Sekmadienis, 2023.05.28
Reklama

Kraujo vėžys pagydomas, bet dar neįveiktas

vlmedicina.lt | 2013-05-16 10:31:02

„Kraujo vėžys nėra nuosprendis“, – su šia žinia onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“, gegužės 16–ąją pažyminti kraujo dieną, pradeda pacientams ir bendrosios praktikos gydytojams skirtus renginius. Šią gerą žinią patvirtina ir Lietuvos statistika – šalyje per pastarąjį dešimtmetį mirštamumas nuo piktybinių kraujo ligų sumažėjo kelis kartus.

Kraujas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Kasmet Lietuvoje onkologinės kraujo ligos diagnozuojamos daugiau kaip 1000 žmonių, šis skaičius kasmet vis didėja.

„Tokia tendencija pastebima visame pasaulyje. Lietuvoje pastaraisiais metais pagerėjo onkologinių kraujo ligų diagnostika. Vertinant paskutinį dešimtmetį, pastebima didžiulė pažanga onkohematologinių susirgimų gydyme“, – sako Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius.

Lietuvoje mirštamo nuo kraujo vėžio kreivė per pastarąjį dešimtmetį stipriai krito žemyn: pavyzdžiui, mirštamumas nuo limfomos sumažėjo 2–3 kartus, nuo leukemijos – beveik du kartus, nuo mielominės ligos – pusantro karto.

Pasak specialistų, gerų gydymo rezultatų pasiekti padeda ne tik investicijos į medicinos diagnostikos įrangą bei šiuolaikines gydymo priemones, taikomas pasaulinėje praktikoje, bet ir hematologinės pagalbos koncentracija bei aukštas Lietuvos gydytojų hematologų pasirengimo lygis.

Pasak prof. L. Griškevičiaus, Lietuvoje pradėjus taikyti modernią taikinių terapiją ir išaugus gydymo prieinamumui, pacientų išgyvenamumo rodikliai ženkliai pagerėjo.

Pavyzdžiui lėtine mieloleukemija 2000-2004 m. susirgusių pacientų 2 metų išgyvenamumas buvo vos 47%, pradėjus taikyti pirmos kartos taikinių gydymą 2005-2010 išgyvenamumas pasiekė 67%. Kai šis gydymas tapo prieinamas visiems pacientams 2011-2012 metų išgyvenamumas tapo 93%. Šie pacientai gyvena pilnavertišką gyvenimą  yra darbingi.

Vilniaus Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre (HOTC) išplėtotos kaulų čiulpų transplantacijos. Nuo pirmosios transplantacijos, kuri buvo atlikta 1999 m., sudėtingų procedūrų skaičius kasmet vis auga: 129 (2010 m.), 146 (2011 m.), 185 (2012 m.).

Onkohematologinių ligų gydymo centrai veikia Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio manymu, nors pastaraisiais metais vis mažiau mirštama nuo kraujo vėžio, nusiraminti negalima. „Žvelgdami į šio dešimtmečio rezultatus matome, kad turime kuo džiaugtis, – sako ministras V. P. Andriukaitis. –  Santariškių klinikose veikia didžiausias Baltijos šalyse kaulų čiulpų transplantacijų centras, čia atliekamos visų rūšių kaulų čiulpų transplantacijos vaikams bei suaugusiems. Skiriant tikslinį finansavimą jau daugiau nei 10 metų užtikrinamas intensyvus chemoterapijos bei komplikacijų gydymas visiems kraujo vėžiu sergantiems pacientams. Valstybės ir ES struktūrinės paramos lėšomis įsigyjama vis modernesnė diagnostikos įranga – galima būtų ilgai vardinti tai, kas jau padaryta. Tačiau sustoti negalime, svarbiausia tartis ir visiems drauge rasti geriausius sprendimus“.

„Sunkia kraujo liga sergantiems žmonėms vien gydymo nepakanka. Jiems svarbus artimųjų, bendraminčių palaikymas, psichologinė ir socialinė pagalba, – teigia Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Pasak pacientų organizacijos vadovės, žmonių, sergančių onkologinėmis kraujo ligomis, šiandienos išgyvenamumo rodikliai džiugina, tačiau dar geresnių rezultatų galima bus pasiekti tik tuomet, jei nenutrūks dialogas tarp gydančių medikų, sveikatos politiką formuojančių institucijų ir pacientų organizacijų.

Šiuo metu Lietuvoje su piktybine kraujo liga gyvena ar yra pasveikę nuo jos beveik 10 000 asmenų.

„Šiandien minėdami kraujo dieną Lietuvoje norime pasidžiaugti, kad kraujo vėžys nebėra nuosprendis. Taip pat norime išsakyti savo svajones,  kad kiekvienam susidūrusiam su kraujo liga būtų skirtas efektyviausias gydymas ir pagalba. To mes galime pasiekti tik bendromis pastangomis, kiekvienas savo indėliu“, – pažymi I. Drėgvienė.

Apie bendriją „Kraujas“

Daugiau nei 10 metų veikianti  OHLB „Kraujas“ siekia būti lygiaverčiu partneriu sveikatos sistemoje sprendžiant onkohematologinėmis ligomis sergančiųjų problemas ir lūkesčius. OHLB „Kraujas“ prisiima ugdyti pacientus, skatinti jų aktyvumą ir domėjimąsi ligos specifikos ir pažangių gydymosi galimybių klausimais, teikti onkopsichologinę ir socialinės integracijos pagalbą onkohematologiniams pacientams, bei teikti pasiūlymus sveikatos politikams gerinant pacientų išgyvenamumą ir socialinę integraciją. 

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lėtinė inkstų liga paliečia milijonus europiečių: kaip ją atpažinti?
Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milij...
Pagalba kenčiantiems nuo psichikos ligų prieinama ne tik specializuotose įstaigose
„Ilgą laiką kęsti psichologinį diskomfortą, susitaikyti su slogia nuotaika, prarastu gyvenimo džiaugsmu ar bandyti...
Veiksmingiausi būdai pasirūpinti savo psichikos sveikata
Dabartiniame pasaulyje, susiduriant su pandemija, klimato kaita, finansiniu nesaugumu, karu ir kitais iššūkiais, tinkamo...
Kepenys – vienas svarbiausių organizmo instrumentų: kaip atpažinti ir gydyti pažeidimus?
Kepenys – didžiausias žmogaus vidaus organas bei stambiausia virškinimo liauka atliekanti daugiau nei 500 funkcijų...
Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus. Kaip atpažinti?
Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai,...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų