2012 m. lapkričio 9–10 dienomis Druskininkuose paminėtas Lietuvos šeimos medicinos 20-metis. Ta proga suorganizuota mokslinė–praktinė konferencija šeimos gydytojams „Nauji iššūkiai šeimos gydytojui“. Konferencijos tikslas buvo apžvelgti šeimos medicinos mokslo, akademinės disciplinos ir klinikinės praktikos raidą ir pasiekimus per 20 metų, analizuoti reformuotos pirminės sveikatos priežiūros veiklos efektyvumą ir trūkumus, pasidalyti patirtimi su užsienio mokslininkais, pristatyti ir apsvarstyti naujų mokslo pasiekimų ir technologijų įdiegimo galimybes į Lietuvos pirminę sveikatos priežiūrą.
Beveik 400 dalyvių ir didžiosios farmacijos kompanijos dalyvavo konferencijoje
Konferencijoje dalyvavo daugiau negu 300 šeimos gydytojų iš visos Lietuvos ir apie 80 gydytojų iš Latvijos. Savo stendus ir produktus pristatė 22 Lietuvoje veikiančios farmacijos kompanijos, tokios kaip, Novo Nordisk Pharma, Berlin Chemie Menarini Baltic, Servier Pharma, Ringitas, Merck Sharp & Dohme, Abbott Laboratories, Algol Pharma, Grindex, Interlux, Actavis Baltics, Sanofi - Aventis Lietuva, Medilita, POLPHARMA S.A. atstovybė, Optronica, H. Abbe Pharma GmbHM, Softdent, Mediq Lietuva, Molnlycke Health Care Ou atstovybė. Viena iš žinomiausių Lietuvos vaistų ir maisto papildų gamintojų kompanija Aconitum kiekvienam konferencijos dalyviui įsteigė po dovanų krepšelį su maisto papildais. Oficialus ir įgaliotas „Toyota“ ir „Lexus“ atstovas Lietuvoje „Mototoja“ gydytojus vėžino naujausiais „Lexus“ automobiliais. „Beža Familia“ konsultantės vietoje rūpinosi gydytojų moterų grožiu naudodamos itin efektyvias priemones. „Puumedi OÜ“ atstovai kvietė gydytojus išbandyti darbą Suomijoje, o „Žemaitijos pieno“ prekės ženklo vystymo vadovas Mindaugas Baltrušaitis ne tik perskaitė įdomų pranešimą apie ekologiškų pieno produktų naudą, bet ir pavaišino konferencijos dalyvius ekologiškais „Dobilo“ produktais.
Atidarymo ceremonija
Konferencijos atidarymo ceremonija prasidėjo nuo vedėjų Šiaulių centro poliklinikos vadovo Mindaugo Maželio ir „Vitae Litera“ marketingo ir komunikacijos projektų vadovės Ingos Lebrikaitės sveikinimo kalbų. Tada į sceną tarti žodį buvo pakviesti konferenciją iniciavusių organizacijų vadovai: Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų kolegijos prezidentas Šarūnas Mačinskas, Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos prezidentė Sonata Varvolytė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Šeimos medicinos klinikos vadovas profesorius Leonas Valius, Klaipėdos universiteto Visuomenės sveikatos katedros vadovas profesorius Arnoldas Jurgutis. Vilniaus Universiteto Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos šeimos medicinos centro vadovas docentas Vytautas Kasiulevičius savo sveikinimo žodį tarė antrą konferencijos dieną. Po sveikinimo kalbų organizacijų vadovams buvo įteiktos žvakės, kurias uždegus konferencija atidaryta. Savo dainomis ceremoniją papuošė nuostabaus balso atlikėja Agnietė.
Atidarymo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Audrius Klišonis, kuris po sveikinimo kalbos Lietuvos šeimos gydytojams įteikė ministro Raimondo Šukio pasirašytus padėkos raštus nusipelniusiems gydytojams. Pasveikinti šeimos gydytojų atvyko ir Odontologų rūmų atstovas Povilas Kalesinskas. Savo apsilankymu
konferenciją papuošė Alla Baubinienė, habilituota biomedicinos mokslų daktarė ir šeimos medicinos pradininkė Lietuvoje. Kartu su ja į konferenciją atvyko ir medicinos mokslų daktaras Eduardas Razgauskas, kuris taip pat daug prisidėjo prie Lietuvos šeimos medicinos raidos.
Lietuvos šeimos medicinos raida
Po sveikinimo kalbų prof. Leonas Valiaus trumpai apžvelgė šeimos medicinos raidą Lietuvoje. Jis pasidžiaugė, kad 1990 m. priėmus nacionalinę sveikatos koncepciją, kurioje pabrėžta būtinybė reformuoti sveikatos priežiūros sistemą, ypatingą dėmesį skiriant pirminės sveikatos priežiūros pertvarkymui, prasidėjo Lietuvos šeimos medicinos istorija. Po penkerių metų parengti pirmieji 30 šeimos gydytojų, įteisinta specialybė ir parengta profesinė „norma“. 1997 m. įsteigta „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų kolegija“, pradėtas leisti profesinis mokslinis žurnalas „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas“. 2002 m. įsteigta „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugija“, dar po kelių metų šeimos medicinos rezidentūros programa aprobuota EU. „Šiandien mes galime pasidžiaugti puikiais savo darbo rezultatais: dirbančiais 2200-ais šeimos gydytojų, 300-ais rezidentų, apgintomis 17 disertacijų, išleistais 14 vadovėlių ir mokymo knygų, parengtomis 257-mis publikacijomis, 8-mis studijų programomis, 35-mis studijų bazėmis, 20-čia konferencijų per metus ir 442 Pirminės sveikatos priežiūros įstaigų (prieš 20 metų buvo 188)“, - savo pranešime sakė profesorius.
Konferencijoje buvo gausu šeimos gydytojams aktualių pranešimų
Savo pranešimus konferencijos metu skaitė doc. dr. Lina Jaruševičienė. Jos pranešimas buvo apie mediciną ir visuomenę: santykių raidą Lietuvoje. Po šios lektorės savo pranešimą pristatė Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų kolegijos prezidentas Šarūnas Mačinskas, jis pristatė pranešimą: „Pirminės sveikatos priežiūros kokybė ir kaštai: tarptautinis Lietuvos ir kitų Europos sąjungos šalių palyginimas. „EU Primecare“ projekto tarpiniai rezultatai“. Konferencijos dalyviai turėjo nemažai klausimų po Latvijos kaimo šeimos gydytojų asociacijos prezidentės Ligos Kozlovskos pranešimo apie geros klinikinės praktikos kriterijų vertės analizę. Susirinkusiesiems buvo įdomu palyginti Lietuvos ir Latvijos gydytojų darbo specifiką. Po Ligos Kozlovskos scenoje apie moksliškai pagrįstą mediciną šeimos gydytojo praktikoje kalbėjo doc. Sandra Guntere. Vienas iš konferencijos organizacinio komiteto narių, prof. Dr. Arnoldas Jurgutis iš Klaipėdos universiteto Visuomenės sveikatos katedros skaitė pranešimą apie lėtinių neinfekcinių ligų iššūkius ir kokybiškos pirminės sveikatos priežiūros svarbą atsakui Baltijos jūros šalių regione. Profesorius pristatė „Imprim“ projekto rezultatus. Paskutinis pirmos konferencijos dienos pranešimas buvo Tomo Vedlūgos ir Sauliaus Janonio, pastarieji pasakojo apie Centro poliklinikos patirtį diegiant elektroninės sveikatos istorijos sprendimus.
Vakaro furšeto staigmenos ir smagūs šokiai
Šiek tiek atsikvėpę po mokslinių pranešimų konferencijos dalyviai ir organizatoriai oficialią aprangą pakeitė į kostiumus ir elegantiškas vakarines sukneles. Dailiai pasidabinę norintieji iškeliavo iš anksto užsakytais „Kautros“ autobusais į „Snow Areną“, kur vyko vakaro furšetas. Jo metu visi galėjo pabendrauti neoficialioje aplinkoje, liko sužavėti nepakartojamu vaizdu į dirbtinį sniego kalną, nuo kurio vienas paskui kitą leidosi ekstremalių nuotykių ištroškę slidininkai. Didžiausia vakaro staigmena tapo garsiausių Lietuvos magų „Di Archy“ pasirodymas, privertęs aiktelėti ne vieną visko mačiusį gydytoją. Publika profesionalių magų buvo subtiliai įvyniota į magijos
šydą. Vėliau vyko smagūs šokiai, įvairiausi žaidimai, o vakaro pabaigoje buvo įneštas įspūdingas „Lietuvos šeimos medicinos dvidešimtmečio“ tortas. Sudainavus ilgiausių metų ir pakėlus šampano taures šventinis šurmulys pradėjo rimti, o konferencijos dalyviai ėmė skirstytis, nes kitą dieną jau nuo ankstyvo ryto jų vėl laukė moksliniai pranešimai.
Antroji konferencijos diena
Antroji konferencijos diena prasidėjo nuo plenarinės sesijos, kurioje pranešimus skaitė dr. Lina Radzevičienė, jos pranešimas buvo apie valgymo greitį ir antro tipo cukrinio diabeto riziką. Po jos daug gydytojų komentarų susilaukė doc. Vytauto Kasiulevičiaus pranešimas apie etinius ir generinius vaistus. Docentas susirinkusiųjų klausė ar šių vaistų skirtumai svarbūs gydytojo praktikai? Trumpai apie užkrečiamųjų ligų diagnostiką ir vakcinacijos iššūkius kalbėjo charizmatiškasis Užkrečiamų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas. Vėliau apie skirtumus AKF inhibitorių klasėje pasakojo dr. Rūta Kugienė iš Vilniaus universiteto Kardiologijos klinikos. Plenarinę sesiją baigė prof. Aleksandro Kibarskio paskaita apie išeminę širdies liga sergančio ligonio priežiūrą ir kas tuo metu svarbiausia.
Konferencijos dalyviams keletą minučių atsikvėpus, prasidėjo satelitinės sesijos, kurios išsidėstė trijose salėse. Vienoje prof. Alvydas Paunksnis mokė šeimos gydytojus naudotis nešiojamąja skaitmenine akių dugno kamera ir pristatė telemedicinos galimybes ir pirmuosius rezultatus šeimos gydytojo darbe. Antrojoje vyko „EU Primecare“ projekto rezultatų aptarimas ir diskusija, kurią vedė prof. Leonas Valius, doc. Lina Jaruševičienė, lekt. Šarūnas Mačinskas ir lekt. Ida Liseckienė. Trečioji salė sulaukė daugiausiai klausytojų, nes joje savo pranešimą apie sveiką mitybą ir kūno masės reguliavimo principus skaitė Valdonė Valienė iš LSMU Šeimos medicinos klinikos. Vėliau šioje salėje vyko diskusija apie fizinio aktyvumo įgyvendinimo ir dozavimo principus sergantiems lėtinėmis ligomis. Ją vedė šeimos gydytojas Laimonas Gončaras, treneris dr. Aurimas Mačiukas ir Valdonė Valienė. Konferenciją užbaigė demonstracinė treniruotė, kurią vedė treneris dr. Aurimas Mačiukas.
„Super daktaras“ ir „super šeimos klinika“
Konferencijos metu vyko keletas konkursų. Vienas iš jų buvo „SUPER daktaro“ rinkimai. Šis titulas ir „Mototojos“ įsteigtas prizas savaitgalio pasivažinėjimas su „Lexus“ automobiliu ir pilnu kuro baku iš „Mototojos“ direktoriaus Edmundo Povilausko rankų atiteko konferencijos vedėjui Mindaugui Maželiui. Kitas konkursas buvo pavadintas „SUPER šeimos klinika“. Konferencijoje buvo iškabinti plakatai, kuriuose pavaizduotas kasdienis Lietuvos šeimos klinikų darbas, dalyvavimas konferencijose ir mokslinė veikla. Dalyvių šiame konkurse nebuvo daug, tad komisijai išrinkti kliniką, kuriai atiteko „Druskininkų vandens parko“ įsteigti pakvietimai visam klinikos kolektyvui apsilankyti jų parke, buvo lengva. Prizas ir „SUPER šeimos klinikos“ vardas atiteko Sangrūdos ambulatorijos kolektyvui. Šioje ambulatorijoje dirba šeimos gydytoja Laimutė Rėkienė, kurios parengtas plakatas išsiskyrė nuoširdumu ir originalumu.
Inga Lebrikaitė