Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Medicinos studentas kyšininkams medikams: „Nepamirškime – visi būsime pacientai“(6)

Ligita Sinušienė | 2015-12-09 00:01:15

 „Tie, kurie ima kyšius, paprastai net nėra labai geri specialistai“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Studentų atstovybės pirmininkas Laurynas Jarukas, kalbinamas Antikorupcijos dienos proga.

raginimas
Geriausia padėka gydytojui - šypsena, o ne materialus atlygis, kurį verčiau paaukokime sergantiems ar skurstantiems, - ragina Lietuvos medicinos studentų asociacija

Ar rinkdamasis studijas žinojote apie Lietuvos sveikatos sistemoje daugiau ar mažiau veikiančią korupciją? Tai Jūsų neatbaidė nuo šios profesijos pasirinkimo?

Žinojau, bet tikriausiai Lietuvoje yra labai mažai žmonių, kurie nežino apie šias problemas: ar artimieji papasakoja, ar kaimynai. Prieš 4 metus, kai stojau į universitetą, korupcijos problema Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje buvo daug didesnė, ypač periferijoje, rajonuose. Pakakdavo paklausyti senelių, kurie žinodavo, kam duoti ir kiek. Ir dar būdavo to netgi reikalaujama. Tai, žinoma, gydytojo profesijai suteikia neigiamą atspalvį, bet vis dėlto neatbaidė nuo studijų. Jaunas žmogus paprastai yra pasiruošęs keisti esamą sistemą.

Kaip ketinate tai keisti?

Korupcija eina paraleliai su žmogaus sąžine, išprusimu, vidinės kultūros lygiu. Yra įsteigta studentiška Lietuvos studentų medikų asociacija, kuri rengia įvairias antikorupcines akcijas. O pats asmeniškai rūpinsiuosi savo vidinės kultūros ugdymu ir išprusimu. Ir su pacientais bendrausiu taip, kad jiems net nekiltų mintis – duoti ar neduoti.

Vis dėlto yra pacientų, ypač – vyresnio amžiaus, kuriems mintis „duoti“ dažnai kyla. Pamodeliuokite mintyse situaciją, kad Jums atliekant gydytojo praktiką pacientas įkyriai bruka pinigus. Kaip elgtumėtės?

(Nusijuokia) Labai paprastai. Pasakyčiau: „Pone, pone, čia filmuojama“. Iš tiesų manau, kad galima ir juoko forma išsisukti iš tokių situacijų, bet ir tvirtai pasakyti, kad ateityje tai negali pasikartoti.

Po studijų ketinate likti Lietuvoje ar išvykti į užsienį? Ar Jūsų pasirinkimui turi įtakos korupcijos apraiškos šioje sistemoje?

Pusę metų teko studijuoti Italijoje, bet manau, kad liksiu Lietuvoje. Nors nesakau „ne“ ir užsieniui. Lietuvoje turime, ką turime. Ir tai – labai puiki sfera keisti sistemą, kad žmonės nebelaikytų gydytojų kyšių ėmėjais. Užsienyje skaidrumo užtikrinimas labai protingai išdėliotas, su tuo buvo dirbama labai daug metų. Ten jau ir žmonių vidinė kultūra yra kitokia.

Kiek, Jūsų nuomone, laiko reikia Lietuvai pasiekti tokio skaidrumo?

Manau, dirbant kryptingai visose pakopose – universitetuose, mokyklose, centrinėje valdžioje – to galima pasiekti per 5-10 metų. Jau ir dabar matome daug teigiamų pokyčių. Situacija rajoninėse sveikatos priežiūros įstaigose ir didžiosiose klinikose jau gan pakenčiama.

Nuo ko gi prasideda korupcija? Nuo paciento požiūrio, mediko, nedėkingos skaidrumui sistemos?

Atsakingi esame mes visi – ir pacientai, ir gydytojai. Pati korupcijos pradžia slypi žmogaus sąžinėje ir vidinėje kultūroje. Nė vienas gydytojas, sąžiningas visų pirma pačiam sau ir savo artimai aplinkai, neims kyšių. Juk žmonės elgiasi skirtingai net ir radę pamestą pinginę. Vieni ją grąžina, kiti – ne. Tai jau ir yra korupcijos indikatorius. Visų pirma žmogus privalo turėti labai aukštą vertybių sistemą ir tik paskui – būti geras specialistas.

O universitete Jums, būsimiesiems gydytojams, diegiamos aukštos vertybės? Kaip?

Taip. Pati studijų programa nėra vien tik specialybės. Universitetas užtikrina visų vertybių įdiegimą – ir filosofijos, ir etikos. Mokomės labai plačiai.

O ar Jūsų gyvenime buvo koks nors lemtingas įvykis, kuris labiausiai sustiprino Jūsų pasiryžimą dirbti sąžiningai?

Atskiro įvykio nepaminėsiu, bet tiesiog stebėjau žmones. Tie, kurie ima kyšius, dažniausiai net ir nėra labai geri specialistai. Paprastai jie ir šiaip blogi žmonės.

Jei kalbėtume apie sąžiningą uždarbį – vis dėlto Lietuvos gydytojai uždirba nepakankamai. Jūsų nuomone, ar tai – pakankamas pagrindas imti kyšius?

Gal labai didelės reikšmės tai ir neturi, bet galbūt gaudamas didelį atlyginimą gydytojas nejaus poreikio dar ir imti kyšį. Ypač, jeigu darbo vieta bus labai brangi ir bijos ją prarasti.

Įsivaizduokite, kad kreipiatės į pacientus, mėgstančius pamaloninti gydytojus dovanomis už geresnę priežiūrą. Ką jiems pasakytumėte?

Reikia puikiai suvokti, kad gydytojai yra ištarę Hipokrato priesaiką ir prisiekę visus gydyti vienodai, nepriklausomai nuo jo turtinės padėties. Tad pasitikėkite gydytojais.

O ką pasakytumėte kolegoms „kyšininkams“?

Vis dėlto senatvėje mes visi būsime lygūs, visi tapsime pacientais. Ir pažiūrėkite jau dabar, ar esate sąžiningi patys sau.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (6)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų