Krūties vėžio diagnozė, gydymas ir jo pasekmės pakeičia moters kūno suvokimą bei seksualumą. Nedaug dar turima duomenų apie pacienčių partnerių reakciją į ligą. Australijoje atlikta daugelio tyrimų analizė šiuo klausimu atskleidė įdomius rezultatus.
Sutrikdo seksualumą
Krūties pašalinimas yra intervencija, kuri gana ilgam laikui iškreipia moters kūno suvokimą, sutrikdo seksualumą. Netgi po krūtį tausojančios operacijos likęs randas daugelio moterų suvokiamas kaip ženklus trūkumas. Daug tirtų moterų taip pat klaidingai mano, jog randas trukdo jų partneriams.
Nepaisant didelės įtakos gyvenimo kokybei, seksualumas išlieka reta tema gydytojo pokalbiuose su krūties vėžio pacientėmis ir jų partneriais. Net 45 proc. pradinių stadijų krūties vėžiu sergančių pacienčių nustatyta depresija ar nerimo sutrikimai, dviem trečdaliams iškyla problemų su partneriais. Prie to prisideda ir kai kurie chemoterapijos sukeliami simptomai: plaukų slinkimas, pykinimas, svorio didėjimas arba mažėjimas, skausmingi lytiniai santykiai. Kai kurių porų teigimu, vėžio diagnozė paaštrino jau iki tol partnerystėje buvusias problemas, tačiau, absoliučios daugumos moterų teigimu, partnerio emocinė parama buvo pagrindinė priemonė, leidusi išlaikyti santykių seksualumą ir romantiką.
Linkusios išgyventi tyliai
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro bei Onkopsichologijos ir komunikacijos centro klinikinė psichologė Marija Turlinskienė pritaria, kad onkologinės ligos diagnozė yra sunkus išbandymas ne tik pačiai moteriai, bet ir jos artimiesiems, partneriui.
„Liga sukelia pokyčius visame gyvenime, taip pat - ir seksualiniame. Seksualumo klausimai yra labiau susiję su gyvenimo kokybės lygiu gydymosi ar remisijos metu, tad neretai pirmiausia moterys nerimauja, išgyvena ir teiraujasi gydytojų dėl ligos prognozės, gydymo taktikos, antrame plane palikdamos klausimus apie seksualinį gyvenimą. Arba, drovėdamosi apie tai klausti gydytojų, tyliai išgyvena vienos pačios arba bendrauja forumuose, ieško informacijos ir paramos kitur“, - pasakojo ji.
Geri santykiai su partneriu – didžiausia parama
Psichologai pastebi, kad seksualumo problemos labiau rūpi jaunesnio amžiaus pacientėms. Vyresnio amžiaus moterys labiau išgyvena dėl galimo nedarbingumo, fizinių sunkumų po operacijos, kai, pvz., sunku valdyti ranką operuotos krūties pusėje.
„Seksualumas yra glaudžiai susijęs su keliais faktoriais, kuriuos keičia liga ir gydymas. Pirmiausia, su savo kūno vaizdu ir lytiniu identitetu: „moteriškos“ onkologinės ligos, kaip gimdos kaklelio, kiaušidžių, krūties vėžys, labiausiai iškelia savo lytinės identifikacijos sunkumus, nors tokios problemos aktualios ir po chemoterapijos atsiradus ankstyvosios menopauzės reiškiniams arba vyrams, besigydantiems prostatos vėžį. Antra, su intymumu ir pasitenkinimu seksualiniu gyvenimu: yra duomenų, kad ištekėjusios arba ilgalaikėje partnerystėje gyvenančios moterys labiau patenkintos savo seksualiniu gyvenimu po gydymo ir net nepriklausomai nuo to, ar yra padaryta krūties rekonstrukcija po mastektomijos ar ne – kas tik dar kartą įrodo, kad geri santykiai su partneriu yra didžiausia parama sergančiai moteriai. Trečia, su vaisingumo klausimais – jis labiausiai rūpi jaunesnio amžiaus,
vaikų neturinčioms moterims, poroms“, - pasakojo psichologė.
Reikalingas jautrus ir supratingas konsultantas
Dabartiniais laikas, kai vis daugiau kalbama ir akcentuojama onkologinių pacientų gyvenimo kokybės aspektai, gydytojai stengiasi atsakyti į visus pacientams rūpimus klausimus, tačiau neretai seksualinio gyvenimo , kaip mažiau reikšmingo palyginus su ligos grėsmės rimtumu, klausimai yra paliekami nuošaly.
„Šiai temai iš tikrųjų reikia jautraus ir supratingo konsultanto, tad svarbiausia, kad serganti moteris galėtų pasikalbėti su tuo gydytoju, specialistu, kuriuo pasitiki, kurio bendravimo stilius jai tinka, yra priimtinas. Nors patirtis parodo, kad iš tikrųjų dar reikia mokytis kalbėti seksualumo tema tiek gydytojams - jautriai ir supratingai, tiek pacientams - drąsiai ir nenuvertinant šios natūralios gyvenimo pusės“, - mano M. Turlinskienė.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Sheppard, L. A. and Ely, S. (2008), Breast Cancer and Sexuality. The Breast Journal, 14: 176–181. doi: 10.1111/j.1524-4741.2007.00550.x