Praėjusią savaitę Radiacinės saugos centras (RSC) gavo vieno Kauno rajono savivaldybės miestelio gyventojų prašymą atlikti gyvenamosios aplinkos radiologinius tyrimus, nes gyventojai sunerimę dėl sveikatos problemų ir kaip galimą sveikatos pablogėjimo priežastį nurodė būtent onkologinių susirgimų skaičiaus didėjimą. RSC specialistai, gavę gyventojų prašymą, atliko detalų gyvenvietės būstų bei aplinkos radiologinį įvertinimą ir konstatavo, kad jokių padidėjusios spinduliuotės atvejų nenustatyta.
Kasmet į RSC kreipiasi gyventojai su prašymais atlikti gyvenamosios aplinkos radiologinius tyrimus dėl galimo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio gyventojams. Kaip galimą tokio poveikio indikaciją gyventojai dažniausiai nurodo padidėjusį onkologinių susirgimų skaičių.
Apšvita gali turėti įtakos gyventojų sveikatai ir gyvenimo kokybei. Net ir įprastomis gyvenimo sąlygomis gyventojų gaunama apšvita gali būti onkologinių ligų bei genetinių pakitimų priežastimi. Gyventojus apšvita gali veikti planuoto jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių naudojimo metu (profesinė ir medicininė apšvita) ir avarinės situacijos metu, kai dėl tam tikrų aplinkybių sutrinka planuojama veikla. Gyventojai taip pat patiria gamtinės ir dirbtinės kilmės radionuklidų skleidžiamos jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitą (kosminės spinduliuotės, radono ir jo skilimo produktų, radionuklidų, esančių grunte, statybinėse medžiagose, radionuklidų, patekusių į organizmą su maistu, geriamuoju vandeniu ir įkvėpus ore esančių radioaktyviųjų dalelių).
Gyventojų apšvitos vertinimą ir nuolatinę stebėseną reglamentuoja Lietuvos Respublikos ratifikuotos tarptautinės sutartys. Europos atominės energijos bendrijos (Euratomo) steigimo sutarties 35, 36 ir 37 straipsniai įpareigoja valstybes nares laikytis pagrindinių saugos reikalavimų, užtikrinti visuomenės sveikatos apsaugą nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio ir vykdyti gyventojų apšvitos stebėseną.
RSC, siekdamas užtikrinti visuomenės sveikatą nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio, nuolat vykdo gyventojų gaunamos apšvitos stebėseną. Viena iš stebėsenos sudedamųjų dalių – gyvenamosios aplinkos įvertinimas radiacinės saugos požiūriu, siekiant nustatyti, ar gyventojai negauna papildomos apšvitos dėl radionuklidų gyvenamųjų namų statybai naudojamose statybinėse medžiagose, namų ūkyje naudojamuose daiktuose, trąšose ir kitur.
Didžiausią Lietuvos Respublikos gyventojų apšvitos dalį lemia gamtinė ir medicininė apšvita (gaunama diagnostikos procedūrų metu). Kiti apšvitą lemiantys veiksniai (veikla su šaltiniais, radionuklidai, išmetami į aplinką iš šaltinius naudojančių ūkio subjektų, bei radionuklidai, esantys maiste, geriamajame vandenyje ir kiti) turi mažesnę įtaką.
RSC informuoja, kad visais atvejais, kilus abejonėms dėl galimos papildomos apšvitos gyvenamojoje aplinkoje, gyventojai gali kreiptis su prašymu įvertinti situaciją. RSC, vykdydamas pavestas visuomenės sveikatos priežiūros funkcijas, radiologinius tyrimus gyventojų prašymu atlieka nemokamai. Visada yra geriau atlikti įvertinimą ir įsitikinti, kad gyvenamoji aplinka saugi, nei gyventi su nerimu dėl savo ir aplinkinių sveikatos.
rsc.lt