Ketvirtadienis, 2024.10.03
Reklama

Medikai įspėja: yra grybais apsinuodijusių žmonių

silutesnaujienos.lt | 2012-10-01 14:28:06

Prasidėjus grybų sezonui respublikinėje spaudoje apstu nerimą keliančių pranešimų apie grybais apsinuodijusius žmones. Kasmet Lietuvoje registruojama apie 100 apsinuodijimų grybais atvejų, bent 2 žmonės miršta.

Grybai
Redakcijos archyvo nuotr.

Šilutės ligoninės gydytojas anesteziologas - reanimatologas Audrius Markauskas sako, kad šiemet jam dar neteko gydyti nė vieno grybais apsinuodijusio žmogaus. Ankstesniais metais tokių ligonių būdavo, bet nedaug.

Apsinuodijimus grybais gydytojas vadina sezonine ir regionine problema - tokių ligonių daugiau Dzūkijoje, kuri garsėja kaip grybų kraštas.

Kaip ten bebūtų, įsiklausyti į medikų patarimus apie pirmąją pagalbą apsinuodijus grybais verta.

Pavojingiausi - kalpokai ir ūmėdės

Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vyriausioji specialistė Daiva Gutauskaitė sako, jog apsinuodijimo grybais simptomai - pykinimas, vėmimas, viduriavimas prasideda ne iškart, o po grybų valgymo praėjus ir 48 valandoms. Pavojingiausi grybai - vadinamieji kalpokai ir ūmėdės.

Pajutus pirmus simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Kol jie atvyks, galima bandyti sukelti vėmimą geriant daug skysčių.

„Yra įvairių nuodingų grybų. Vieni apsinuodijimo simptomus sukelia iš karto, kiti - po 6-12 ar net 48 valandų. Apsinuodijimai pastaraisiais būna sunkesni“, - įspėja D.Gutauskaitė.

Pavojingiausi grybai yra musmirės. Dažniausiai su balkšvosiomis ar žalsvosiomis musmirėmis painiojami liaudiškai vadinami kalpokai - raukšlėtieji gudukai.

„Musmirėse yra pavojingiausio nuodo, kuris neišverda, neišdžiūva, niekaip neišnaikinamas. Simptomai atsiranda po 6-48 valandų. Po kelių dienų savijauta laikinai pagerėja, todėl žmogus nesikreipia į gydytoją. O kai sveikata vėl pablogėja, jau būna negrįžtamai pažeistos kepenys - galimybės pasveikti dažniausiai nebėra“, - perspėja specialistė.

Į musmires panašios ir kai kurios ūmėdės. Skėtinę stambiažvynę žvynabudę lengva supainioti su smailiažvyne žvynabude, kuri yra nuodinga. Šie grybai skiriasi tik dydžiu, tačiau kol jie jauni, abiejų dydis ir išvaizda vienodi. Lietuvoje yra pasitaikę mirčių nuo šių grybų. Vienas žmogus mirė musmires palaikęs pievagrybiais. Atsargiai rinkite ir kelmučius: 6 jų rūšys - valgomos, dar daugiau - nuodingos.

Apsinuodijama ir nenuodingais grybais

Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjos Sigitos Goštautaitės, šiemet skyriuje gydyta jau kelios dešimtys grybais apsinuodijusių žmonių, vienas mirė.

Ypač daug pacientų buvo rugsėjį. Pasak vedėjos, kartais sugula ir visi šeimos nariai. Per metus sunkių atvejų per visą Lietuvą būna iki 10.

Visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad apsinuodyti galima ir nenuodingais, bet netinkamai paruoštais grybais. Suvalgius netinkamai paruoštų grybų galima susirgti botulizmu - sunkia infekcija su išreikštu centrinės nervų sistemos pažeidimu.

Liga prasideda staiga. Ligonį pykina, džiūsta burna, apima silpnumas, skauda galvą, pakyla temperatūra. Vėliau sutrinka regėjimas, dvejinasi akyse, užkrenta viršutiniai akių vokai. Gali sutrikti kvėpavimas, rijimas. Negydant ligonis miršta dėl kvėpavimo centro paralyžiaus.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Skie­py­tis nuo ko­vi­do ir gri­po – bū­ti­na ir nau­din­ga
Vės­tant orams už­klum­pan­tis gri­pas – vie­na la­biau­siai pa­pli­tu­...
Patikrinkite, ar jūsų namuose nėra pelėsio
Prasidėjus drėgnesniems ir vėsesniems orams, nemažai žmonių patiria peršalimo simptomus. Tačiau gerklės skausmas, čiaudu...
Kodėl verta rinktis korėjietišką kosmetiką paakių priežiūrai?
Paakių oda yra viena jautriausių ir reikliausių veido zonų, todėl jai reikalinga ypatinga priežiūra bei tinkamai parinkt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų