Sekmadienis, 2024.04.21
Reklama

Limfodrenažinis masažas rankomis - ir Vakarų regiono pacientams

2011-10-18 23:45:00

Tik po dviejų savaičių LR Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Asmens sveikatos departamentas atsakė "Vakarų Lietuvos medicinai" į du klausimus iš trijų pateiktų. Tąsyk teiravomės apie limfodrenažinio masažo rankomis visam kūnui paslaugas Klaipėdos krašte, kompensuojamo reabilitacinio gydymo po onkologinių operacijų tvarką ir kompensacijas krūtų protezams.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Mokys dvylika klaipėdiečių

Mūsų portalo žurnalistė klausimus SAM buvo išsiuntusi rugsėjo 29 d. Kadangi nesulaukėme jokio atsakymo, net su patvirtinimu, kad klausimai pasiekę adresatą, spalio 3 d. straipsnyje „Limfodrenažinio masažo regiono moterys važiuoja į Vilnių … arba lieka sirgti“  ir be ministerijos pozicijos aprašėme, su kokiomis problemomis susiduria Vakarų regiono moterys, išgyvenusios krūties pašalinimo operaciją.

Prabėgus porai savaičių, spalio 12 d., Asmens sveikatos departamento direktorė Romalda Baranauskienė portalui atsakė, kad į SAM kreipusis onkologinių ligonių asociacijai "Mano lemtis" su prašymu parengti masažuotojus, gebančius atlikti reikalingą masažą onkologiniams ligoniams visose šalies regionuose, neišskiriant ir Vakarų, ministerija kreipėsi į Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centrą. Šiuo metu minėtas centras renkąs paraiškas masažuotojų ir kineziterapeutų mokymo programai vykdyti. Kaip teigiama R. Baranauskienės atsakyme, iš Klaipėdos regiono yra gauta 12 paraiškų, todėl numatoma mokymus vykdyti šiame regione, ir specialistams vykti į Vilnių mokytis nereikėsią.

Trys reabilitacijos etapai

Departamento vadovė išsamiai atskleidė kompensuojamo reabilitacinio gydymo po onkologinių operacijų tvarką: "Siekiant išvengti komplikacijų bei sumažinti biosocialinių funkcijų sutrikimą ir negalią, asmenims nuo pat gydymo pradžios (po onkologinių operacijų) asmens sveikatos priežiūros įstaigose pradedamos teikti medicininės reabilitacijos, t. y. pirmojo reabilitacijos etapo paslaugos. Gydantis gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju, vadovaudamiesi LR sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 17 d. įsakymu Nr. V-50 "Dėl medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo" patvirtintu Suaugusiųjų atrankos ir siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarkos aprašu, esant biosocialinių funkcijų sutrikimui, sprendžia dėl medicininės reabilitacijos paslaugų poreikio pacientui. Paslaugų skaičius vienam ligoniui gali būti didinamas arba mažinamas atsižvelgiant į paciento būklę ir indikacijas. Be šio etapo, t. y. nepradėjus paciento organizmo funkcijų aktyvinti medicininės reabilitacijos procedūromis dar tebegydant pacientą ūmiu ligos periodu, sekančių medicininės reabilitacijos etapų metu suteikto gydymo poveikis organizmui yra žymiai menkesnis, ir laukiamas terapinis rezultatas nepasiekiamas".

R. Baranauskienė paaiškino, kad tuo atveju, jei po pirmojo reabilitacijos etapo biosocialinių funkcijų sutrikimai neišnyksta, medicininė reabilitacija tęsiama antruoju arba trečiuoju reabilitacijos etapu. Antrojo etapo medicininės reabilitacijos paslaugos teikiamos specializuotuose stacionariniuose reabilitacijos skyriuose, kurie veikia daugiaprofilinėse ligoninėse, reabilitacijos ligoninėse, sanatorijose. Esant indikacijų ir neišnykus biosocialinių funkcijų sutrikimams ir po antrojo reabilitacijos etapo, teikiamos trečiojo etapo - ambulatorinės medicininės reabilitacijos - paslaugos.

Departamento vadovės teigimu, asmenims, kuriems po pirmojo reabilitacijos etapo pakanka pavienių medicininės reabilitacijos paslaugų, jos teikiamos fizinės reabilitacijos padaliniuose, teikiančiuose ambulatorines medicininės reabilitacijos paslaugas.

Pragyvenimo neapmoka

Minėtuoju įsakymu, aiškino direktorė, patvirtinta, jog iš pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų, t.y. iš poliklinikų, pacientai gali būti siunčiami tik į pakartotinę, palaikomąją ir ambulatorinę reabilitaciją. Pakartotinė ir palaikomoji reabilitacija skiriama tik neįgaliesiems ar asmenims, kuriems nustatytas didelis specialiųjų poreikių lygis.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaip teigiama atsakyme, pacientas jam skirtas ambulatorines medicininės reabilitacijos paslaugas galėtų gauti jo pasirinktoje šias paslaugas teikiančioje įstaigoje, esančioje ir kitame mieste. Tačiau šiuo atveju Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamos tik ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugos, o maitinimo ir pragyvenimo išlaidas reabilitacijos metu turi apsimokėti pats pacientas.

"Suaugusiųjų atrankos ir siuntimo į medicininės reabilitacijos sveikatos priežiūros įstaigas tvarkoje, patvirtintoje nurodytu įsakymu, įteisinta nuostata, kad į medicininę reabilitaciją dėl tos pačios ligos ligoniai pagal indikacijas siunčiami tik vienam kursui per vienerius kalendorinius metus, - teigiama rašte. - Šioje tvarkoje nenumatyti atveju (dėl indikacijų, paslaugų rūšies ir trukmės), patvirtinus gydytojų konsultacinei komisijai, šeimos gydytojas medicininės reabilitacijos skyrimą pacientui turėtų derinti su teritorine ligonių kasa. Taip pat pranešame, kad nurodytuoju įsakymu patvirtintame Medicininės reabilitacijos paslaugų suaugusiesiems teikimo specialiųjų reikalavimų apraše medicininės reabilitacijos paslaugos IV klinikinės grupės onkologiniams pacientams yra kontraindikuotinos".

Atsakė ne į visus klausimus

Į dar vieną klausimą - apie krūtų protezų kompensavimą - SAM „Vakarų Lietuvos medicinai“ nesugebėjo atsakyti ir per dvi savaites. Asmens sveikatos departamentas nurodė šiuo klausimu kreiptis į Valstybinę ligonių kasą. Akivaizdu, jog ministerijai pavaldžios įstaigos tarpusavyje nebendrauja, ir SAM negeba vienu laišku atsakyti paklausėjui į visus jį dominančius klausimus.

Rugsėjo 29 d. „Vakarų Lietuvos medicinos“ žurnalistę bendru ministerijos adresu kreiptis su klausimais nurodė ministro patarėjas Remigijus Bielinskas, patikinęs, jog atsakymai būsią pateikti.

Atsako per tris dienas

„Vakarų Lietuvos medicinai“ pasiteiravus SAM Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Giedrės Maksimaitytės, kodėl atsakyti į klausimus ministerijai ar jai pavaldžioms įstaigoms prisireikia net dviejų savaičių, buvo paaiškinta, jog tai priklauso nuo įvairių aplinkybių. „Negaliu pasakyti, kodėl – visaip būna. Siunčiant klausimą elektroniniu paštu ne visuomet laiškas iš karto ateina, bet dvi savaites paprastai nebūna delsiama su atsakymu“, - kalbėjo G. Maksimaitytė.

Pašnekovė dar paaiškino, kad į ministeriją patekęs bendruoju adresu laiškas „įgauna oficialų charakterį“, klausimai iš karto paskirstomi konkretiems darbuotojams, bet atsakymams pateikti skiriamas mėnuo laiko. Todėl, pažymėjo G. Maksimaitytė, geriausia kreiptis tiesiai į ją, ir tokiais atvejais atsakymų galima tikėtis per tris dienas. „Juk jūs ne vieni mums skambinate, sulaukiame daug skambučių“, - pabrėžė pašnekovė. Tačiau paprašyta nurodyti ministeriją pasiekiančių klausimų ir kreipimųsi skaičių Ryšių su visuomenes skyriaus vadovė patikino jų neskaičiuojanti. „Tai neprognozuojama, būna įvairiai – ne šimtais per dieną, bet labai įvairiai“, - abstrakčiai mėgino paaiškinti.

Beje, šį pirmadienį „Vakarų Lietuvos medicina“ į SAM kreipėsi dar vienu klausimu, ir šįkart – tiesiai į G. Maksimaitytę, bet žurnalistei teko ir vėl telefoniniais skambučiais „pasivaikščioti“ po kelias instancijas, kol vėl buvo sugrąžinta į tą patį pradinį tašką. Atsakymo dar negavome. Šiandien – trečioji diena nuo klausimo pateikimo.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų