Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kovoje su ŽIV/AIDS būtina stiprinti valstybės vaidmenį

vlmedicina.lt | 2013-11-11 17:31:44

Lapkričio 7 d. Klaipėdoje įvykusi konferencija „ŽIV/AIDS prevencija: valstybės ir savivaldos vaidmenys“ suvienijo gydytojus,  savivaldybių atstovus, visuomenės sveikatos specialistus, dirbančius ŽIV ir AIDS srityse.

Aleksandras Slatvickis
Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyr. gydytojas Aleksandras Slatvickis pabrėžė, kad kovoje su AIDS valstybės indėlis kol kas nepakankamas. Konferencijos organizatorių nuotr.

Konferencijoje skaityti pranešimai ŽIV bei AIDS prevencijos temomis, aptartas valstybės ir savivaldybių vaidmuo, akcentuotas visuomenės švietimo klausimas.

Anot konferencijos dalyvių, įgyvendinant valstybės ir savivaldybių strategiją, dažniausiai daroma klaida – dėmesio telkimas ligos gydymui, o ne prevencijai. „Sąmoningoje visuomenėje turi būti skatinamas budrumas, domėjimasis ligos plitimo būdais. Stiprinant ŽIV prevenciją, priemones iš anksto reikia sutelkti ten, kur numatomas viruso plitimas. Mūsų tikslas - kurti programas, kurios užbėgtų virusui už akių, o ne šalintų padarinius“, - sakė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Ona Sokolova.

ŽIV prevencija nėra tik atskirų regionų problema, todėl ji turėtų rūpėti ne tik sveikatos priežiūros srities darbuotojams, bet ir savivaldos, valstybės organams. „Efektyviai kovai su AIDS privalomos ne pavienės, o kompleksinės pastangos. Ypač svarbų vaidmenį šioje kovoje turėtų atlikti valstybė. Deja, kol kas jos indėlis nepakankamas“, - sakė Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyr. gydytojas Aleksandras Slatvickis.

Vykdant AIDS prevenciją, Klaipėdos savivaldybė žalos mažinimo pogramai nuo 2002 m. iki 2012 m. skyrė beveik 2 milijonus litų. Pasak A. Slatvickio, du milijonai, skirti ligos prevencijai, sutaupė labai daug valstybės pinigų, kurie turėtų būti skirti ligos gydymui.

Keičiantis visuomenei, keičiasi ir ŽIV plitimo keliai. Visuomenėje mažėja intraveninių narkotikų vartojimas, todėl vis labiau dominuoja ligos plitimas lytiniu keliu. Deja, kelti hipotezes apie infekuotų asmenų skaičiaus mažėjimą, anot visuomenės sveikatos specialistų, kol kas per drąsu. Jaunėja asmenų infekuotų ŽIV amžius, todėl ypatingą dėmesį reikia skirti jauniems žmonėms, jų švietimui.

Konferenciją vainikavo asociacijos „Pozityvus gyvenimas“ kartu su konferencijos dalyviais patvirtinta rezoliucija, kurioje šalies politiniai lyderiai ir atsakingos institucijos raginamos užtikrinti reikiamą ŽIV profilaktikos ir narkotikų žalos mažinimo programų finansavimą iš valstybės biudžeto per savivaldybes. Mažinant atskirtį, rezoliucijoje taip pat reikalaujama užtikrinti medicinos paslaugų teikimą infekuotiems ŽIV, sergantiems AIDS, keisti medikų požiūrį į infekuotosius. Rezoliucija bus išsiųsta aukščiausioms valstybinėms institucijoms.

Kasmet Lietuvoje naujų infekuotųjų ŽIV skaičius siekia apie 160. Nuo 1988 m. iki 2012 m. Klaipėdos mieste buvo užregistruoti 483 ŽIV atvejai.

REZOLIUCIJA

Jurgis Andriuška,

asociacijos „Pozityvus gyvenimas“ vadovas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų