimo, plaučių uždegimo, išsekimo, gripo, vėžio ir kitų ligų, nes organizmas tampa joms neatsparus.

ŽIV užsikrečiama trimis būdais:

- per kraują,

- lytiniu keliu (vaginaliniai, analiniai, oraliniai santykiai),

- iš motinos – vaikui.

Šimtaprocentinė tikimybė užsikrėsti ŽIV yra per kraują. Perpilant kraują, būtina jį patikrinti, tačiau, jei donoras užsikrėtė neseniai, dėl inkubacinio periodo viruso kraujyje galima ir nepastebėti. Tokiu atveju antikūnai vis tiek patenka į kraują, ir po kurio laiko žmogus tampa ŽIV nešiotojas. Lietuvoje ŽIV

labiausiai plinta tarp intraveninių narkomanų.

Užsikrėtimo tikimybė lytiniu keliu yra nuo 1 iki 10 procentų. Užsikrečiama, kai sergama lytinėmis infekcijomis, nes tada lytinių organų oda būna labai pažeidžiama. Taip pat labai nemaža tikimybė užsikrėsti analinio akto metu.

Vaikui ŽIV virusą gali perduoti motina nėštumo, gimdymo metu, maitindama krūtimi. Lietuvoje kol kas nėra užregistruota užkrėtimo per motinos pieną atvejų, nors infekuotų moterų yra. Taikant tinkamas gydymo priemones, galima išvengti kūdikio ligos, net jei mama ir infekuota ŽIV.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, dominuojantis ŽIV plitimo būdas Europoje yra heteroseksualūs santykiai (43 proc.), injekcinių narkotikų vartojimas sudaro 22 proc., homoseksualūs santykiai  ̶ 18 proc., nenustatytas užsikrėtimo kelias  ̶  beveik 16 proc. ir perinatalinis ŽIV infekcijos perdavimas  ̶  apie 1 proc.

 SVARBU ŽINOTI, kad žmonės, užsikrėtę ŽIV, neatrodo ligoti. Didelė dalis žmonių, užsikrėtusių ŽIV, iki tam tikro laiko apie tai net nenutuokia, kol neatlieka specialių tyrimų.

 

Laiku nustačius ŽIV ir nedelsiant pradėjus gydymą gyvenimo trukmė nesutrumpėja. Tačiau yra viena svarbi sąlyga – norint žmogų, užsikrėtusį ŽIV, grąžinti į visavertį gyvenimą, jis privalo kiekvieną rytą ir vakarą vartoti specialiai jam paskirtus vaistus, laikytis kitų reikalavimų.

PROGNOZUOJAMA, kad per artimiausius 50 metų nuo AIDS kiekvieną minutę mirs 10 žmonių. Bus 42 mln. užsikrėtusių, o iš viso mirs 30 mln. žmonių. Prognozės gali ir nepasitvirtinti, jei problema įgis viešumo statusą, žmonės tikrinsis, nebijos garsiai kalbėti apie ŽIV ir AIDS, išsigydys stigmą ir saugos save bei kitus žmones.

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: ŽIV, AIDS
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokiomis medžiagomis dažniausiai apsinuodija lietuviai?
Trečiąją kovo savaitę tradiciškai kalbama apie apsinuodijimų prevenciją. Visuomenė raginama būti budresnė, mat šiuo metu...
Nemokama vakcina nuo erkinio encefalito pasinaudojo tūkstančiai gyventojų – raginama nedelsti
Nuo praėjusių metų rugsėjo visi 50–55 metų gyventojai pradėti skiepyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomi...
Kenksmingos medžiagos tatuiruočių ir permanentinio makiažo dažuose normas viršija  iki tūkstančio kartų
Dar 2022 metais, remiantis REACH reglamentu (angl. Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals)...
Kauno klinikose atliekami pažangūs miego tyrimai: kodėl svarbu rūpintis savo miegu
Netinkami miego įpročiai yra viena iš dažniausių problemų, su kuria susiduria mūsų visuomenė. Pasaulio miego asociacija...
Mažakraujystė slėpė rimtesnę ligą – storosios žarnos vėžį
Kovas – storosios žarnos vėžio žinomumo mėnuo. Nors šios ligos paplitimas visuomenėje didėja, o gyventojai nuola...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų