Spalio 12 d. Lietuvos Respublikos Seime, Kovo 11–osios salėje, vyko tarptautinė konferencija-forumas „Ar įmanoma sėkminga sveikatos programa Lietuvoje?“ Konferencijoje, be pranešėjų iš Lietuvos, dalyvavo ir Kelly Murumets, Kanados nacionalinės organizacijos "Participaction" prezidentė ir generalinė direktorė.
Tai praėjusiais metais (2010 10 20) vykusios konferencijos „Pasibaigė Lietuvos sveikatos programa: rezultatai ir perspektyvos. Nevyriausybinių organizacijų požiūris“ tęsinys. Šiuokart konferencija-forumas sulaukė daug daugiau dėmesio. Konferencijos metu priimta rezoliucija, kuria kreipiamasi į LR prezidentę Dalią Grybauskaitę, LR Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, LR Vyriausybės vadovą Andrių Kubilių bei savivaldybių merus imtis rezultatyvių sveikatinimo programų.
Tam mus įpareigoja ir Jungtinių Tautų generalinė asamblėja, vykusi š. m. rugsėjo mėnesį. Jungtinėse Tautose buvo antrą kartą šios organizacijos istorijoje svarstytas sveikatos tarptautinis klausimas. Pirmą kartą sveikatos tema svarstyta ją susiejant su AIDS tarptautine problema, o šiuokart atkreiptas tarpvyriausybinis dėmesys į neužkrečiamų ligų epidemiją. Pateikiame rezoliucijos, kurią pasirašė konferencijos organizatoriai - Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų prezidentas prof. Algimantas Kirkutis, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis, Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovas Juozas Dapšauskas.
„Mes, konferencijos–forumo „Ar įmanoma sėkminga sveikatos programa Lietuvoje?“, vykusios 2011 spalio 12 d. LR Seime, dalyviai, matydami realią žmonių sveikatos situaciją Lietuvoje, pareiškiame, kad laukiame ne popierinės Lietuvos sveikatos programos, o realių ir apčiuopiamų sveikatinimo programų.
2011 m. rugsėjo 20 d., Niujorke, 66-toje Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos sesijoje, dalyvaujant pasaulio šalių ir vyriausybių vadovams buvo priimta politinė deklaracija "Dėl neinfekcinių ligų profilaktikos ir kovos su jomis". Deklaracijoje atkreipiamas dėmesys, kad neinfekcinės ligos pasaulyje yra pasiekusios epideminį lygį ir nusineša milijonus gyvybių, sudaro labai didelius ekonominius nuostolius, tad valstybių vadovai privalo imtis neatidėliotinų priemonių šias problemas spręsti. Tam būtina įgyvendinti rezultatyvias sveiko gyvenimo būdo skatinimo programas, priklausomybių kontrolės priemones. Tam JT nurodė vienyti vyriausybinio sektoriaus, visuomeninių organizacijų ir verslo pajėgas.
Viso pasaulio valstybės vienijasi šiai veiklai, tad kodėl Lietuva turi būti išskirtinė, kodėl negali imtis seniai visiems aiškių sprendimų ir siekti pakeisti situaciją visuomenės sveikatos srityje? Pastebėdami ir teigiamai vertindami kai kuriuos poslinkius valdžios institucijose sveikatinimo linkme, matome begales sisteminių trūkumų, kurios dar net nepradedamos spręsti.
Mūsų netenkina atsakingų institucijų atsikalbinėjimas ir atsirašinėjimas klišėmis: „viską tai mes seniai darome“; „tai ką, negydykime, tegu numiršta?“; „jei esate sveiki, tai ir džiaukitės, ko jūs dar norite“ ir panašiai. Taip galvojant tikrai tų sergančių žmonių nemažės, o sveikai gyvenančių nedaugės. Būtina mokesčių diferenciacijos politika, sveikatinimo projektų finansavimas. Kviečiame pradėti naują sveikatos politiką Lietuvoje. Dar kartą raginame LR Seimą 2012-uosius paskelbti Sveikatos ir sveikatinimo metais bei imtis įgyvendinti kitose šalyse sėkmingai įgyvendinamas sveikatinimo priemones.
Dar kartą raginame LR Vyriausybę ir kitas atsakingas valstybines institucijas pradėti nuoseklų ir partneryste pagrįsta bendradarbiavimą su visuomeninėmis organizacijomis, kurios dirba sveikatos kultūros kūrimo, puoselėjimo baruose.
Pirmi žingsniai yra: Lietuvos tautinis olimpinis komitetas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmais, atstovaujančiais didelei daliai Lietuvos sveikuomenės. Nuo 2012 m. sausio 1 d. prasideda Lietuvos sveikatos olimpiada. Kviečiame bendradarbiauti įgyvendinant ir kitus sveikatinimo projektus.“
vlmedicina.lt