Klausimas. Noriu specialisto paklausti, kokioms ligoms esant skiriamas limfos drenažas? Ar gali būti jis naudojamas profilaktikos tikslais? Ar gali turėti neigiamų pasekmių?
Atsako gydytoja reabilitologė Judita Daratienė
Tiesiogiai kraujas su ląstelėmis nesiliečia. Tam tarpininkauja tarpląstelinis skystis, vadinamas limfa. Į jos sudėtį įeina baltymų koloidinis tirpalas, riebalų emulsija, įvairių medžiagų dalelės, vanduo. Iš pradžių limfa teka tarpląsteliniais tarpais, po to formuojasi limfos kapiliarai, vėliau limfos latakai, kurie suteka į venas. Limfa teka širdies link. Limfagyslės turi vožtuvus, kurie neleidžia skysčiui tekėti atgal. Pratekėdama pro limfinius mazgus, limfa tarsi perfiltruojama. Limfiniai mazgai yra išsidėstę grupėmis įvairiose kūno vietose. Dėl įvairių kraujotakos sutrikimo ligų, traumų, nutukimo, auglių gali sutrikti limfos tekėjimas. Tada atsiranda patinimas, veržimo jausmas. Stipriai sutrikus limfos tekėjimui vystosi dramblialigė. Limfodrenažas pagerina limfos tekėjimą ir sumažina varginančius simptomus.
Galima kalbėti apie profilaktinį limfodrenažą, kuris dažnai naudojamas grožio pramonėje. Tai dažniausiai aparatais atliekamas limfodrenažas, kuris suaktyvina limfos tekėjimą, pagerina medžiagų apykaitą. Kitoks yra medicininis, taikomas jau atsiradus ligoms, limfodrenažas. Jis gali būti atliekamas pagal specialias rankinio masažo metodikas arba taip pat įvairiais aparatais.
Neigiamų pasekmių retai pasitaiko, jei limfodrenažas atliekamas teisinga kryptimi, pagal metodikas. Vengti jį atlikti nėštumo metu, taip pat jei yra negydytas navikinis procesas (piktybinis auglys).
Limfos tekėjimo sutrikimai ir ligos medicinoje dar gana mažai ištirti.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.