Sekmadienis, 2025.03.23
Reklama

Kuo prausiamės?

valstietis.lt | 2013-10-16 15:54:18

Muilą dažniausiai perkame prekybos centruose. Renkamės pagal pakuotę, kvapą ir, žinoma, kainą. Tačiau mūsų oda ne tik sunkiausias, bet ir didžiausias organas – per ją į organizmą patenka apie 60 procentų to, kas ant jos užtepama. Tad vertėtų pasidomėti, iš ko muilas padarytas.

Muilas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Maždaug prieš 2 tūkstančius metų išmintingi Sirijos meistrai Alepo mieste pirmą pasaulyje muilą pagamino iš alyvuogių ir laurų aliejaus. Pagal šį receptą muilas gaminamas iki šiol. Jis neįtikėtinai švelnus ir tobulai plauna. Šiais laikais mokslininkai yra įrodę, kad Alepo muilas skatina žaizdų gijimą, padeda malšinti niežulį ir tinka įvairioms odos ligoms gydyti. Vienintelis šio muilo trūkumas – kvapas, kurį skleidžia laurai. Tačiau jo populiarumas dėl to nė kiek nemąžta.

Kaip muilas plauna

Per chemijos pamokas mokėmės, kad šarmui sureagavus su rūgštimi atsiranda druska ir vanduo. Taigi aliejui ar taukams, kurie turi riebiųjų rūgščių, susimaišius su natrio arba kalio šarmu, gaunamas muilas. Tai paprasta, bet brangu. Todėl išradingi chemikai sukūrė daug pigių natūralių medžiagų pakaitalų. Kuo muilas pigesnis, tuo, tikėtina, jame bus daugiau cheminių medžiagų ir mažiau natūralių.

Dažniausias visų prausiklių komponentas – sodium lauryl sulfate arba sodium laureth sulfate (SLS).  Šio chemikalo, kuriuo plaunamos labai užterštos grindys bei automobiliai, yra ir muiluose, dušo želėje, net dantų pastose ir veido valikliuose. Gamintojai jį mėgsta, nes jis padidina kosmetinės priemonės putojimą ir yra labai pigus. Deja, šis chemikalas dirgina odą ir akis.

Kitos dažnai kosmetikoje randamos sintetinės medžiagos – parabenai. Etiketėse jie žymimi žodžiais, kurie prasideda  methyl-, ethyl-, propyl-, butyl-, isobutyl -, o baigiasi – -paraben . Šios medžiagos pailgina produkto galiojimo laiką. Jau įrodyta, kad jos gali sukelti įvairias alergines reakcijas, imituodamos moteriškųjų hormonų estrogenų veiklą trikdo jų pusiausvyrą, gali išderinti skydliaukės veiklą, kenkia imunitetui ir skatina atsirasti vėžį.

Propilenglikolis (PEG) – tai drėkiklis. Teigiama, kad jis gali pažeisti centrinę nervų sistemą ir sutrikdyti vaisingumą.

Konservantas urea,  esant 10 laipsnių šilumos, išlaisvina formaldehidus, kurie pažeidžia kvėpavimo sistemą, dirgina odą, skatina galvos ir krūtinės skausmus, depresiją, nemigą.

Mineralinis aliejus – pigi medžiaga, gaunama distiliuojant naftą, neleidžia odai normaliai kvėpuoti, trukdo pasišalinti toksinams, skatina atsirasti spuogus.

Diethanolamine  (DEA), triethanolamine  (TEA) – cheminės kilmės putojančios medžiagos, neretai sukeliančios alergines odos reakcijas.

Sintetiniai kvapai gali būti sudaryti iš daugiau kaip 200 dalių, bet nėra jokios galimybės sužinoti, iš kokių. Etiketėje paprastai parašoma „fragrance“ arba „perfume“. Šios medžiagos  gali sukelti galvos skausmus, svaigimą, išprovokuoti kosulį, dirginti odą. Atlikta daug tyrimų, kurie parodė, kad sintetiniai kvapai gali būti kontaktinio dermatito priežastis.

Net jeigu įsigytame muile visos medžiagos bus natūralios, vieno chemikalo išvengti neįmanoma. Tai – EDTA (etilendiamintetraacetatas), kuris suriša metalų jonus su purvu, dėl to muilas geriau plauna. Deja, ši medžiaga dirgina odą ir akių gleivinę.

Atsiranda natūralaus muilo gamintojų

Anksčiau kaime muilą mokėjo pasidaryti kone kiekviena šeimininkė, o mieste veikė manufaktūros. Pavyzdžiui, 1922 m. vien Kaune buvo 11 muilo dirbtuvių. Sovietmečiu gamyba persikraustė į fabrikus, muilas buvo „praturtintas“ chemikalais. Dabar atsiranda vis daugiau amatininkų, kurie ne tik atgaivina senąsias tradicijas, bet ir gamina natūralų muilą, remdamiesi šiuolaikinio mokslo žiniomis ir naudodami aliejus iš viso pasaulio.

Natūralus muilas pirmiausia ypatingas tuo, kad gaminamas tik iš natūralių aliejų. Be to, jame, priešingai nei pramoniniame, išsaugomas glicerolis – labai vertinga, odą drėkinanti medžiaga. Kad muile po reakcijos neliktų šarmo, meistrai apskaičiuoja ne tik kiekvienam aliejui tenkantį šarmo kiekį, kuris riebalą paverčia muilu, bet įdeda daugiau riebalų.

Norėdami gauti įdomesnį kvapą, meistrai po lašą maišo natūralius eterinius žolių, gėlių, medžių aliejus. Kad muilas nebūtų nuobodus, jis „spalvinamas“, dažniausiai karotinu, žolelių ištraukomis, prieskoniais, kakava ar kosmetiniais moliais. Pabandykite nors kartą nusiprausti natūraliu muilu ir apie sintetinius nė girdėti nebenorėsite. Deja, jis nepigus.

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Planuojantiems savaitgalį vykti į gamtą: ką daryti, jei įsisiurbė erkė?
Savaitgalį prognozuojami pavasariškai orai ir šviečianti saulė gali paskatinti praleisti daugiau laiko gamtoje. Jau suak...
4 vitamino C vartojimo klaidos: nežinodami patys galite trukdyti jo pasisavinimui
Vitaminas C ne veltui yra linksniuojamas tarp svarbiausių antioksidantų, padedančių sustiprinti imunitetą ir ilgiau išsa...
Kaip gauti kompensuojamą dantų protezavimą: aiški ir paprasta tvarka
Kasmet vidutiniškai 80 tūkstančių Lietuvos gyventojų pasinaudoja ligonių kasų kompensuojamu dantų protezavimu. Nors šias...
Gydytojos patarimai: kada ir kaip reikia plauti nosį?
Nosies plovimas yra svarbi kvėpavimo takų sveikatos priežiūros dalis. Gydytoja Donata Šukytė-Raubė akcentuoja, kad tai y...
Motinos burnos sveikata – svarbi būsimo kūdikio gerovei
Motinos burnos sveikata glaudžiai susijusi su būsimo kūdikio sveikata. Tyrimai rodo, kad nėštumo metu moters dantų ir da...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų