Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Medicinos etikos komisija atvira naujovėms (1)

Zita Katkienė | 2014-04-11 15:39:24

Ligoninės darbo sėkmė labai priklauso nuo to, kaip gydytojas bendrauja su ligoniais ir jo artimaisiais, kaip pacientai bendrauja su medikais, kaip tarpusavyje bendrauja ligoninės darbuotojai ir nuo to, kaip ligoninės vadovai elgiasi su pavaldiniais. Visa tai stebi nematomas Medicinos etikos komisijos žvilgsnis ir imasi spręsti konfliktinių situacijų, kai ligoninės bendruomenėje įsižiebia nedarnos kibirkštėlė. Respublikinės Šiaulių ligoninės Medicinos etikos komisija jau įvertino praėjusių metų rezultatus ir imasi naujų darbų, kuriuos įtakoja ne tik kasdien verdantis sudėtingas didžiulės gydymo įstaigos gyvenimas, bet ir nauji LR sveikatos apsaugos ministerijos bei Lietuvos medicinos etikos tarybos sprendimai.

Gražina Liuda Bekerienė ir Neringa Mikalauskienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės Medicinos etikos komisijos pirmininkė G. L. Bekerienė (dešinėje) ir komisijos sekretorė N. Mikalauskienė nenori, kad jų darbas būtų viešinamas. Zitos Katkienės nuotr.

Klausimai sprendžiami... etiškai

Tyliai, tarsi nepastebai dirbanti Respublikinės Šiaulių ligoninės Medicinos etikos komisija, vadovaujama Moters ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyviosios slaugos skyriaus vedėjos Liudos Gražinos Bekerienės bei komisijos sekretorės pareigas vykdančios Kraujo banko vedėjos, transfuziologės Neringos Mikalauskienės ir dar vienuolikos komisijos narių, tarp kurių ne tik medikai, bet ir visuomenės atstovai bei dvasininkas, dažnai tampa svarbiu ramsčiu ligoninės administracijai.

Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius spaudos konferencijoje

aptarė ligoninės Medicinos etikos komisijos svarbą. „Etika - tai mokslas apie dorovę, kuri apima visus žmonijos sluoksnius, visas profesijas. Etika - tai padorus  elgesys vieno su kitu, besiremiantis  dešimčia Dievo įsakymų“, - spaudos konferencijoje kalbėjo vadovas, įsitikinęs, jog jei to visi laikytųsi, komisijai dirbti būtų lengva.

Petras Simavičius
Generalinis direktorius P. Simavičius džiaugiasi, kad ligoninės Medicinos etikos komisija visus klausimus sprendžia etiškai ir profesionaliai. Zitos Katkienės nuotr.

Ligoninėje svarbiausia gerbti ligonio, jo artimųjų interesus. „Pacientas ateina į gydymo įstaigą su skausmu, su bėdomis, negalėmis, todėl jį būtina suprasti. Tačiau kai artimieji imasi vadovauti gydymui, pravartu priminti medicinos etiką, kuri svarbi ne tik medikams“, -  teigia P. Simavičius.

Generaliniams direktoriui drauge su medicinos etikos komisijos pirmininke teko dalyvauti konferencijoje, kurioje ir buvo nagrinėjami teisiniai etikos klausimais, priimti nauji sprendimai, buvo vertinama gydymo įstaigų etikos komisijų veikla. Pastebėta, jog Respublikinės Šiaulių ligoninės Medicinos etikos komisijos ir pirmininkės L. G. Bekerienės veikla – pavyzdys daugeliui. Direktoriui svarbiausia, kad visi klausimai, kurie buvo svarstyti šioje komisijoje, išspręsti etiškai, konfliktuojančios pusės sutaikytos.

Etikos komisijai – etikos reikalai

Tai, kad reikia gerbti žmogaus autonomiją, jo orumą, kad nepakenkti ligoniui, būti atviram ir teisingam, deklaravo Hipokratas, kuriam iki šiol prisiekia gydytojai. Respublikinės Šiaulių ligoninės Medicinos etikos komisijos pirmininkė L. G. Bekerienė teigia, jog Etikos komisijos veikloje vadovaujasi ir tarptautiniais dokumentais, ir Lietuvos medicinos kodeksu. Praėjusių metų pabaigoje patvirtintas Respublikinės Šiaulių ligoninės elgesio kodeksas, kuris numatė ne tik medicinos darbuotojų, bet visos bendruomenės elgesio normas, kurių laikantis ir sukuriama gera atmosfera dideliame kolektyve.

Medicinos etikos komisijos iki šiol vadovavosi dokumentu, kuriame buvo numatyta spręsti ir korupcijos klausimus, nagrinėti pasitaikančias gydymo klaidas. Sveikatos apsaugos ministras V. P. Andriukaitis, susitikime su Lietuvos medicinos etikos komisijų nariais, nurodė, jog šie klausimai – kitų komisijų rūpestis. Medicinos auditas bei korupcijos prevencijos klausimais dirbančios komisijos palengvins gana plačią veiklą. Pirmininkei tik gali tekti dalyvauti, sprendžiant  korupcijos ar gydymo problemas, kai iškyla ir etikos nesklandumų.

Liuda Gražina Bekerienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės Medicinos etikos komisijos pirmininkė, Moters ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyviosios slaugos skyriaus vedėja L. G. Bekerienė sako, jog gerą ligoninės atmosferą kuria visų darbuotojų geranoriškas elgesys. Zitos Katkienės nuotr.

Ministras pateikė siūlymą medicinos etikos komisijos veiklą viešinti. Tam nepritaria komisijos nariai, juos palaiko ir ligoninės administracija. Pasak L. G. Bekerienės, komisijos prerogatyva yra medicinos etikos ir deontologijos – profesinės etikos problemos, kurios visada labai jautrios ir konfidencialios, tad ir sprendžiamos ne viešai. „Aš nenorėčiau, kad būtų viešinamos mūsų ligoninės komisijos nagrinėjamos istorijos, nes mes nuoširdžiai dirbama šį darbą, ir sprendžiame gerai“, - nuomonę išsakė etikos komisijos pirmininkė.

Konfliktų nedaugėja

Respublikinėje konferencijoje, kurioje diskutuota, kaip užtikrinti efektyvią medicinos etikos komisijų veiklą, įvertinta gydymo įstaigose dirbančių etikos specialistų veikla. Tam buvo pildomos anketos, kurias pateikė ir Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos etikos komisija.

Pasak komisijos sekretorės, gydytojos Neringos Mikalauskienės, kasmet komisijai tenka spręsti skirtingas problemas. 2012 metais dažniau teko spręsti konfliktus tarp medikų ir pacientų, o pernai dažniausiai konfliktų kilo tarp medikų. „Gal žodis ne toks išsprūdo, gal – pavydo proveržis“, - konfliktų priežastis vardina medikės.

Neringa Mikalauskienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės Medicinos etikos komisijos sekretorei, Kraujo banko vedėjai N. Mikalauskienei svarbiausia, kad konfliktų nedaugėtų. Zitos Katkienės nuotr.

Spręstinų konfliktų skaičius svyruoja nuo keturių iki septynių per metus. „Džiaugiamės, kad etikos problemų nedaugėja“, - teigia N. Mikalauskienė.

Etikos specialistės pripažino ir tai, jog daugelį problemų spręsti daug lengviau, kai komisijoje dirba dvasininkas – didelis autoritetas daugeliui.

Dirba medicinos etikos komisijos nariai ir šviečiamąjį darbą. Tam pristinga mokomosios medžiagos, tačiau tai – šalies problemą. Mokytis naujovių tenka seminaruose, kviečiami etikos specialistai ir į tarptautinius seminarus.

Bene didžiausi mokytojai – medicinos etikos pradininkai, kuriais buvo paprasti amerikiečiai. Kai pradėtos taikyti sudėtingos hemodializės procedūros sergantiems inkstų nepakankamumu, procedūros buvo taikomos tik turtingiesiems. Ne tokie turtingi žmonės pasirūpino, kad atsirastų trečioji institucija, kuri išspręstų gydymo problemą teisingai.

Šiuo metu medicinos etikos komisijos dirba įvairiose pasaulio šalyse. Pavyzdžiu rodomi... Honkongo gydymo įstaigose dirbantys etikos specialistai, o Anglijoje komisijų veikla silpna. Problemų sprendimas perkeltas į interneto erdvę, kur galima rasti atsakymus įvairiais konfliktiniais atvejais.

Ligoninės Medicinos etikos komisijai svarbiausia, kad gydymo įstaigoje vyrautų geranoriška atmosfera, kad žmonės ateitų su pasitikėjimu, o išeitų dėkingi ir ramūs.

Zita Katkienė,

Respublikinė Šiaulių ligoninė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų