Į klausimą „ar žinote, kas yra išsėtinė sklerozė“ teigiamai atsakę 68,3 proc. Lietuvos gyventojų vargiai gali priskirti ligai būdingiausius simptomus. Tai atskleidė informacinės kampanijos, skirtos sergantiems išsėtine skleroze ir jų šeimos nariams, – „ISlangas“ inicijuota reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa.
„Išsėtinė sklerozė (IS) yra dažniausia netrauminė centrinės nervų sistemos liga. IS daugeliu atvejų prasideda jauniems suaugusiems žmonėms. Svarbu ir tai, jog vieno asmens išsėtinės sklerozės simptomai gali nepaprastai skirtis nuo kito žmogaus šios ligos simptomų. Visi atsirandantys simptomai priklauso nuo to, kurioje centrinės nervų sistemos vietoje susiformuoja pažeidimas. Ligos eigai svarbu anksti pradėtas gydymas, bet tam reikia mokėti atpažinti ryškiausius IS simptomus“, – teigė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Išsėtinės sklerozės centro gydytoja Renata Balnytė.
Nors liga dažniausiai pasireiškia ankstyvame (20-40 m.) amžiuje, tik kas antras lietuvis iki 39 m. nurodė tokią ligą žinantis. Tarp moterų apie ligą buvo girdėję 75,4 proc., vyrų – 60,9 proc. apklaustų respondentų.
Nors IS neturi vieno konkretaus simptomo, tačiau yra keletas ryškesnių: ligos požymiai dažniausiai pasireiškia apie 20-40 metus, jauname amžiuje prasideda vienos kūno pusės aptirpimas, ūmūs regėjimo sutrikimai.
Respondentų paprašius įvardyti ryškiausius IS simptomus, daugiausiai, 40 proc. manė, jog tai – vienos kūno pusės aptirpimas ir nusilpimas jauname amžiuje. Kitų simptomų išskyrimas nebuvo ryškus. „Apklausos rezultatai rodo, jog Lietuvoje išsėtinė sklerozė – mažai žinoma liga. Galima manyti, jog žmonės šią ligą dėl panašaus pavadinimo vis dar painioja su senatvine skleroze, mat respondentai tarp ryškesnių simptomų neišskyrė nei ligos požymių pasireiškimo ankstyvame amžiuje, nei ūmių regėjimo sutrikimų. Prie ligai priklausiančių požymių neteisingai buvo priskirti miego sutrikimai ar pagreitėjęs širdies plakimas“, - sakė gydytoja.
Išsėtinės sklerozės simptomai
Vieno asmens išsėtinės sklerozės simptomai gali nepaprastai skirtis nuo kito žmogaus šios ligos simptomų. Visi atsirandantys simptomai priklauso nuo to, kurioje centrinės nervų sistemos vietoje susiformavo plokštelė.
Pirmieji išsėtinės sklerozės simptomai paprastai atsiranda gana staigiai, o paskui po kelių dienų ar savaičių išnyksta.
Ligos požymiai pasireiškia dažniausiai apie 20-40 metus.
Nuovargis ir silpnumas pirmoje dienos pusėje, kuriam įtakos neturi fizinis krūvis.
Karščio netoleravimas.
Ūmūs regėjimo sutrikimai (dvejinimasis, apakimas viena akim, regėjimo aštrumo staigus sumažėjimas).
Vienos kūno pusės aptirpimas ir nusilpimas jauname amžiuje.
Galvos svaigimas ir pusiausvyros/koordinacijos sutrikimas.
Nuotaikos pokyčiai , atminties ir dėmesio koncentracijos pablogėjimas.
Šlapinimosi/tuštinimosi sutrikimai.
Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa buvo atlikta 2011 m. gruodžio 2-13 dienomis.
Apie išsėtinę sklerozę ir projektą „ISlangas.lt“
Išsėtinė sklerozė yra viena iš labiausiai paplitusių neurologinių ligų, pasireiškianti jauname 20-40 metų amžiuje. Manoma, jog pasaulyje šiuo metu yra daugiau nei 2,1 milijono asmenų, sergančių IS, Lietuvoje skaičiuojama apie 2,5-3 tūkst. sergančiųjų. Visuomenė apie šią ligą vis dar yra žino nedaug, todėl informacinė kampanija „IS langas“ ir pagrindinis jos šūkis – „Atverk, pažink, suprask!“, kviečia kiekvieną susipažinti su išsėtine skleroze iš arčiau ir prisijungti prie IS bendruomenės.
Svetainėje www.islangas.lt pateikiama išsami informacija apie ligą sergantiesiems ir jų artimiesiems, taip pat tiems, kuriems rūpi sužinoti daugiau apie išsėtinę sklerozę. Čia galima rasti bendros informacijos apie IS, jos simptomus, diagnozavimą, tyrimus; patarimų sergantiesiems apie maistą, sportą, darbą, keliones, nuotaikos pokyčius ir kt.; rasti gydytojų kontaktus ar užduoti klausimą neurologui.
Nuo 2011 m. pradėta ir vykdoma nauja kampanijos dalis „Tikros IStorijos“, kurių tikslas – parodyti realų ir neišgalvotą Lietuvos sergančiųjų gyvenimą, suteikti įkvėpimo ir bendravimo erdvę patiems sergantiesiems.
Prie informacinės kampanijos galima prisijungti ir socialiniame tinkle „Facebook“, adresu www.facebook.com/ISlangas.