Zarasų ligoninė – unikali, bene vienintelė Lietuvoje, neturinti slaugos administratoriaus. „O ką ji veiktų?“ – klausia įstaigos direktorius Valdas Guobys. Jo manymu, ligoninė per maža tokiai prabangai. Mat vadovas ką jau ką, bet skaičiuoti puikiai moka – yra ekonomistas.
Zarasų ligoninės unikalumas
Apie Zarasų ligoninės unikalumą „Vakarų Lietuvos medicinai“ pirmiausia papasakojo Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Danutė Margelienė. Mat prieš porą metų ligoninės vyriausiąja slaugytoja dirbusi Daiva Minkevičienė buvo aktyvi šios organizacijos narė, vadovavusi Zarasų skyriui. Jos dėka prieš penkerius šešerius metus ligoninės slaugytojų algos nuo 860 litų pakeltos iki 1000 litų „popieriuje“ .
Tačiau nei LSSO, nei jokios kitos institucijos ar jėgos negali priversti V. Guobio susiprotėti, kad ligoninei slaugos administratorius yra būtinybė, o ne prabanga. „Sveikatos apsaugos ministerija atsisako padėti, nes ligoninė priklauso rajono savivaldybei, - sakė D. Margelienė. – Zarasų ligoninė – unikali ligoninė. Turi ir slaugos skyrių, ir geriatrijos, bet jau dveji metai bus, kai neturi vyriausiojo slaugytojo. Buvo kompetentinga slaugos administratorė. Gal kai kam pasidarė negerai, kad slaugytoja yra taip visų gerbiama? Dabar ji dirba paprasta slaugytoja“.
„Ne, mums nereikalinga“
„Ne, mums nereikalinga, - vos paklaustas apie slaugos administratorę, tvirtai atsakė V. Guobys. – Turime kiekviename skyriuje po vyriausiąją slaugytoją – iš viso net devynias (oficialiai jos vadinamos vyresniosiomis. – Autorės pastaba), tad mums per didelė prabanga turėti dar vieną vadovę, kuri vadovautų joms visoms. Utenos didesnė ligoninė turi tik 7 vyresniąsias slaugytojas“.
Portalo pašnekovas pabrėžė, kad sprendimą atsisakyti slaugos administratoriaus priėmė Zarasų rajono savivaldybė. Taupydama lėšas. Tiesa, V. Guobys neužsiminė žurnalistei, kad į Tarybos valdančiosios daugumos koaliciją įeina ir Liberalų sąjūdis, o šios partijos Zarasų skyriaus vadovas jis pats ir besąs.
Ligoninės direktorius kalbėjo, kad prieš porą metų jam pradėjus vadovauti ligoninei (ekonomistas konkursą laimėjo nurungęs vienintelį konkurentą mediką) slaugos administratorė net neturėjusi pareigybių aprašo. „Nežinau, ką ji turėtų čia atlikti? Vaistus dalinti? – stebėjosi V. Guobys. – Mūsų ligoninėje juos skirsto viešųjų pirkimų administratorė. Negaliu pasakyti, gal didesnėse ligoninėse ir reikalinga slaugos administratorė. Bet tada mūsų ligoninė turėjo daugiau funkcijų: turėjo ir chirurgiją, ir akušeriją. Tačiau restruktūrizavus 11 rajonų ligoninių šie skyriai buvo panaikinti“.
Atsikratė nepageidaujamo asmens?
Pirmoji narpliojant Zarasų ligoninės unikalumą apie interesus prabilo buvusi vyriausioji slaugytoja. Tiesa, ne apie politinius. D. Minkevičienė prisiminė turėjusi konfliktų su buvusia direktoriaus pavaduotoja (pavardės moteris nenorėjo skelbti, nes buvusi pavaduotoja šiuo metu sunkiai serganti ir nebedirbanti įstaigoje). „Aš labai norėjau užtarti slaugytojas, tai nepatiko. Galbūt ji ir inicijavo mano slaugos administratorės pareigybės panaikinimą? – svarstė pašnekovė. – Ligoninė turi ir teisininką, kuris buvo priimtas atėjus naujam vadovui. Nebuvo per amžius čia teisininkų! O jis irgi nieko nesupranta apie mediciną, kaip ir direktorius , ir norėjo mažinti slaugytojų skaičių. „Kiek jų daug čia būna!” – vis stebėjosi. Norėjo jas suskaičiuoti, kaip kokius gaisrininkus, visai nesuprasdamas slaugos specifikos“.
Moteris pasakojo buvusi LSSO Zarasų profsąjungos lyderė vietoje, bet kadangi negalėjo vadovauti ir profsąjungos skyriui, ir užimti slaugos administratoriaus pareigas, dėl jų atsisakė lyderiavimo profsąjungoje. Pasakojo, kad vietoj savęs pasiūliusi vietą kitai kolegei. Ši sutikusi, bet vėliau tai atsisukę prieš pačią D. Minkevičienę. Palaikė ligoninės vadovybę, o ne profsąjungietę. „Nebuvau pavaduotojos pageidaujamas žmogus, bet nebuvo už ką manęs atleisti, tad sumanė panaikinti pareigybę, - savąją įvykių versiją pateikė slaugytoja. - Dabar slaugos reikalais ligoninėje mažai rūpinamasi. Funkcijos padalintos atskiriems žmonėms, jiems pridedant prie pareigybių. Nors buvo to darbo – reikėjo tik dirbti. Žinoma, grafikai parengti, vaistai išrašomi, bet daugiau nėra kam vadovauti. Slaugos procesai ligoninėje vyksta kiekvieną dieną, bet nėra administravimo, kuris galėtų sutelkti visus slaugytojus, vadovauti jiems“.
D. Minkevičienė pasakojo, kad pirmasis Zarasų ligoninės istorijoje įstaigos teisininkas vos pradėjęs dirbti iš jos pareikalavęs pareigybių aprašymo – liepęs pačiai parašyti. „Parengiau taip, kaip įsivaizdavau, bet jis paklausė: „Tu čia ką? Sau pasirašei?“ Nes aš parašiau, kad slaugos administratorei reikalingas aukštasis išsilavinimas, o tuo metu aš vienintelė slaugytoja ligoninėje, turėjusi tokį išsilavinimą. Tačiau neturėjau omeny savęs – galėjo būti bet kuris kitas žmogus“, - pasakojo portalo pašnekovė.
Vienintelė laimė - darbas
Įstaigoje jau ne pirmus metus tarp slaugytojų tvyro įtampa. „Juk nuolat kalbama, kad mūsų per daug, tad bijo prarasti darbą. Iš tiesų atėjus naujam direktoriui nemažai slaugytojų išėjo pačios, nelaukė, kol jas atleis. Kitoms yra likę 5 ar 10 metų iki pensijos, tad slaugytojoms vienintelė laimė, kad turi darbą. Ir niekas jau nebekovos, - su neviltim kalbėjo moteris. – Aš ir pati džiaugiuosi, kad dirbu. Nors dar puse etato įsidarbinau Visagino ligoninėje“.
D. Minkevičienės stalčiuje iki šiol guli slaugytojams parengta anketa darbo atmosferos analizą. Tam neprieštaravęs ir naujasis direktorius, bet netrukus tuometė direktoriaus pavaduotoja ir teisininkas užkirtę tam kelią. „Kam to reikia, kad su audito išvadomis būtų pateikta dar tokia analizė?“ – esą iškėlę klausimą.
Tiesa, pašnekovė pabrėžė, kad direktorius slaugytojų neskriaudžia. Štai gruodžio mėnesį kiekvienai pridėjęs po 100 litų priedą prie algos, išleidžiąs į reikalingus seminarus, apmokąs dalį išlaidų. „Problema ta, kad jis tiesiog nesupranta slaugos darbo specifikos“, - sakė D. Minkevičienė.
Politiniai interesai
Ir vis dėlto, regis, problema slypi ne vien Zarasų ligoninės direktoriaus kompetencijoje, o politinėje priklausomybėje, kaip jau buvo minėta anksčiau. „Tam tikros partijos tam tikri politiniai interesai“, - taip „Vakarų Lietuvos medicinai“ situaciją apibūdino vienintelės rajono savivaldybės tarybos opozicijoje esančios, socialdemokratų, partijos atstovė Daiva Kelečienė. Moteris įvardijo ir partiją – Liberalų sąjūdis. V. Guogis yra Zarasų skyriaus vadovas. Gavo Tarybos nario mandatą, bet jo atsisakė dėl ligoninės vadovo posto. Ir iš karto teikė Tarybai svarstyti ligoninės struktūros pertvarkymą. Ir slaugos administratoriaus pareigybės atsisakė sąmoningai. Nuolat Taryboje kėlėme tą klausimą, kreipėmės ir į Vyriausybės atstovą, bet mus ignoravo“.
Tarybos narė tvirtino, kad net valdančiųjų gretas sudarantys medikai išsakė savo nuomonę, bet nebuvo išklausyti. „Mano nuomone, turbūt kitaip nebuvo įmanoma atsikratyti nepageidaujamo žmogaus, - kalbėjo politikė. – Mano žiniomis, buvo ir daugiau nepatogių asmenų. O V. Guobys į ligoninę atsivedė savo partinius žmones iš Darbo biržos. Taip buvo įkurtas Personalo skyrius su trimis etatais vietoj buvusio pusantro, tad apie taupymą nėra net ko kalbėti“.
D. Kelečienė atkreipė dėmesį ir į kitus aspektus Zarasų ligoninėje. Pasak jos, įstaiga teikianti tik tas paslaugas, kurios yra brangiausiai apmokamos, kad ligoninė metus užbaigtų su pelnu. Visi sunkesni ligoniai vežami į kitas ligonines.
Bankrotas negresia
Tiesa, pats V. Guobys situaciją vertina kitaip. Direktorius pabrėžė, kad pradėjęs vadovauti 600 tūkst. litų skolos turinčiai ligoninei sugebėjo ją apsaugoti nuo bankroto. „Prisirenka kitos ligoninės anesteziologų ar kitų specialistų ir bankrutuoja, - sakė. – Ir slaugos administratorę išlaikyti negi apsimoka?“
O įkurti naują, Personalo, skyrių su trim papildomais etatais finansiškai apsimoka? „Čia ne tik personalas. Tai ir vedėja, ir buhalteris, ir teisininkas“, - karščiuodamasis pradėjo aiškinti V. Guobys.
Zarasų ligoninė turi 105 lovas, slaugytojų – 77. Prieš porą metų slaugytojų turėjo 87.
Savivaldybės administracijos nuomonės „Vakarų Lietuvos medicinai“ išgirsti nepavyko. Savivaldybės administratorius Vytautas Sekonas atsisakė su straipsnio autore bendrauti, paaiškinęs, kad ruošiasi sudėtingai operacijai ir nenorįs šiuo metu gilintis į keliamą problemą. Nors pokalbio nenutraukė vos išgirdęs, kad skambina žiniasklaidos atstovė, bet išgirdęs klausimą žurnalistei patarė kreiptis į jo pavaduotoją Algimantą Cibulskį, bet paaiškėjo, kad šis esą posėdyje. Sekretorė patarusi kreiptis į savivaldybės gydytoją Audronį Barisevičių, šis irgi paaiškino, kad esąs atsakingas tik už pirminę sveikatos priežiūrą ir sveikatinimą.
Originalių sąraše – ir Vilnius bei Klaipėda
LSSO prezidentės žiniomis, vis dėlto Zarasų ligoninė – ne vienintelė šalyje, neturinti slaugos administratoriaus. Į originalumą šiuo atžvilgiu pretenduoja ir Vilkpėdės ligoninė Vilniuje. „Kai kuriose įstaigose slaugai vadovauja vadybininkas ar teisininkas“, - sakė D. Margelienė. Pasirodo, viena iš tokių ligoninių yra ir Klaipėdoje. Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Psichiatrijos filialo administratorė (oficialiai į pareigybes ir nėra įtraukta slauga) – vadybininkė.
Išklausyti šių dviejų įstaigų vadovų nuomonę „Vakarų Lietuvos medicinai“ nepavyko, nors abiejų ligoninių sekretorės pažadėjo perduoti žinią vyriausiesiems gydytojams apie žurnalistės skambutį ir perskambinti. Portalui pavyko tik keliomis frazėmis persimesti su RKL Psichiatrijos filialo administratore, bet vos prabilus apie slaugą moteris nurodė „visais klausimais“ kreiptis į vyriausiąjį gydytoją.
Ligita Sinušienė