2013 m. lapkričio 11–12 d. Vokietijos mieste Bonoje vyko pirmoji Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicijos (angl. EEHYC – European Environment and Health Youth Coalition) generalinė asamblėja. Joje dalyvavo 28 atstovai iš Europos regiono PSO valstybių narių. Šioje asamblėjoje Lietuvai atstovavo Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Dovilė Adamonytė.
Generalinės asamblėjos metu buvo suformuluota organizacijos konstitucija, numatytas 2013–2014 m. veiklos planas, pristatytas organizacijos logotipas, interneto svetainė, gerosios praktikos dokumentas bei slapto balsavimo metu išrinkta vykdomoji valdžia, sudaryta iš 5 narių, kurių kadencija truks dvejus metus. Paskelbus rinkimų rezultatus paaiškėjo, jog Lietuva tapo Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicijos vykdomosios valdybos nare.
Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicijos atsiradimo ištakos
Ketvirtojoje Aplinkos ir sveikatos ministerijų konferencijoje (angl. 4th Ministerial Conference on Environment and Helth), vykusioje 2004 m. Vengrijoje, Budapešte, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono šalys narės įsipareigojo įtraukti jaunimą į politikos formavimo procesus ir Europos vaikų aplinkos ir sveikatos veiksmų plano (angl. CEHAPE – Children’s Environment and Health Action Plan for Europe) vykdymą. CEHAPE jaunimo tinklas, suteikiantis galimybę jaunimui išreikšti savo balsą nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis, siekiant apsaugoti vaikų sveikatą nuo aplinkos grėsmių, buvo įsteigtas 2007 m.
Prisiimti įsipareigojimai buvo atspindėti Parmos jaunimo deklaracijoje (angl. Parma Youth Declaration), paskelbtoje 2010 m.
PSO Europos regiono valstybių narių 2010 m. pasirašytoje Parmos deklaracijoje dėl aplinkos ir sveikatos taip pat pabrėžta, kad jaunimo dalyvavimas priimant sprendimus turi būti užtikrintas visose valstybėse narėse nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis, jis turi būti palaikomas, jam turi būti sudaromos sąlygos, kurios būtinos, kad jaunimas reikšmingai įsitrauktų į vykstančius procesus.
2012 m. spalio mėnesį Italijoje, Florencijoje, įvyko pirmasis Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicijos nacionalinių šalių koordinatorių susitikimas, kurį rėmė PSO bei Toskanos regiono valdžia. Šio susitikimo metu buvo patvirtintas šios nevyriausybinės organizacijos tikslas, misija, veiklos modelis.
Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicija siekia numatytus prioritetus įgyvendinti jaunimo pagalba ir, nustačiusi platformas bei ryšius, prisidėti prie valstybės institucijų veiklos, kuriant efektyvius reikšmingo jaunimo dalyvavimo Europos aplinkos ir sveikatos procese mechanizmus.
Ateities vizija
Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicija turi daugybę užmojų, planų, siekių ir tikslų. Visų pirma, ji siekia būti matoma nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu, įtraukti jaunimą į aplinkos ir sveikatos problemų sprendimą, veikti aukščiausiu lygiu priimdama sprendimus, dalytis gerąja praktika tarp organizacijos narių, o pastarieji turėtų ja remtis vykdydami veiklą nacionaliniu mastu.
Išrinktieji vykdomosios valdžios nariai prisiima visą atsakomybę už organizacijos veiklą, jos tobulėjimą, atstovauja jaunimo idėjoms ir mintims tarptautinių bei nacionalinių konferencijų, seminarų, pasitarimų metu.
Daugiau informacijos apie Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicijos veiklą galite rasti interneto svetainėje www.eehyc.org arba socialiniame tinkle.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras