Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Maisto papildų vartotojai apskritai gyvena sveikiau, rodo tyrimas

vlmedicina.lt | 2014-03-05 09:39:59

Multivitaminus ir kitus maisto papildus vartojantys žmonės paprastai gyvena sveikiau, tad papildų vartojimas gali būti laikomas teigiamu ženklu, rodo nauja anksčiau atliktų tyrimų apžvalga.

Papildai
© Fotolia.com

Pasak mokslininkų, daugiau nei pusė amerikiečių vartoja multivitaminus, kalcį, omega-3 rūgštis, antioksidantus ir skaidulas. Tačiau ginčijantis dėl maisto papildų naudingumo paprastai nuvertinama tai, kad tokie asmenys dažniau sportuoja ir siekia išlaikyti normalią kūno masę.

„Šie duomenys grindžiami faktu, kad maisto papildų vartotojai yra linkę apskritai siekti sveikatos platesne prasme, todėl papildų vartojimas jiems daugiau yra vienas iš būdų pagerinti savo sveikatą“, - sako tyrimo vadovė dr. Annette Dickinson.

Ji yra nevyriausybinės organizacijos „Atsakingos mitybos taryba“ konsultantė ir Minesotos universiteto maisto mokslo ir mitybos profesorė.

A. Dickinson sako, kad straipsniuose, kuriuos kritiškai rašoma apie maisto papildų vartojimą, dažnai paminima, kad žmonės neturėtų papildų vartoti vietoj maisto ir neturėtų manyti, kad juos vartodami jie kompensuoja savo blogus įpročius.

„Tokie teiginiai yra teisingi, tačiau jie perša mintį, kad papildus vartojantys žmonės yra kaip tik tokie. Mes norėjome pabrėžti faktą, kad yra įrodymų, jog tai nėra pagrindinis motyvas vartoti papildus – jų vartojimas yra dalis jų bendro požiūrio į sveikatą“, - sako A. Dickinson.

Mokslininkai apibendrino 21 tyrimą apie maisto papildų vartojimą, išanalizavo vartotojų elgesį ir jį palygino su tais, kas papildų nevartoja. Apžvalgą paskelbė žurnalas „Nutrition Journal“, praneša „Reuters Health“.

Nustatyta, kad moterys papildų vartoja šiek tiek daugiau nei vyrai, o senstant papildų daugiau ima vartoti abiejų lyčių atstovai.

Pastaraisiais dešimtmečiais papildų vartotojų padaugėjo nuo 23 proc. suaugusių amerikiečių praėjusio amžiaus 8-to dešimtmečio pradžioje iki 49 proc. 2007-2010 metais.

Tyrėjai nustatė, kad papildų vartotojų išsilavinimas geresnis. 2006 metais papildus vartojo 61 proc. turėjusių aukštesnįjį ir aukštąjį išsilavinimą, ir 37 proc. tų, kas turėjo mažesnį nei aukštesnysis išsilavinimas.

Papildų vartotojai dažniau sportuodavo ir siekė sveikai maitintis, o nutukę ir rūkantys žmonės maisto papildus vartodavo rečiau.

Nustatyta, kad beveik visi papildų vartotojai pradėjo nuo multivitaminų ir dažnai juos vartoja labai ilgai.

„Tačiau kai jie sužino daugiau, jie gali nuspręsti imtis ko nors papildomai, pavyzdžiui, omega-3, kalcio ar vitamino D – priklausomai nuo asmeninių rizikos veiksnių, to, ką jie gauna arba ko negauna su maistu, ir kaip mano tais pokyčiais galį gauti naudos“, - sako A. Dickinson.

„Kaip skelbta anksčiau, maisto papildų vartotojų sveikata dažniau yra labai gera ar puiki, jie turi sveikatos draudimą, alkoholį vartoja saikingai, nerūko ir dažniau sportuoja. Jie daugiau galvoja apie sveikatą ir labiau rūpinasi savimi“, - sako Paul Coates, kuris nedalyvavo atliekant šį tyrimą.

Jis yra Nacionalinio sveikatos instituto Maisto papildų skyriaus direktorius.

P. Coates  pastebi, kad multivitaminų ir mineralų papildų vartojimas žmonėms padeda pasiekti įvairių veikliųjų medžiagų rekomenduojamas normas, kurių jei negauna vien tik su maistu.

Kartu jis perspėja, kad didesni nei rekomenduojami veikliųjų medžiagų kiekiai mitybos prasme nėra vertingi, o kartais ir nėra saugūs. Todėl verta pasitarti su savo gydytoju, juo labiau, kad kai kurios veikliosios maistinės medžiagos gali nepageidaujamai sąveikauti su vartojamais vaistais.

JAV maisto papildų sektorių reguliuoja Maisto ir vaistų agentūra, o Europos Sąjungoje – Europos maisto saugos tarnyba.

Maisto papildų gamintojų asociacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų